Az éhezők viadala - filmajánló

  • Írta: Daks
  • 2012. április 2.
  • az éhezők viadala, mozi, the hunger games
Link másolása
A nyilvános Aratásra minden körzet bűnbánatból egy fiút, és egy leányt küld, 12 és 18 év közöttieket. A kiválasztottak a Kapitóliumban kezdik meg a felkészülést, élet-halál harcot kell vívniuk, mindközül csak egy nyerhet. A játék neve: ÉHEZŐK VIADALA.

Szerelem és vér, elnyomás, kín, szenvedés. Suzanne Collins amerikai írónő világsikerű trilógiájának első kötete megérkezett az ezüst vászonra, a The Hunger Games, mint az elmúlt évek legkiválóbb ifjúsági története, már a hazai mozikban is megtekinthető. Sírva öleli át anyját Katniss Everdeen, a tizenkettes körzet kiválasztottja, vigyázz a húgomra, ne hagyd éhezni, próbálj kitartani, mondja, a búcsúra nincs idő, az ajtó előtt fehérruhás katonák toporognak türelmetlenül, már viszik is őt.


Az Egyesült Államok felbomlását követő időkben járunk, egy nem is oly távoli jövőben. Sok éve már, hogy Panem birodalmának tizenkét körzete fellázadt a kormány ellen, a forradalmat véres megtorlás követte, a vesztes városok nyomortanyává lettek, a népek éheznek. S mindez egyre csak rosszabb lesz. A Kapitólium, mint a birodalom fővárosa a háború óta egyre nagyobb zsarnokká válik, árulóként tekintenek a körzetekre, az ott élőket alacsonyrendűként kezelik, életük mit sem ér többé. S ha sorsuk nem lenne elég tragikus, a bűneikre az Éhezők viadalával emlékeztetik őket, huszonnégy gyermeket szakítanak el a családjuktól minden évben, hogy végignézhessék, végignézettessék, miként ölik meg egymást.


Katniss Everdeen az egyik legszegényebb körzetből származik. Apja meghalt egy bányarobbanásban, nőként nem sok lehetőség jut nekik a munkára, de ha tudnának is mit csinálni, a főváros úgyis elvenné mindenüket, az élet pöcegödréből nincs kiút. Társát ismeri régebbről. Peeta Mellark a helyi pék nagyfia, Katniss egyszer egy fának dőlve várta, hogy lecsendesedjen a zivatar, mikor Peeta kijött az üzem tornácára, meglátta a lányt, s dobott neki egy égett cipót. Bele egyenesen egy sáros tócsába. Nem volt egy lovagias tett.


A viadal az amerikai televíziózás történelmének legkegyetlenebb, legvéresebb műsora. A kiválasztottak sztárok lesznek, a fővárosban luxuslakosztályok, és gazdag lakomák várnak rájuk, csillogó felvonulásokon vesznek részt, mosolyogva kell várniuk a halált. Meg kell kedveltetniük magukat a közönséggel. Kik a felkészülés során a legnagyobb népszerűségre tesztnek szert, előnnyel indulhatnak csatába, fegyvereket, felszereléseket kapnak, lassan már maguk is elhiszik, mekkora jutalom mindez nekik.


Bűnbe kényszerítik a gyermekeket, ártatlanságukat, erkölcsi tisztaságukat vér mocskolja be. Puszta kézzel kell kioltaniuk egymás életét, az arénába lépve kezdetét veszi a vadászat, gyilkos szövetségek szövődnek, barátok fordulnak egymás ellen, szerelmek hullnak darabokra, tudják mindannyian, vagy ők ölnek, vagy őket ölik meg. Egy groteszk és beteg világ játszótere ez, a műsorkészítők istent játszva kedvük szerint irányítanak mindent, a kamerákkal teli erdőben elbújni nem lehet, a Nagy testvér mindenhol lát téged, a reklám után visszatérünk, még több vérrel, még több izgalommal.


