25 év LEGO Star Wars - Mos Espa fogatverseny dioráma bemutató

  • Írta: szlav
  • 2024. május 24.
Link másolása
25 éves a Baljós árnyak, vele együtt pedig a LEGO Star Wars is. Az akkori gyerkőcök azóta rég felnőttek, de a dán kockagyár nem feledkezett meg róluk. 2024-ben felnőttként is érdemes rajongónak maradnunk!

25 évvel ezelőtt az egész világ Star Wars-lázban égett. A legendás eredeti trilógiát követően 1999-ben újabb űroperával jelentkezett George Lucas, a polcokon pedig a zoknitól a margarinig, minden termékről a Baljós árnyak karakterei néztek vissza ránk. Dübörgött a merchandising, a játékfigurák és egyéb relikviák mellett még a LEGO is piacra dobta az első Star Wars témájú készletét. A sci-fi franchise és a műanyag építőkockák házassága pedig negyed évszázaddal később erősebb, mint valaha. Ennek apropóján egy rendhagyó cikkel készültünk, amelyben elmerengünk egy kicsit a LEGO Star Wars múltján és jelenén, illetve egy különleges készlet példájával bemutatjuk, hogy mivel csábítja mostanában a LEGO a felnőtt rajongókat.

Már-már legendássá vált az a történet, hogy a Star Wars hogyan rántotta vissza a LEGO-t a csőd széléről. A 90-es évek végén nem állt jól a dán kockagyár szénája. A vállalat komoly anyagi problémákkal küzdött, és hiába voltak a műanyag építőelemek már akkor is nemzetközileg ismertek, az addig csak belső ötletekkel dolgozó brandnek nagy vérfrissítésre, innovációra volt szüksége. 1999-ben azonban a világ a Star Wars visszatéréséről beszélt, így biztos lépésnek tűnt a LEGO számára, hogy a produkciós folyamatokat kissé megsürgetve, a Baljós árnyak premierje köré építsék az első olyan termékvonalukat, amely egy népszerű multimédia franchise-t vesz a témakör alapjául. A mozipremierrel együtt a polcokra kerültek az első LEGO Star Wars készletek, amelyek imádnivaló kockás formában hozták el az eredeti trilógia és az akkor vadiúj mozifilm legikonikusabb járműveit és jeleneteit. 

Valószínűleg a LEGO akkori vezetői sem gondolták volna, hogy negyed évszázaddal később továbbra is töretlen népszerűségnek örvendenek majd a Star Wars-készletek - olyannyira, hogy azóta is ez a termékcsalád a vállalat legnépszerűbb vonala, építeni szerető gyerkőcök és megszállott gyűjtők körében egyaránt, és műanyag Jedik és Sithek még a videojátékok világában is sikeresen megvetették lábukat. A LEGO Star Wars jelenleg a második aranykorát éri, a pofás dobozokba csomagolt műanyagkészletek villám sebességgel tűnnek el a polcokról, ez pedig nem kis mértékben köszönhető annak, hogy az elmúlt 25 évben felnőtt az a generáció, akik már bő két évtizeddel ezelőtt is könnybe lábadt szemekkel ácsingóztak a Millennium Falcon és a Halálcsillag legósított mása után.

A dán vállalat pedig tudva tudván, hogy a valódi vásárlói erő a felnőtteknél van, haladt a korral és a kialakult helyzettel. Habár a LEGO fő profilját nyilvánvalóan továbbra is a fiatal gyerkőcöknek szánt játékszettek jelentik, egyre több olyan termékcsalád érkezik a palettára, amely kifejezetten a felnőtt gyűjtőket veszi célba. Ilyenek például a LEGO Icons részletgazdag kiállítási darabjai, a LEGO Architecture káprázatosan festő épületmodelljei, a LEGO Art műtárgyai, a Star Wars vonalán pedig mindig is ezt a vonalat képviselték a UCS, avagy az Ultimate Collector Series hatalmas, méregdrága járműkészletei. 

És habár a UCS-vonal továbbra is a LEGO Star Wars abszolút csúcsát jelenti, az elmúlt néhány évben a LEGO is ráeszmélt arra, hogy az akár többszázezer forintba kerülő, a legtágasabb nappaliban is alig-alig elférő óriáskészletek mellett a komolyabb felnőtt gyűjtők részéről van igény a kisebb, de mégis eszméletlenül mutatós szettekre, amelyek még a pénztárca szempontjából is jóval barátságosabbak. Így született meg nemrégiben a Starship Collection és a LEGO Star Wars diorámák vonala, amelyek a filmekből ismert csillaghajók kisebb, a nappali és az iroda polcán is könnyen elhelyezhető modelljeivel vagy a filmek ikonikus jeleneteinek apró kiállítási darabjaival csábítják a messzi-messzi galaxis érettebb rajongóit.

