Az Éhezők Viadala: A kiválasztott - 2. rész filmkritika

  • Írta: Kronik
  • 2015. november 18.
  • az éhezők viadala, befejező rész, kiválasztott
Link másolása
A körzetek egyesítése hamarosan sikerül, megindulhat a végső támadás a Kapitólium ellen, és a Poszáta végre igazi hőssé válhat, és felszabadíthatja népét. Kár, hogy ebből semmit nem látunk a filmvásznon.

Meg kell mondanom, az utóbbi tíz évben indult young-adult filmek áradatából mindig is Az Éhezők Viadala volt a kedvencem. Tetszett az alapvetően sötét tónusa, a tragikus történetekkel rendelkező karakterei. Tetszett ezen kívül az alaphelyzet is: az elitista diktatúra és az elnyomott munkásosztály alapfelállás jellemzően érdekes sztorikat tud szülni. Persze, a viadal alapvetően hatalmas nagy marhaság, ennél ezerszer kifinomultabb és hatékonyabb mechanizmusok léteznek egy elnyomó diktatúra fenntartására, ráadásul ezeket Orwell már közel hetven éve meg is írta nekünk az 1984-ben. Ezzel együtt Az Éhezők Viadala azért valahogy nagyon ötletes volt, és jól valósították meg, ráadásul még a szereplőgárdát is sikerült telibe találni, így nem csodálom, hogy sokakat megfogott - köztük engem is.


Az elvárt minőségi szintet a második rész még tudta is tartani, de ahogy én látom, a harmadik felvonás már nagyon megosztóra sikerült. Talán azért, mert ismételten kettévágtak egy filmet, aminek alapvetően egynek kellett volna lennie, talán azért, mert (éppen emiatt) nem sok dolog történik benne. Számomra még így is tudott értékelhető dolgokat produkálni, például nagyon tetszett, hogy bemutatta a média és a manipuláció felhasználhatóságát egy felkelésben (háborúban). Persze, nagyon felületesen és kissé naivan tette ezt, hiszen a célközönség azért alapvetően behatárolja, hogy milyen mélységekig lehet belemenni a témába, de akit érdekelnek az ilyen dolgok, az tudta élvezni a rendkívül szerencsétlenül elnevezett A kiválasztott 1. részét is.


Sajnos azonban a befejező részre teljesen elfogyott a puskapor, minden tekintetben. Történetünk ott folytatódik, ahol az előzőt elvágták: a Kapitólium által megkínzott Peetát sikerült kiszabadítani, és ő is, valamint Katniss is sérülten fekszik. Közben Coin elnök és Plutarch javában szervezik a körzetek végső egyesítését, és a közös nagy támadást a diktatúra megdöntésére. Ebben azonban nem szánnak túl sok szerepet Katnissnek, leginkább azt akarják, hogy folytassa, amit az előző részben csinált: forgasson propaganda videókat, hogy azzal lelkesítse a felkelőket és próbálja meg demoralizálni az ellenséget. Katniss azonban nem az a fajta lány, aki csak úgy üldögél a frontvonal mögött, így természetesen megvannak a saját tervei, amik között megtalálható egy szép nagydarab nyílvessző bemutatása Snow elnök homlokának.


Ironikus tehát, hogy habár Coin és Plutarch kispadra tennék a történet végére Katnisst, és ezt a lány nem hajlandó eltűrni, végül más miatt kerül mégis a sztori margójára: a borzalmas forgatókönyv teszi jelentéktelenné. Ráadásul az íróknak mindezt úgy sikerült megoldania, hogy két szék között a padlóra csüccsentek, ugyanis nem elég, hogy Katniss szálának az ég adta egy világon semmilyen hatása nincs a történetre és annak végkimenetelére, de még a Kapitólium elleni végső támadást sem láthatjuk. Nézőként mit akartunk ettől a filmtől? Valami eposzi nagy csatát, amiben a főszereplő végre győzelemre vezeti azokat, akikért eddig is küzdött. Látni akartuk a háborút a Kapitóliumban, és azt is, hogy Snow elnök minden utolsó furmányát beveti annak megvédésére.