A történet mély szociális és etikai kérdéseket feszeget, aktuálisabb, mint azt hinnénk. Mi bűne lehet egy embercsoportnak, hogy alacsonyabb rendűként tekintsenek rájuk mások, miért van megbélyegezve élete első percétől fogva az, ki ide született, meddig vagyunk képesek tűrni, hogy a felettünk álló hatalom büntetlenül alázza büszkeségünket, vannak-e még határai az emberi gonoszságnak. Az elnyomás alatt álló körzetek sorsát figyelve a történelmet látjuk magunk előtt, Róma provinciái, Amerika indiánjai, a második világháború zsidói, a kínaiak, az oroszok, az európaiak, az afrikaiak, mind túlélték már ezt, mi biztosíték van arra, hogy nem történik meg ismét. S ott vannak az úgynevezett felsőbbrendűek. Kik jómódban, gazdagságban, szabadon élnek, az ő utópisztikus világuk vajon mennyire valóság. Tényleg azok, akiknek gondolják magukat, vagy csak elhitetik velük mindezt, mire képes a televíziós propaganda egy milliós nagyvárosban, megvan-e a joga az embernek a saját életét élni, vagy mindnyájan azzá válunk, akikké formáltak minket, tán sose tudjuk meg.


Bizonytalanul és céltalanul vinni a mindennapokat, függeni egy nálad magasabb hatalomtól, az iskolapadokban átéltük ezt, most sincs szó másról itt sem. A sorsok és a gondolatok mélységének átérzéséhez a könyvet ajánlom, de a film sem rossz, kétórányi tömör izgalom az, amit kapunk, nem annyira sötét, mint a Harry Potter befejező részei voltak, de nem is egy tündérmese, remek esti program.


Szereplők: Jennifer Lawrence, Josh Hutchenson,
Stanley Tucci, Woody Harrelson, Elizabeth Banks
Rendezte: Gary Ross
Producer: Nina Jacobson, Jon Kilik
Írta: Suzanne Collins
Forgatókönyv: Gary Ross, Billy Ray
Zene: T-Bone Burnett, James Newton Howard

IMDB értékelés: 7.8
Gamekapocs értékelés: 8.5

31.
31.
Chion
Nekem tetszett, bár a film felépítésén talán lehetett volna még csiszolni, vagy több harc, vagy több story, nagyon mérleg szerű és ettől számomra zavaró...
26.
26.
xxxgamer4ever
Hmm, még nem láttam, de amit írtok róla az alapján tuti megnézem!
24.
24.
Scoo
#23: Készülj fel, a legtöbben csalódnak a folytatásban. Nekem tetszett, mivel kevésbé kiszámítható és sokszor meg lehet benne lepődni. A páromnak is kevésbé tetszett a 2. rész.
23.
23.
n_csacsi
#2: Scoo csak annyiban tévedtél itt, hogy ez a 74. viadal! :)

De amúgy csatlakozom az előttem szólókhoz, a könyv írtó király, a film még jobb! A végét én is csiszoltam volna még, hiszen ott történik 1-2 dolog, a többit viszont nagyon jól eltalálták! Én most fogok nekiállni a 2. könyvnek, már előre izgulok, hogy mi lesz benne!
22.
22.
Scoo
#16: spoileresen: a könyvből se jön le, hogy mekkora is ez a körzet, bár utalnak rá, hogy az övéké talán a legkisebb. Valószínű egy település a bánya körül és kész.
A támogatók nem filléreskednek. Alapból az is nagy szám, hogy kapnak valamit, mivel úgy általában nem ők a favoritok. Viszont minden apróság, egy darabka kenyér is iszonyat összegekbe kerül. Minél tovább tart a viadal, annál drágább minden. Egy gyógykenőcs pl durván sokba kerülhetett. Egyébként a könyvben több támogatást kap. Valamint számára az is jelent valamint ha nem kap semmit. A bőségszaru után pl piszokságig szomjazott. Majdnem meg is halt és szidta a mentort, hogy miért nem küld vizet, míg rá nem jött, hogy azért, mivel valószínű már közel van a vízhez. Ezenkívül Ruta halála után is kap ajándékot Ruta körzetétől, ami példátlan tett a viadal során, valamint Peeta nem magától alszik el, hanem Katniss kap egy altatószirupot, hogy azzal altassa el a srácot, amíg ő elmegy. Jut eszembe a könyvben jobban lejön, hogy Peeta gyakorlatilag megmenti a méhtámadás után és eközben szerzi a sérülését.
21.
21.
randall13
Valami hosszabb előzetest nem találtatok? :D
Egyébként én továbbra is várok egy gamekapocs véleményt a Trónok Harcáról!
16.
16.
Gariss
Nem olvastam (még) a könyveket, de a filmet sokkal jobbnak találtam, mint az ehhez hasonló történettel rendelkező Battle Royale-t. A színészek, cgi és a történetvezetés mind jók voltak ( az összecsapott befejezést kivéve).
Innentől spoileres::

