A dán LEGO már réges-régen felismerte, hogy csak akkor tud lépést tartani az újabb generációk igényeivel, ha más médiumok felé is nyit, közben nem ragad le a régi, klasszikus vonalon, termékpalettáját pedig ismert figurák ismert univerzumaival színesíti. Nem véletlen, hogy gyakorlatilag évről évre kapunk legalább egy LEGO-játékot, ami valami ismertebb témát dolgoz fel, legyen szó a Star Warsról, a Gyűrűk Uráról vagy a Harry Potterről. Az építőkockás cég viszont jó sokáig nem merészkedett más terep közelébe, A LEGO-kaland mégis bizonyította, hogy a játékos körítés nemcsak dobozba csomagolva, de a vásznon kibontva és egy kerek történet formájában elmesélve is működőképes. Annak a sztorinak ugyan megvolt a maga hőse, mégis akadtak olyan karakterek, akik emlékezetesebb pillanatokat tudhattak magukénak. Ilyen volt Batman is, aki egy önálló egész estés film keretében is baromi szórakoztató tud lenni.
Márpedig a Warner Bros.-nak és a DC-nek óriási szüksége van az ilyen filmekre, mert amíg saját univerzumának építése közben rendre saját magára borítja a téglákat, addig a LEGO Batman ékesen bizonyítja, hogy rengeteg potenciál van a karakterekben. A LEGO Batman például nem rest a saját, közel 80 évre visszanyúló történelmét képen röhögni, miközben a mai szuperhős-produkcióknak is simán görbe tükröt állít, legyen szó a Vasemberről, a förtelmes Batman Superman ellenről vagy az Öngyilkos osztagról. Persze a recept ismerős lesz, hiszen a készítők egy fikarcnyit se változtattak A LEGO-kalandban megismert formulán, de azt ügyesen igazították Bruce Wayne éjszakai énjének nárcisztikus jelleméhez. A végeredmény így egy kicsit több mint 100 perces, eszeveszett utazás lett Batman LEGO-birodalmában, miközben ismert karakterek adják egymásnak a kilincset, hogy aztán a szájukat elhagyó popkulturális utalások és olykor nehezebben emészthető poénok között némi tanulság is felüsse a fejét.
Gotham hétköznapjai teljesen átlagosan telnek. Ha színre lép egy rosszfiú, Gordon felügyelő bekapcsolja a Batman-hívót, a Denevérember pedig pillanatok alatt rendet tesz. A város törvényen kívüli sztárja azonban csak a munkájában ennyire sikeres, a magánélete kész katasztrófa. Bruce Wayne kiléte még mindig hétpecsétes titok, így amikor Batman újra és újra megmenti a várost és annak lakóit, rendre egy teljesen üres kastély várja otthon, ahol csakis Alfréd az egyetlen társa a hétköznapokban. Erre a felismerésre azonban csak akkor jut el, amikor sikerül végleg leszámolnia Jokerrel és annak bűnszervezetével, így miután nem marad tennivalója és a Gordon felügyelő utódjának kinevezett Barbara Gordon se tart már igényt a szolgálataira, összeomlik az addig látszólag zökkenőmentesen működő világa. A totális magányba egyedül véletlenül örökbefogadott fia, Dick Grayson hoz némi színt, de kettejük egymásra találása is eltart egy ideig, ahogy egykori, a város életében betöltött szerepkörének újradefiniálása is kihívások elé állítja majd a maszkos igazságosztót.
A LEGO-kaland után a történet még kevésbé hangsúlyos, mert a LEGO Batman tulajdonképpen nem más, mint egy 100 perces tisztelgés a DC univerzuma és persze Batman 80 éves történelme előtt. Ebbe a féktelen, akcióval dúsított őrületbe pedig meglehetősen felületesen, szükséges keretként van csak jelen a tanulság, a mondanivaló, a család fontossága. De igazából ennek túlmagyarázására nincs is szükség, hiszen a negyedik fal folyamatos átrúgása, a sok-sok kikacsintás, utalás és színes-szagos, már-már követhetetlen akciózás közepette erre egész egyszerűen nincs idő. A LEGO-filmeknek pedig nem is a nagy mondanivalóról kell szólniuk. Céljuk, szerepük a márka népszerűsítése mellett ugyanis kimerül a szórakoztatásban, azt pedig tökéletesen oldják meg a készítők.
Ami talán kicsit problémásabb, hogy a LEGO Batman sokkal felnőttesebb film, mint aminek elsőre látszik. A gyerekek ugyan elvesznek majd a karakterekben, a tényleg elképesztően ütős látványban és a sok-sok csihipuhiban, de összességében a sok-sok kikacsintás, a szuperhősös témának odanyomott fricska, a Batman-történtelem képen röhögése mind-mind olyan téma, amit úgy sikerül kifigurázni, hogy a felnőtteken kívül kevés eséllyel kacag fel rajta majd a gyerkőc. Persze mindkét fél igényeit kielégíti a LEGO Batman, de nem lehet nem észrevenni, hogy a sokszor már inkorrektség határát súroló poénáradat nem mindenkinek szól.
De ez csak olyan apróság, ami felett könnyen szemet lehet hunyni, még úgyis, hogy nem lehet nem észrevenni, hogy valószínűleg ebben a koncepcióban ennyi volt és nem több. Persze biztos akad még a LEGO tarsolyában érdekes és izgalmas karakter, de egyrészt Batmannél menőbb hőst keveset ismerünk, másrészt már a LEGO Batmanen is érezhető volt, hogy azért (is) helyezte a hangsúlyt főhősére, mert nem akart önismétlő lenni. És igazából ha kivesszük a képletből Batmant, meg a DC univerzumának sajátosságait, gyakorlatilag ugyanazt az élményt kapjuk, mint a LEGO-kalandban, csak pepitában. De ez semmit se von le a film értékeiből, amit gyereknek, felnőttnek, LEGO- és képregényrajongónak egyaránt látnia kell, mert ilyen önfeledt szórakozásban mégiscsak ritkán van részünk.
Gamekapocs értékelés: 8.0
LEGO Batman - A film
Eredeti cím: The LEGO Batman Movie
Rendezte: Chris McKay
Írta: Seth Grahame-Smith
Szereplők: Rosario Dawson, Will Arnett, Ralph Fiennes, Mariah Carey, Michael Cera, Zach Galifianakis
Játékidő: 105 perc
Magyarországi premier: 2017. február 9.
Lego és Batman rajongóként a világ legjobb filmje.
Azóta a Batman film is rendezőt váltott, Ben Affleck ki akar lépni és Wonder Woman sem néz ki nagy Was Is Dasnak
Ha nem vagy még tag, regisztrálj! 2 perc az egész.