Ehhez képest kaptunk kétórányi lassú mászkálást olyan helyeken, ahol közel és távol semmilyen harc nem folyik, egy olyan csapatnyi karakterrel, akinek a felét éppen csak ismerjük, a másik felét egyáltalán nem - csak azért vannak, hogy az első egy órában ne Finnick, Gale, vagy Peeta harapjon földbe, hanem legyenek feláldozható arcok is. És amíg szereplőink mászkálnak, az ég adta egy világon semmit nem elérve, semmit nem felmutatva, a történet szempontjából semmilyen előrehaladást nem produkálva, addig az egész filmben egyetlen képkockát sem látunk a folyamatosan zajló támadásból a Kapitólium ellen.


Tulajdonképpen nem tudok elképzelni nagyobb (forgatókönyv)írói hibát annál, mint hogy a fő karakter, akinek három részen keresztül drukkoltunk, semmilyen szerephez nem jut a teljes történet konfliktusának megoldásában. Sőt, konkrétan semmi értelme a jelenlétének. Annyira, hogy egy filmen belül többször is ellövik azt a borzalmas megoldást, hogy Katniss elájul, majd felébred, és utána más emberek mesélik el neki, hogy tulajdonképpen mi is történt. "Cső Katniss, amúgy nyertünk amíg aludtál, minden OK, cső!"... 10/10, would watch again. Más karakterek pedig nincsenek igazán a filmben. Gale-lel megy még ez a rendkívül undorító szeretlek-de-mégsem dolog, Peeta meg szenved végig, szintén nulla hozzájárulással bármihez.


Az Éhezők Viadala befejező része összességében egy borzalmas film. Iszonyatosan unalmas, súlytalan, és még csak nem is látványos. Rettenetes befejezése egy amúgy ígéretesen indult történetnek, minden szinten elrontott forgatókönyvvel. Ráadásul, ha a két óra unalom nem lett volna elég ott, ahol izgalmas dolgoknak kellett volna lennie, akkor kapunk még egy undorító, negédes lezárást is az egész végére. És ami már csak apróság ezekhez képest, hogy semmi ötlet, semmi eredetiség nincs benne, pedig a korábbi részek azért fel tudtak vonultatni néhány dolgot. Pénzt semmiképpen ne adjatok érte, én pedig megpróbálom kitörölni az emlékezetemből, hogy valaha is láttam.

Gamekapocs értékelés: 4
Metascore: 65/100
Rotten Tomatoes: 72% 

Az éhezők viadala - A kiválasztott befejező rész
Eredeti cím: The Hunger Games: Mockingjay - Part 2
Rendezte: Francis Lawrence
Írta: Peter Craig, Danny Strong, Suzanne Collins (regény)
Szereplők: Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Liam Hemsworth, Woody Harrelson, Donald Sutherland, Philip Seymour Hoffman, Julianne Moore, Elizabeth Banks
Zene: James Newton Howard
Játékidő: 137 perc
Magyarországi premier: 2015. november 19.

34.
34.
Caleon
#31: Ahogy látom, a korábbi poszt nem jelent meg. Talán jobb is :-D, ha később ismét olvasható lesz, akkor legyen ez az extended rendezői változat.

"Nézz utána a történelemben, mindegyiknek volt egyértelmű nyertese és vesztese."
Bárcsak én is ilyen fekete-fehérben tudnám látni a világot! Azt tapasztalom, hogy egy háború igazi nyertese a nevető harmadik, aki végignézi, amint a többiek porig rombolják egymást. Na meg a hadiipar.
Egy háborúnak csak áldozatai vannak, akik az életüket adják - általában egy eszméért vagy néhány baromért.

"Se megható nem volt se elgondolkodtató."
Noha belinkelted az én mondatomat, értelmezni nem sikerült. Sebaj! Ismét óvnálak a fekete-fehér gondolkozástól. És újra: ami számodra unalmas és negédes, az másnak megható és elgondolkoztató.
Fuss neki még egyszer, próbáld felfogni. Hiszem, hogy sikerülni fog.