Amit furcsálottam az az, hogy a 12. körzetet úgy mutatták, mintha egy városból meg egy erdőből állna, ebből adódóan nem igazán jött át, hogy ott éheztek volna az emberek. A másik a támogatás rendszere volt: vagy fél órányi jelenet csak arról szólt, hogy a versenyzőknek mennyire el kell nyernie a nézők rokonszenvét, erre Katniss összesen 2 db csomagot kapott azt is belső segítség hatására. Tudom, hogy más világ, de nálunk egy valóságshow, vagy vetélkedő során több tízezer sms jön be, szóval nem volt tiszta, hogy a társadalom "krémje" akik mind rajongói voltak a viadalnak, miért filléreskedtek. Végül bár értem, hogy nagy szó PG 13-s besorolást elérni egy ilyen témájú filmnél, mégis nagyon bosszantónak találtam a bőségszarus jelenetet, ahol az operatőr valószínűleg egy labda lehetett, mert kb. semmit nem lehetett kivenni a kamerarángatásból.

Nálam ez egy 7.5-s film és rá tudott venni, hogy elolvassam a jövőben a könyvet is, úgyhogy remélem a rekordbevételek után sok hasonló adaptációt készítenek majd a megfáradt szuperhősös/remakes/konvertált 3d-s filmek helyett.
15.
15.
Nem láttam és nem is olvastam, de ha csak a képeket nézem az nagyon riasztó tud ám lenni. Olyan megaphiranna hangulatuk van :D Lehet, adni kellene neki egy esélyt ?! :D
14.
14.
Daks
#2: Köszi, javítottam.
12.
12.
alexcargooo
11.
11.
tiazgriff
Én is megnéztem. Kicsit csiszoltam volna még a végén, de lehet azért mert annyira tetszet, hogy kellett volna belőle még. Azt hiszem elolvasom a könyvet én is. Ajánlom.
10.
10.
giga321
Ez remélem jobb mint a tvájjlàjt.
9.
9.
watto
#7: Igazából a nyomorvárosban nem sok dolog zajlott, a szavazás volt az egyetlen értékelhető jelenet.
Kapitolium az tetszett. Viszont az arénával egyáltalán nem voltam kibékülve. Erdő - tisztás - meg a folyó (+esetleg az az üreg) . Ennyi. Ennyiben eltérhettek volna a könyvtől, hogy feldobják valamivel a környezetet. Nekem herótom volt az erdőtől már. Például a korábbi harcokról szóló videoban volt egy nagyon állat romos helyszín + mellé egy jobbnak mondható harcjelenet. Ebben ilyenek nem voltak, és ezt sajnálom.
8.
8.
drakecsaj
A filmet nem láttam még, de Scoo előttem mindent leírt a könyvekről amit tudni érdemes, és tényleg megéri elolvasni az egész trilógiát :)
(elolvastam, és egy élmény volt az elejétől a végéig)
Jó iromány lett Dakspapa, meghozta a hangulatot a filmhez.
7.
7.
Scoo
#5: "A helyszínekben semmi változatosság": 12-es körzet = nyomorváros, Kapitolium = hightech főváros, Aréna = erdő. Mire gondoltál változatosság alatt?

Hát a karakterek lehettek volna valóban mélyebbek is. Mindenesetre nem egy ember sírt a halál miatt :)
5.
5.
watto
Szerintem egy összecsapott film lett. A helyszínekben semmi változatosság, a küzdő szereplők jellemtelenek (pl.: kit érdekelt az, hogy meghalt az egyik "jó" karakter?), szponzor rendszer abszolút kihasználatlan volt, fölösleges CGI (kutyák), az előző viadalokról mutatott rövid felvétel már magában izgalmasabb volt, mint a mostani, amit láthattunk. Most ennyi jutott hirtelen eszembe.

