Pókember: A Pókverzumon át filmkritika

Link másolása
A Pókember: Irány a Pókverzum! című animációs film folytatásával kapcsolatban nem csupán arról volt szó, hogy jobbnak, nagyobbnak és epikusabbnak kell lennie, mint az első rész. A készítőknek gyakorlatilag lapot kellett húzni 19-re, az az: tökéletesíteni a tökéletest. És ez zokszó nélkül sikerült.

2018-ban egy lyukas garast nem tettem volna arra, hogy a Pókember: Irány a Pókverzum! ekkorát fog menni, arra meg főleg nem, hogy rögtön a képregényadaptációk halhatatlan panteonjába katapultálja magát. A Phil Lord és Chris Miller produceri vezényletével készült animációs film nagyszerű főhősével (Peter Parker helyett ezúttal az afrikai-puerto ricói származású, a füzetekben egyébként már több mint tíz éve létező Miles Morales öltötte magára a Pók-gúnyát), intelligens humorával (ki hitte volna, hogy a mai Hollywoodban van még olyan produktum, ami nem csak és kizárólag a még a fiatal korosztályt is hülyének néző idióta poénokkal operál), mély érzelmi töltetével és komplex sztorijával meghódította az egész világot. No meg persze a végtelenül inger-gazdag képi világával – és mindent összevetve elég nehéz volt elhinni, hogy ezt a színvonalat lehet még hova fokozni.

Mert itt nem csupán arról volt szó, hogy a műfaj szokásos parafrázisait (felnövés, útkeresés, illetve ezen dolgok viszontagságainak az ábrázolása) kell újból, egyben jobban elmesélni, nem csupán arról, hogy tovább kell mélyíteni a karakterek drámáját, és még csak nem is arról, hogy az alapból is káprázatos látványvilágot kell még káprázatosabbá tenni, esetleg túllépni a film saját animációs határain. Itt zokszó nélkül lapot kellett húzni a 19-re úgy, hogy az a bizonyos 19 minden idők eddigi legjobb Pókember-filmje.

Ezért talán nem is véletlen, hogy majdnem 5 évet kellett várni a folytatásra: rengeteg meló volt benne, rengetegen dolgoztak rajta, a rendezők, az írók, az animátorok is egyaránt vért izzadtak, ráadásul nem is egy, hanem mindjárt két epizódot kellett megcsinálni (ugyanis lényegében egy filmről beszélünk, amit végül ketté szedtek), szóval a készítők vitathatatlanul óriás kihívást helyeztek maguk elé. Tovább színezni a színkavalkádot, drámaibbá tenni a drámait, látványosabbá varázsolni a látványorgiát, azaz: tökéletesíteni a tökéletest. És ez maradéktalanul sikerült.

A Pókverzumon át úgy lett jobb, nagyobb, epikusabb és érzelmesebb, hogy az első epizód összes erényét egy következő hatványra emelte. Nem győzted kapkodni a fejed a rengeteg impulzustól, a szemet gyönyörködtető színkavalkádtól és az egymástól gyökeresen eltérő alternatív világok ábrázolásától? Na, a folytatásban minden dimenzió másféle rajzstílusban jelenik meg, és legtöbbször egy-egy jeleneten belül is többféle grafikai megvalósítást kapunk.

A vizualitás főbb motívumai világról világra változnak, és ezek annyira különállóak, hogy tényleg olyan, mintha mindegyiket más-más művész rajzolta volna. Nagyjából hat különböző animációs stílus kapott a helyet a filmben, ezek közül van, amelynek színei mindig az abban a világban lakó Pókember lelkiállapotához mérten változnak, de akadnak kétdimenziós papírmasé figurák is (utóbbiak láttán a képregényolvasók garantáltan csorgatni fogják a nyálukat), arról pedig, hogy a Falmászó hány változatban jelenik meg, gyakorlatilag külön cikket lehetne írni.

Akiknek tetszettek a különféle Pókemberek az első részben, azoknak ez maga lesz a nagybetű Kánaán: a második epizódban szó szerint kinyílik a világ, egyszerűen annyiféle Pókembert szúrhatunk ki, hogy azt megszámolni is szinte lehetetlen, közben a készítők nem több száz, hanem több ezer helyről merítenek. A nagyobb szerepekben tetszelgő Gwen, a 2099-es, az indiai és a Punk Pókember mellett van itt minden, amire csak vágyhat a keménymag, képregényekből, rajzfilmekből, sőt, mozifilmekből emelnek át figurákat, a rengeteg utalás és easter egg száma pedig végeláthatatlan. És ez egyáltalán nem csak üres fan service. A Pókverzumon át legnagyobb bravúrja, hogy ezt a rengeteg elemet és jópofa kikacsintást remekül implantálja bele a feszes cselekménybe és a nagyszerű karakterívekbe.  