"Nagyjából az első 5 perc után lehetett sejteni mi lesz a vége, annyira egyértelmű volt. Egy darab csavar sem volt a történetben, vagy elgondolkodtató rész."
Én már évekkel előtte is tudtam, mi lesz a vége, mert olvastam a könyvet. Nem volt benne csavar és elgondolkoztató rész? Érdekes, én órákat beszélgettem utána Katniss karakteréről, a média manipulatív hatásáról, Snow elnökről és Coin-ról. Sajnálom, hogy neked nem jött át.

"Dobjuk, mert nem különleges, ugyanis több helyről ollózták össze."
Mondj nekem egy random filmcímet, ami nem tesz más, korábbi műveke utalást. Vault 13 jó kis easter egg, amúgy köszönő viszonyban sincs a Fallout bunkereivel. Az általad említett Csillagok Háborúja is rengeteget merít, a Birodalom struktúrája és stílusa pedig egyértelmű (bár emlékeim szerint hivatalosan tagadott) SS-utalás.

Értem, nagyon be akartál szólni nekem, de szedd össze magad, mert ez ide kevés lesz.
31.
31.
doomguard
#29: Hogy a te stílusodat utánozzam:
Gratulálok, bár inkább ne szólaltál volna meg, így most mind megbizonyosodhattunk erősen hiányos tudásodról.
"tökéletesen visszaadja, hogy egy háborúnak nem lehet igazi nyertese."
Nézz utána a történelemben, mindegyiknek volt egyértelmű nyertese és vesztese.
"És ami számodra unalmas és negédes, az másnak megható és elgondolkoztató."
Se megható nem volt se elgondolkodtató. Nagyjából az első 5 perc után lehetett sejteni mi lesz a vége, annyira egyértelmű volt. Egy darab csavar sem volt a történetben, vagy elgondolkodtató rész. Az hogy JL dacos/szenvedő/durcás pofikáját nézzem hosszú perceken át sok minden csak nem megható.
Ha már megható: Az Interstellarban mikor Murphy üzen az apjának (az "azt ígérted, hogy mikorra annyi idős leszek mint te hazajössz..kezdetűre gondolok) na az megható volt. És elgondolkodtató. Ebben a filmben ez egy jelenetre sem volt igaz.
"dobjuk el ezt a különleges történetet "
Dobjuk, mert nem különleges, ugyanis több helyről ollózták össze. Amit a filmben is láthattunk a legnyilvánvalóbb hasonlóság talán a békebírák-illetve a Csillagok Háborúja birodalmi rohamosztagosai közt volt, de egy csomó egyéb utalást (pl 13-körzet Vault 13 nem ismerős gémerek?) stb...stb.. Szóval ha legközelebb fikázol valakit legalább nézz utána a tényeknek.
És hogy a te szavaiddal zárjam:
"Így csak az süt le róla, hogy fingod sincs arról, amiről írtál"
29.
29.
Caleon
Kronik, nagyon csalódott vagyok e miatt a teszt miatt. Mint tudod, ez a film egy könyv alapján készült. Szídhatod a forgatókönyvet, de az igazság az, hogy a történet a könyvet követi.

"Nézőként mit akartunk ettől a filmtől? Valami eposzi nagy csatát, amiben a főszereplő végre győzelemre vezeti azokat, akikért eddig is küzdött."

Magyarul azt mondod, dobjuk el ezt a különleges történetet és hozzunk be helyette egy kliséhalmazt. És ezért... 4 pont.

FACEPALM.

A film - és a könyv méginkább - tökéletesen visszaadja, hogy egy háborúnak nem lehet igazi nyertese. Tetszik, nem tetszik: még a néző se. És ami számodra unalmas és negédes, az másnak megható és elgondolkoztató.