Könnyen felejthető alkotás. (szerintem)

Max. 5.5 / 10 -et ér számomra.
4.
4.
Scoo
A könyvről magáról pedig ezt írtam (spoiler mentes):
Mivel jön a film és mivel a páromnak is tetszett, ezért gondoltam elolvasom én is. Egyébként a kezembe se vettem volna, mivel alapból kételkedve fogadom a nagy hype-ot kapott, főleg a lányok körében népszerű könyveket (Twilight szindróma). Kár lett volna kihagynom, mivel tényleg jó könyv lett. Tetszik a postapokaliptikus világ. Mind a körzetek, mind pedig a Kapitólium, a főváros is. Szerencsére nem úgy kezdődik a könyv, hogy elárul mindent a világról, hanem szép, fokozatosan ismerjük azt meg. Az ilyet mindig is szerettem. Sajnos a filmbemutató miatt csökkent a felfedezés élménye. Gyakorlatilag izgulni sokat nincs is miért, mivel azt azért lehet sejteni, hogy mi lesz a könyv vége. Leszámítva persze a mellékszereplőket, akikből több is van, de a legtöbbjük karaktere nem nagyon van elmélyítve.
Ifjúsági regények mondanám, mivel ugyan vannak benne gyilkosságok, és maga az alaptörténet se vidám, viszont a leírás stílusa, kvázi a vértelenség (értem ezalatt, hogy ugyan sok benne a kín, de az olyan módon van leírva, hogy az emberre nem jön rá a rosszullét) és az hogy nagyon könnyen lehet olvasni, valamint nem utolsó sorban a főszereplő életkora, neme és az E1 elbeszélés miatt, nyugodtan odaadható a kamasz könyvrajongóknak is.
Előjegyzésben annyit, hogy ennek a résznek a története nagyon könnyen kitalálható előre, viszont úgy hagyta abba az írónő, hogy végül ne tudd mi lesz a folytatás. A folytatásban pedig már tényleg nem tudtam, hogy merre fognak folyni a dolgok. Meg is lepődtem sokszor. De erről majd a második résznél.
Ha láttad a filmet, olvasd el a könyvet is! Ha nem, egy esélyt akkor is adhatsz neki. Nem egy Harry Potter, de nem is Twilight (nálam ez előny).
3.
3.
Scoo
Én ezt írtam a filmről:
Azt kell, hogy mondjam nagyon jól sikerült adaptáció lett. Mind a színészek, mind az atmoszféra, mind a történet elmesélés nagyon jól sikerült (alig alig hagytak ki valamit). Meglepően komor a film. Féltem tőle, hogy a tini korosztály miatt nem lesz ennyire sötét. Szerencsére ebben tévedtem. Mivel mi olvastuk a könyvet, így nem tudom, milyen szűzszemmel nézni, de szerintem könyv nélkül is megállja a helyét. Meglepő, de még izgulni is tudtam. Nem Twilight, így fiúk is nyugodtan megnézhetik. Ha a másik két rész is minimum ilyen lesz, akkor nem lesz okunk panaszkodni (főleg, hogy minden részben az írónő emeli a tétet). Plusz piros pont a készítőknek, hogy beraktak pár plusz jelenet is, amit a könyvben nem olvastunk, viszont remekül illik a történetbe.
2.
2.
Scoo
Jó lett a cikk, hangulatkeltő. De van egy pár hiba. Nem sok:

"Apja meghalt a felkeléskor"
Az apja egy bányarobbanásban hal meg. A felkelés hetvenvalamennyi éve volt. Ha jól emlékeszem ez a 76. viadal.

"Katniss egyszer egy fának dőlve várta, hogy lecsendesedjen a zivatar, mikor Peeta kijött az üzem tornácára, meglátta a lányt, s dobott neki egy égett cipót. Bele egyenesen egy sáros tócsába. Megvetette a lányt nincstelensége miatt"
Ez a filmben nem derül ki, de ez akkor történik amikor az éhhalál szél áll az egész család, nincs semmijük, Katniss próbálja eladni a régi babaruháikat, de nem igen megy neki. Teljes össze van törve, mikor megjelenik Peeta, aki szánt szándékkal túlsütötte a kenyeret, hogy kidobhassa a disznóknak. A szülei el is picsázzák érte rendesen. Viszont csak így tudott kenyeret adni Katnissnak (nekik ez a túlélést jelentette, mivel ezzel összetudta kapni magát lelkileg). Nem veti meg Peeta. A filmből is kiderül (aszem), hogy ekkor már réges rég szerelmes a lányba.
1.
1.
Yanez
Az biztos,hogy megnézem!A tesztért pedig grat,tökéletes!
Hozzászólás írásához be kell jelentkezned!
Ha nem vagy még tag, regisztrálj! 2 perc az egész.
Egy kis türelmet kérünk...