A Microsoft Studios és a Playground Games ezúttal se okozott csalódást. Kedvenc autós sorozatomat Amerika és Európa után idén a messzi Ausztráliába vitték el, a Forza Horizon 3 itt van végre, a demót bárki kipróbálhatta, mi pedig abban a szerencsés helyzetben lehetünk, hogy polcunkon pihenhet már a teljes verzió is. A szeptember 27-én megjelenő játékot két héttel mindenki más előtt kaptuk meg, hogy az elsők között tudjunk nektek mesélni róla, tőlem megszokhattátok már, hogy Xbox One-on nyomok mindent, de a Forza Motorsport 6: Apex után a Horizon 3 is megérkezett PC-re. Úgyhogy ha nincs konzolod, az outback akkor is vár - csak válaszolnod kell a hívásra.
Autók, zene, szabadság. A Forza Horizon a száguldásról szól, a lóerőkről, a gyönyörű tájakról, és arról, hogy bármit megtehetsz benne, határok nélkül. A hivatalos versenypályákat messze elkerülve a Horizon Fesztivál a világ közútjait változtatja őrületünk helyszínéül, egy olyan észvesztően pörgős stílust képviselve, amit kevesen tudnak csak utána csinálni. A játékmenet teljesen árkád, nekünk szinte le se kell vennünk a gázról az ujjunkat, csak élvezni a sebességet és a fantasztikus autókat, melyekből aztán ezúttal is kapunk rendesen. A játékban több mint háromszázötven jármű érhető el, majdnem minden versenyen új szerzeménnyel állhatunk rajthoz, ami pedig a legjobb az egészben, de tényleg a legjobb, hogy ahány futam van, annyi élmény vár ránk.
Száguldozhatunk méregdrága szuperautókkal ausztrál autópályákon, driftelhetünk a nagyvárosi éjszakában klasszikus japán sportkocsik volánja mögött ülve, offroadozhatunk az őserdőben, meghódíthatjuk az outback sivatagos tájait, vagy lemehetünk a tengerpartra nézni a szörfösöket egy igazi Holden pickupot vezetve. A játékban a Horizon Fesztivál főnökét alakítva mi visszük el a rendezvényt a kontinens minden pontjára, dönthetünk róla, hogy hol legyen a következő helyszín, és amellett, hogy sorra nyerjük is meg a futamokat, még a mi kezünkben van a választás is, hogy melyik verseny milyen autókategóriával rajtoljon. Így indíthatunk sárdagasztós mocsárfutamot méregdrága Rolls Royce-okkal, vagy kihozhatjuk a garázsból a tökéletesen restaurált 50-es évekbeli klasszikusainkat is. Az ellenfelek mindig hozzánk igazodnak, ugyanolyan vagy hasonló autókkal indulnak, mint mi, nem kell félni tőle, ha egy régebbi, lassabb autót választunk. Nem leszünk hátrányban.
A harmadik részre visszatértek a játék egyik legnagyobb izgalmát jelentő showcase eventek is. Már az egyik első futam is teljes őrület, egy öreg Willys Jeep ellen kell mennünk, amit egy katonai szállítóhelikopter húz felettünk a magasban, és a tempóból később se vesznek vissza. Kell indulnunk vonat, zeppelin, vadászrepülő és speedboat ellen, a régi jó Top Gear-epizódok jutnak róla az eszembe, amikor Clarkson, Hammond és May különböző járművel hívta ki egymást versenyre - milyen szép idők voltak! A futamok között szabadon járhatjuk a teljesen nyílt világot, mely ezúttal is valódi helyszínek alapján lett lemodellezve, nem Google Maps részletességgel autózhatjuk keresztül benne Ausztrália útjait, de minden nagyobb város és főbb útvonal képviselteti magát benne, így vagy úgy. És ami a legbrutálisabb, hogy a térkép kétszer akkora, mint a második részben volt. Pedig már azt is legalább egy óra volt jól bejárni.
Az utakon több minijátékkal is találkozhatunk. Ha éppen nem vagyunk versenyben, akkor megmutathatjuk gumicsikorgatási képességeinket a drift zónákban, dolgozhatunk azon, hogy minél nagyobb sebességgel fényképezzen le minket a traffipax, vagy száguldozhatunk a speed zónák között is, ahol átlagsebességet mér a játék, és az alapján pontoz. Tudunk hirdetőtáblákat törni, lehet megint elhagyott garázsokban álló autóritkaságok után kutatni, illetve újdonság, hogy vannak a játékban danger sign jump pointok, melyek több tíz méteres, Hazárd megye lordjaiba illő ugratásokat biztosítanak nekünk. Ezen kívül a fotómód mellett idén helyet kapott egy drónmód, melyben egy kamerával felszerelt, távirányítós drónt irányítva tudjuk bejárni a környéket. És az érdekességek listája még mindig nem ért véget.