Amikor a tesztedet megírtad... hát, szerintem a világ jobban járt volna, ha aznap be se kapcsolod a gépedet. Így csak az süt le róla, hogy fingod sincs arról, amiről írtál.
28.
28.
Elyas
Ezt sose értettem. A film elemzéseket/kritikákat miért mindig olyanoknak adják akik szeretik az adott sorozatot? Nem tudják objektíven megítélése hiába akarják elhitetni velünk. Ha jó lett egy kicsit is akkor "a legjobb film amit valaha láttam" ha meg nem akkor "ez a világ legnagyobb csalódás"
27.
27.
Északi Vándor
A könyvek nagyon jók (az utolsó kötet igazából a történet befejezése miatt tűnik olyan megosztónak), a filmek közül pedig az első kettő a nyerő. A harmadik rész nagyon jó lehetett volna, ha nem vágják ketté.
25.
25.
Macifasz
Sőt, ez a kritika csak azt bizonyítja, hogy a készítők igen is bemerték vállalni a könyvet és nem írták át a 70-80%-át, csakhogy kielégítsék a sok brühühü Pistikét, akiknél totál félrement ez a széria és csili-vili látványos finálét vártak. Eddig is vártam, de ezek után mégjobban várom a hétvégét, amikor megnézem. :-)
24.
24.
Macifasz
#3: Ez van igen, csak azt felejted el, hogy a harmadik könyv nem a látványról meg arról szólt, hogy több oldalon keresztül részletezik, ahogy hatalmas, eposzi csatában legyőzik a Kapitóliumot. Az emberi érzelmekkel, egymáshoz való viszonyulásokkal foglalkozik valamint az emberi lélek összeomlásával, társadalmi kérdésekkel és mindemellett különböző morális dilemmákat állít szembe egymással. A könyvben ez tökéletesen átjön, és egyébként - és ez most a cikk írójának is szól - már a Part I is tökéletesen felvezeti ezt és megmutatja a nézőnek, hogy mire számítson. Ha itt mindenki látványos meg eposzi csatára vágyott, annál valami nagyon félrement ennél a szériánál. Értem ezalatt a könyv olvasóit vagy csupán csak a filmeket ismerő embereket. A Part I-et is mindenki szidta, és sztem semmi baj nem volt vele. Tökéletesen visszaadta a könyvet és annak a lényegét.
23.
23.
kopic
#22: Megnéztem azokat, és AZIIIGEN !:D
22.
22.
gyerecske
#21: a kiszivárgott iphone képeken, ahol sok mindent megmutatott :-)
19.
19.
Formula1fanatic
2012-es film ami az első rész volt, igen jóra sikeredett, a második is. Viszont a 3/1 Az éhezők viadala: A kiválasztott című rész elképesztően gyenge lett, tele buta kúl jelenettel. Nem hiszem, hogy a 3/2 jobb lesz.
18.
18.
Szelenas
Szerintem nem volt rossz, bár nem éri el az 1-2t, jól adta a könyvet főleg a végén a "csavar", az ott is nagyon tetszett
17.
17.
gyerecske
Az első rész még jó volt , a többit nem kellett volna erőltetni.
16.
16.
Scoo
#12: A 3. rész elég gyengén sikerült nyomtatott formában, de a könyvvel szemben a filmet majd el lehet adni a látvánnyal. Erre gondoltam. A történetet kétlem, hogy meg tudják menteni, főleg, hogy ez már a másodiknál se sikerült (sőt!)
15.
15.
kopic
Jennifer Lawrence-t fullba sunaznam.
13.
13.
Nothing
Sajna már a harmadik film sem volt egy nagy durranás.
Ez a franchise a Battle Royale mögött szépen elevickélt, de ahogy kinézett a szélárnyékból (vagyis amint kikerült a Viadalból maga a viadal és átment underground polgárháborúba), leeresztett a lufi. Persze tudom, nem lehet mindig ugyanazt ellőni (legalábbis drasztikus színvonal csökkenés nélkül), de talán összeszorított fogakkal össze lehetett volna hozni még egy - harmadik - über látványos giga-viadalt valami epikus lezárással.
Ez a kritika mondjuk inkább az írónak szól.
12.
12.
_NMI_
#9: Hogy mi?! A Maze Runner filmben működhet? Én nem olvastam a könyveket, de az olvasók leírása alapján ott is hatalmas átalakítások voltak (sok fölösleges is...).
Amiért nem működik filmben az az, hogy a forgatókönyvírók keményen elbaszták a második filmet, de olyannyira, hogy konkrétan teljes mértékben értelmetlenné teszi a sorozat első részét. És ilyen nem mindennap látni.
11.
11.
n_csacsi
a könyvek közül az 1-et olvastam csak, a többit nem, viszont nekem tetszett a befejező rész... igaz, hogy 1-2 dolgot már lelőttek miután megnéztem a 3. rész 1. részét, de attól függetlenül akcióban szerintem nem volt hiány...sokkal jobb lett, mint az első fele, ott majdnem bealudtam a moziban, itt meg szinte pislogni se volt időm...
10.
10.
Pain
#9: A kivételek közé lehet tenni még Darren Shan könyveit is.
9.
9.
Scoo
Az mondjuk igaz, hogy a forgatókönyvíróknak át kell alakítani a könyvet filmképessé, bár ha nagy totál harcot akarták volna bemutatni, akkor kb. a könyv felét ki is dobhatták volna. Az szerintem már túl nagy változás lenne. Azt kellett volna csinálni, hogy a város arénás részből lecsípnek és a végét kellett volna felturbózniuk, átírniuk, hogy Katnis több szerepet kapjon a végkimenetelben.