Ezzel pedig meg is érkeztünk a bemutatónk fő sztárjához, a Mos Espa fogatverseny diorámához, hiszen mi más demonstrálhatná jobban a 25 éves LEGO Star Wars felnövéstörténetét, mint a szintén 25 éves Baljós árnyak ikonikus versenyjelenetéből kiragadott pillanatfelvétel? A felnőtt készletekre jellemző, abszolút prémium érzetet keltő fekete dobozt felnyitva hat számozott zacskó, egy aprócska matricaív és egy építési útmutató fogad bennünket. Az utóbbi még egy rövidke előszót is kapott a készlet tervezőjétől Jens Kronvold Frederiksentől, az első pár oldalon pedig némi extra információt és pár filmfotót kapunk a Baljós árnyakról, a legendássá vált versenyjelenetről és persze magáról a készletről is. Ezt követően máris megkezdődhet az építés! 

A 718 db apró építőelemből álló, nagyjából 30 cm széles készlet erősen lekicsinyítve, de mégis meghökkentő részletességgel örökíti meg Anakin Skywalker és Sebulba párbaját Tatooine homokdűnéi közt. Nem ez az első, hogy a rabszolgából Jedi lovaggá, majd Sith nagyúrrá felcseperedő fiú és az aljas trükkjeiről ismert Dug lélekvesztő futama LEGO-formában került bemutatásra, hiszen már az 1999-es első szériával is piacra került egy ilyen készlet, ám akkor játékszett formájában. Egészen káprázatos látni, hogy az modern LEGO-készletek mennyivel részletgazdagabb formában elevenítik fel a film jeleneteit. Persze, a 25 évvel ezelőtt tervezett, kisgyerekek kezébe és a szőnyeg feletti reptetésre szánt játékkészletnek továbbra is megvan a maga tagadhatatlan varázsa, a 2024-es dioráma azonban még a töredékméretében is jóval hitelesebben mutatja be a sorsdöntő futamot.

Ebben persze erősen közrejátszik a készlet kiállítási mivolta is, nem véletlen, hogy már a dobozon is a dioráma elnevezés fogad bennünket. Az építést (mely rutintól függően néhány órát vagy akár egy egész délutánt vehet igénybe) a fekete keretbe zárt talapzattal kezdhetjük. Ez a keret már maga is LEGO-elemekből állítható össze, a LEGO Star Wars huszonötödik évfordulóját ünnepelve pedig egy egyedi nyomtatású, emléktábla-szerű kockát is kapunk, R2-D2 legósított másával. A talapzatra emellett felkerül a LEGO Star Wars logója is, illetve egy másik plakett, amelyen Qui-Gon Jinn Anakinnak szánt jótanácsai olvashatók: “Ne feledd, a jelen a fontos. Arra összpontosíts. Érezz, ne töprengj! Hallgass az ösztöneidre!” 

Az útmutató szerint haladva szinte rétegenként kerül fel a talapzatra a sárgás és barnás építőelemekből álló talaj és a környezeti hátteret adó boltíves homokkő-vonulat. Alattuk a két versenyfogat látható, élen Sebulba hatalmas, narancs-fekete gépével, mögötte pedig Anakin apró, de fürge fogata suhan át a kőboltív alatt. A két versenyjármű néhány egészen apró, de stabil felfüggesztéssel helyezhető a látképre, ezek a csatlakozási pontok pedig olyan ügyesen el lettek rejtve, hogy alapos vizsgálat nélkül az apró műanyag makettek valóban úgy festenek, mintha lebegnének a kavicsos homokra emlékeztető talaj felett. A mellékelt képek mindent elárulnak - egyszerűen fantasztikusa fest a készlet!

Bárki azt gondolhatná, hogy a javarészt sárga és barna kockákból épülő homogén tájkép repetitívvé teszi a készlet megépítésének a folyamatát, de a szett tervezője még arra is ügyelt, hogy kellő változatossággal váltsa egymást a keretstruktúra, a környezeti elemek és a versenyfogatok építése. Könnyen elrepülnek az építéssel töltött órák, az eredmény pedig egy nagyon mutatós, dinamikus versenyjelenet lesz, ami remekül fest bármelyik rajongó szobájában. Gyűjtői szempontból csupán az hagyhat maga után egy kis hiányérzetet, hogy a Starship Collection szettjeihez hasonlóan itt sem kapunk mellékelt minifigurát. Anakint és Sebulbát, a dioráma méreteiből adódóan egy-egy apró stud reprezentálja a pilótafülkékben, de a tökéletes gyűjtői élmény érdekében Anakin apró figurája még elférhetett volna a dobozban. Mindez persze alig több a szőrszálhasogatásnál. 

A végszó pedig az, hogy bizony nem rossz dolog 2024-ben LEGO-rajongónak lenni! Az a közhelyszerű észrevétel persze ma is igaz, hogy mélyen a zsebébe kell nyúlnia annak, aki ezt választja a hobbijának, de videojáték-rajongóként aligha lehet ez az érzés ismeretlen a számunkra. A LEGO és a Star Wars negyedévszázados frigye újabb aranykorhoz ért, egyre nagyobb figyelmet fordítva azokra a felnőtt rajongókra, akik újra át szeretnék élni gyerekkoruk legszebb pillanatait, és azt sem bánnák, ha a végén egy mutatós kiállítási darabot tehetnének a polcra.

Hozzászólás írásához be kell jelentkezned!
Ha nem vagy még tag, regisztrálj! 2 perc az egész.
Egy kis türelmet kérünk...