A PowerA márkát valószínűleg senkinek sem kell külön bemutatnunk, a piacon jelenleg messze ők kínálják a legtöbb kontroller-variánst a játékosok számára, melyek közül most a legdrágább, az XP-Ultra Controller for Xbox Series X|S névre keresztelt jószág járt nálunk. Cikkünk főszereplője pedig valóban kiemelkedik a kontrollerek végeláthatatlan sorából, moduláris kialakítása és a felkattintható mobiltartója tökéletes választássá teszi azon játékosoknak, akik a mindennapi utazásaikhoz keresnek egy hűséges társat, felsőkategóriás megoldásaival és minőségi joystickjaivel pedig az otthoni hardcore gamereknek sem fog csalódást okozni. Csak az a fránya árcédula ne lenne…
Viszont még mielőtt messzemenő következtetéseket vonnánk le, lássuk mivel is van pontosan dolgunk! A PowerA XP-Ultra legérdekesebb tulajdonsága a 4 az 1-ben moduláris kialakítása. Ennek lényege, hogy a kontroller gumírozott markolata egyetlen gombnyomással eltávolítható, így az egész szerkezet mérete rendkívül apróra zsugorítható. A másik variációs lehetőség pedig a kontroller felső részére bepattintható mobiltartó, ami rendkívül jó szolgálatot tehet az embernek, ha tableten vagy mobilon szeretné kedvenc játékával elütni az időt. Itt viszont sajnos szembesülünk kell egy nem is olyan apró hátránnyal: a kontroller csak Androidos eszközöket támogat a PC-Xbox-Switch hármasán felül, úgyhogy az Apple termékkel rendelkezők ezúttal kimaradnak a buliból.
Annak ellenére, hogy a markolati rész lecsatolható, és ezáltal a kontroller jóval kompaktabbá alakítható, szerencsére nem kell lemondanunk sem a rezgést generáló motorokról, sem a hosszantartó üzemidőről. Sőt, épp az ellenkezője, az XP-ultra mindkét téren remekel. A 2000 mAh-os, type-C bemenettel tölthető akku sokkal hosszabb játékidőt biztosít, mint például az 1500 mAh körüli Dual Sense kontrollerek, számszerűsítve 40-50 óráról beszélünk a 10-12-vel szemben. Emellett pedig nem csak két Rumble motor kapott helyet a fedélzeten, hanem még a hátsó ravaszok is saját impulzusos rezgőmotorokkal rendelkeznek, melyek ugyan nem igazán hasonlíthatóak a Sony Adaptive Triggers-éhez, de azért még így is igazán kellemes plusz meglepetésként szolgálnak.
Ami az összeszerelést és az anyaghasználatot illeti, túlnyomórészt pozitív véleménnyel tudunk szolgálni, ám azért itt-ott becsúszott pár kellemetlenebb megoldás is. A kontroller csúszásmentes bevonata és alapjaiban az Xbox kontrollerek formavilágára hajazó kialakítása teljes mértékben kényelmes, az eszköz nem recseg vagy nyikorog, az illesztések pontosak. Külön érdemes kiemelni a két joystickot, melyek precizitás terén igencsak túlszárnyalják a legnagyobb konzolgyártók alapértelmezett eszközeit - én többnyire olyan drónszimulátorokkal teszteltem az eszközt, mint a DCL, a Liftoff és az Uncrashed, ahol a legkisebb rezdülésnek is jelentősége van, és azt kell mondanom, hogy a különbség ténylegesen érezhető. Éppen ezért is érthetetlen az X, Y, B, A gombok gagyi érzete, melyek műanyagos kongásukkal nem igazán keltenek minőségi benyomást, noha funkcionálisan tökéletesen teszik a dolgukat.
A kontroller fizikai kialakítását illetően további extraként az alsó részen kapunk még két szabadon programozható gombot, mely PC-n rengeteg játéknál jól jöhet. Az type-C csatlakozón keresztül nem csak tölthetjük a kontrollert, hanem vezetékes üzemmódban is használhatjuk, ám természetesen vezeték nélkül is tökéletesen teszi a dolgát, hivatalosan licencelt Xbox támogatásának köszönhetően egyetlen gombnyomással csatlakoztatható is a konzolunkhoz vagy számítógépünkhöz. Az Xbox-os és PC-s vonalra egyébként egészen nagy hangsúlyt fektetett a gyártó, olyannyira, hogy a kontroller dobozában még egy 1 hónapos Game Pass Ultimate kódot is elhelyeztek meglepiként.
A kontroller legtöbb negatívumot bezsákoló tulajdonsága egyértelműen az árazás. A hivatalos 130 eurós indulóár ugyanis tényleg eléggé borsos, főleg a magyarországi rajt pillanatában a 62.000 Ft-os átváltással. Ebben az árkategóriában azért könnyen találhatunk jobb kontrollert, ha nem is 4 az 1-ben felépítéssel, de akár külön-külön megvásárolható kiegészítőkkel és telefon/tablet tartóval. Az utóbbi hónapokban azonban igencsak mérséklődött a helyzet, és jelenleg a 40.000 és 50.000 Ft közti ársávban is rá lehet találni a kontrollerre, ahol már abszolút mértékben racionális opció lehet mindazok számára, akik egy mindenféle körülménnyel kompatibilis eszközt keresnek. Ha pedig direkt Xbox-os vagy PC-s játékosokról van szó, akik kiemelten sokat utaznak, és gyakran nyomják a Game Pass címeket mobilról, akkor sokkal jobbat keresve sem ajánlhatunk.
Update! A gyártó időközben egy jókora firmware frissítéssel még egyszerűbben személyre szabhatóvá varázsolta a kontrollert, melynek az induló árát is a jóval barátibb, immár 99,99 dollárra csökkentette.
Ha nem vagy még tag, regisztrálj! 2 perc az egész.