A játékban ezúttal is teljesen testre lehet szabni az autókat, átfesthetjük őket, rakhatunk rá matricákat, új felniket, spoilereket, küszöböket, új lökhárítókat, és a fene se tudja még, hogy mit, alkotásunkat pedig aztán megoszthatjuk a barátainkkal, vagy feltölthetjük egy aukciós felületre is. Ezen kívül finomhangolhatjuk a műszaki beállításokat, már-már szimulátoros részletességgel hozzányúlva autónkhoz, és ha még ez se lenne elég valakinek, az felrakhat rá egyéni rendszámtáblát, vagy építhet be saját dudát. Amit pedig a legjobban szeretek a Forza-játékokban, az a Drivavatar rendszer. A játékot ezúttal is nyomhatjuk online tizenkét játékossal közösen, vagy négyen co-opban, ha viszont a magányos versenyzést kedvelnénk, akkor se leszünk egyedül. Ellenfeleinket a játék az Xbox-ismerőseinkről nevezi el, így barátaink mindig velünk vannak, ha pedig ők maguk is Forza-játékosok, akkor a gép felveszi a stílusukat, agresszívek lesznek, vagy nyugodt, megfontolt vezetők, ez azon múlik, hogy ők mit csinálnak, ha nem vagyunk ott.
Izgalmas hír, hogy a játék Xbox One mellett nem csak PC-re jelent meg, de az Xbox Play Anywhere programnak köszönhetően támogatja a cross-platform playt is. Ez azt jelenti, hogy akkor is versenyezhetünk barátainkkal közösen, ha valaki konzolon, valaki meg gépen játszik a Forza Horizon 3-mal. És hogy még szebb legyen a Microsoft határok nélküli harmóniája, a játékba beleépítették a Groove Musicot is. Bill Gates saját Spotify-ához egy 14 napos trialt kapunk a játék mellé, csak egyetlen gombnyomással engedélyeznünk kell azt a játékon belül, és már szólnak is a legjobb számok. Calvin Harris, Justin Timberlake, Imagine Dragons, Clean Bandit - az ötlet fantasztikus, nem is értem, hogy miért nem volt még egyik játékban se ilyen szolgáltatás. Hiszen nem egy nagy dolog, és annyira fel tudja dobni a hangulatot, mint semmi más.
Ha a zenére azt mondom, hogy nagyon jó, akkor a grafika egyenesen elképesztő. A játék az egyik legszebb Xbox One-cím, amit valaha láttam, az autók valami fantasztikus részletességgel ki vannak dolgozva, gyönyörűen csillan meg rajtuk a nap, az esőben apró vízszemek ülnek ki a kasztnira, és kenődnek el a sebességtől. A környezet tízpontos, a táj valami elképesztően szuper, a Redditet olvasgatva láttam egy ausztrál gyereket, aki csak úgy ájuldozott arról, hogy milyen pontosan lemodellezték a városának minden fontos részét, úgyhogy panaszunk aztán biztosan nem lehet. Esetleg csak annyi, hogy konzolon 30fps-re lett limitálva a sebesség, de PC-n nyilván meglesz a 60 is, akinek van hardvere hozzá - a sebességérzés így is megvan. Tökéletes az irányítás, a játékélmény, egy szóval minden. A cikkhez egyébként még a demóból csináltam screenshotokat, mert a Microsoft nem engedte, hogy a teljes verzióból megjelenés előtt képeket és videókat töltsünk fel, nézzétek meg őket, annyira szép az egész, hogy az agyam eldobom tőle.
A kiadótól a Forza Horizon 3: Ultimate Edition kiadását kaptuk meg tesztelésre. A legdrágább változatban az alapjátékon kívül helyet kapott a Motorsport All-Stars Pack DLC, mely tíz új pályaautóval bővíti szerény kis garázsunkat, jár hozzá a VIP DLC Pack, mely megdupláz minden Wheelspin pörgetést, hozzáférést nyújt exkluzív online eseményekhez, és felvonultat még öt autót, benne a Koenigsegg Regerával, továbbá megkaptuk a Car Passt is. Utóbbi csomag ingyen elérhetővé teszi a következő fél év összes autós csomagját, nem kevesebb, mint negyvenkét új járgányhoz biztosítva mindig első napi hozzáférést. Szép kis csomag, mi?
A Forza Horizon 3 egy brutálisan tartalmas, és minden szempontból hibátlan autóverseny lett. A készítők tökéletes szórakoztatóipari termékké csiszolták a sorozatot, ami minden autórajongó szívét meg tudja dobogtatni, nem tudok róla úgy beszélni, hogy ne dicsérjem agyon. De nem is bánom. A játék megérdemli a szép szavakat, kevés olyan cím van, amit szinte ujjongva játszok végig, ámulva és álmodozva minden másodpercében - imádom az autókat, és imádok jó zenére szép helyeken vezetni. Ez pedig mind megvan a sorozatban, ha valamiért megéri konzolt cserélni, akkor ez az. Év játéka!
A Forza Horizon 3 szeptember 27-én (early access-szel szeptember 23-án) jelenik meg PC-re és Xbox One-ra. Mi Xbox One-on teszteltük.
Kapcsolódó cikk
Egy ismerősöm átvette kisfiának a régi One X-emet. Vett kéztől egy H3 játékot. De hiába van a gép maga magyar régióra, magyar nyelvre és Magyarországra állítva, nem magyar a játék. (a storeban a játék adatlapján sincs ott a támogatott nyelvek között a magyar)
Ha ezt valaki egyszer elmagyarázná....:DDD
De még FH első része is nagyon adja a kompatibilitással.
Csak ezt a megjegyzést nem értem, egy arcade játékba is kell fizika. Amúgy tényleg szuper lett, már írtam sokszor hogy ha valamiért vennék boxot, az a Forza-k miatt lenne.
Ha nem vagy még tag, regisztrálj! 2 perc az egész.