Előbbi hihetetlenül magas fordulatszámon pörög (a 140 perces játékidő nagyjából fele annyinak érződik), a szövevényes multiverzumos alapanyagból az írók vitathatatlanul kihozzák a maximumot, utóbbi pedig immáron nem csak Miles és a szuperhőssé válás buktatói körül forog, hanem a főszereplők hátterét is sokkal jobban kibontja. A forgatókönyv érdekes témákat boncolgat, komoly egzisztenciális kérdéseket vet fel (milyen döntések, tragédiák tesznek minket azzá, akik vagyunk), amelyek egy idő után már bőven túlmutatnak az egyszerű, világmegmentősdis szuperhős toposzokon, és a természetesnek ható párbeszédek, a remek beszólások, valamint a vicces szituációk nem csak az év, de minden idők legjobb Pókember-filmjévé teszik a második epizódot.

Jól lehet, ezt a címet eddig az Irány a Pókverzum! birtokolta – de el nem tudom képzelni, hogy erre hogyan fognak még egy lapáttal tenni a jövőre érkező harmadik, egyben befejező részben. A Pókverzumon át ugyanis jelenleg a műfaj egyik csúcsa, minden Pókember-fannak kötelező, valami olyan, saját lábán is tökéletesen megálló csoda, amit nagyon nehéz lesz felülmúlni. De egyáltalán nem ördögtől való gondolat, hogy összejön – végül is egyszer már sikerült.

Gamekapocs értékelés: 10

Eredeti cím: Spider-Man: Across the Spider-Verse
Rendező: Joaquim Dos Santos, Kemp Powers, Justin K. Thompson
Producer: Phil Lord, Christopher Miller, Amy Pascal, Avi Arad, Christina Steinberg
Forgatókönyv: Phil Lord, Christopher Miller, Dave Callaham
Szereplők: Shameik Moore, Hailee Steinfeld, Brian Tyree Henry, Luna Lauren Vélez, Jake Johnson, Jason Schwartzman, Isaa Rae, Karan Soni, Shea Whingham, Greta Lee, Daniel Kaluuya, Mahershala Ali, Oscar Isaac
Zene: Daniel Pemberton
Vágó: Michael Andrews
Gyártó: Columbia Pictures, Sony Pictures Animation, Marvel Entertainment, Arad Productions, Lord Miller Productions, Pascal Pictures
Forgalmazó: Sony Pictures Releasing
Játékidő: 140 perc
Eredeti premier: 2023. június 2.
Hazai premier: 2023. június 1.

10.
10.
Ginos
#7: Az a baj , hogy erre 10-et adott? Vagy hogy a Flashre 1-et? Mert ezt az alkotást mindenhol agybafőbe dicsérik , míg a Flasht maximum csak közepesre ítélik.
A túlzó inkább itt az 1 pontos Flash értékelése , sem mint a maximum 10 pontos Pók.
9.
9.
Kratoska
#8: Ez is Marvel volt, ha jól emlékszem:

https://www.gamekapocs.hu/cooltura/787/ms_marvel_sorozatkritika
https://www.gamekapocs.hu/cooltura/806/fekete_parduc_2_filmkritika
https://www.gamekapocs.hu/cooltura/804/amazon_ugyved_sorozatkritika

Ez meg DC:

https://www.gamekapocs.hu/cooltura/826/shazam_az_istenek_haragja_filmkritika
8.
8.
Ooorky
#7: Egyik DC másik meg marvel...
Ennyi a különbség.
7.
7.
delphijos
#6: Erre semmi szükség, kitartok amellett, hogy az 1 pont inkább gyerekes hiszti mint valós értékelés. Ahogy itt a 10 meg a túlzott lelkesedés.
6.
6.
Nate Hope
Feltalálták a melegvizet. Döbbenet!
5.
5.
delphijos
#2: Ez ok, de "újraolvasod az előző kritikáját, és megpróbálod más nézőpontból vizsgálni" az EGY pontot sehogy nem lehet más nézőpontból vizsgálni. Úgy hogy ez meg 10.
3.
3.
Dante McFarlane
Flash - 1
Ez meg 10?
Te milyen anyagot szívsz??
2.
2.
csoki0619
Nekem az lenne a fura, ha mindkét esetben ugyanazt gondolnátok mindkét dologról. Nem ebben rejlik a szépsége az egészben, h vannak témák amikben totál ellentétesen gondolkodtok, viszont vannak dolgok amikben meg teljes mértékben egyet tudtok érteni? Sztem ilyenkor a helyes megoldás az lenne, h újraolvasod az előző kritikáját, és megpróbálod más nézőpontból vizsgálni, mivel már van egy közös kapocs, van kiindulási pont. Mindenkinek más az értékrendje, ízlésben nincs jobb és bal oldal, meg úgy általában az élet többi területén sem. Az a baj, h itt sokan túl sok jelentőséget tulajdonítanak egy kritika végén megjelenő számnak. A pontszám a tesztek végén nem a minőséget reprezentálja nagyon sok esetben, a kritikus sokszor inkább az élményt pontozza, az meg egy borzasztó szubjektív kategóriába esik.
1.
1.
delphijos
Egész hihetetlen hogy ezt ugyanaz az ember írta aki egy pontot adott a Flash-re. Az oké hogy különbözőek vagyunk, de hogy ennyire másképp látunk egy dolgot , a másikat meg ugyanúgy…. Fura.
Hozzászólás írásához be kell jelentkezned!
Ha nem vagy még tag, regisztrálj! 2 perc az egész.
Egy kis türelmet kérünk...