Ugyanez lesz a The Maze Runner sorozattal is. A könyv részről részre egyre rosszabb, bár filmben az épp működhet. Valószínűleg tartom, hogy ezek a young adult írok egy-két könyvet tudnak jól megírni, aztán kifogynak az ötletekből és a végére kiderül, hogy csak menet közben alakítják a történetet, nem gondolkoznak előre túlságosan (üdítő kivétel a Harry Potter).

Tolkien nevében pedig kikérem, hogy egyáltalán itt beszélgessünk róla.
Egy félbemaradt novellája is nagyobb szépirodalmi értéket képvisel, mint bármelyik YA könyv :) (Igaz épp ezért kevésbé olvasmányos is)
6.
6.
_NMI_
#4: Azt azért hozzá kell tenni, hogy a Gyűrűk Ura sem egy kiemelkedő alkotás. Ugyan Tolkien sokat foglalkozott a könyvvel, nyelvész is volt, megalkotta a világot, de mint szépirodalmi mű, egyáltalán nem kiemelkedő.
5.
5.
grieves13
#4: Hát nem tudom, engem a GyU esetében is nagyon zavartak az eltérő sőt a kihagyott dolgok... Lásd pl Bombadil Toma...
4.
4.
Kronik
#3: Ezzel azért nem értek egyet teljesen. Elég megnézni, mennyi (komoly!) változtatást csináltak A gyűrűk ura esetében, hogy a film működjön. Pedig az egy alapműveltség részét képező kultregény, ahol még egy apró változtatásban is benne volt, hogy rajongók milliói fognak lázadni miatta. De meglépték, mert kellett. Gondolom, hogy jelen esetben az alapműként szolgáló regény sem lehetett egy kiemelkedő irodalmi alkotás, de ez a film így ebben a formában egyáltalán nem működik, egy katasztrofális borzalom, kuka.
3.
3.
Scoo
Nem a forgatókönyvírókat kell szidni ez esetben, hanem a könyv íróját. Ott is nagyjából ez van.
Bár a filmet nem láttam még, de az utolsó könyv már nagyon depressziós, szenvedős volt. Mondjuk legalább nem giccses, mézesmázos happy end lett, mint amit várt az ember.
Hozzászólás írásához be kell jelentkezned!
Ha nem vagy még tag, regisztrálj! 2 perc az egész.
Egy kis türelmet kérünk...