Indiana Jones és a sors tárcsája filmkritika

Link másolása
Indiana Jones utolsó kalandja öreges tempóval zakatol előre a végcélig, de így is tisztelettel bánik minden idők egyik legikonikusabb hősével - és ha jobban belegondolunk, ebben a mai közegben, ezekkel a lehetőségekkel, melyek rendelkezésre álltak, sikerült kihozni ebből a búcsúból a maximumot.

Már egészen korán megfogalmazódott bennem három kívánság a legújabb, több mint valószínű, hogy utolsó Indiana Jones-filmmel kapcsolatban. Az első, hogy tisztelettel bánjanak minden idők egyik legikonikusabb hősével, akit az immáron 80. életévét taposó Harrison Ford személyesít meg (lehet itt jönni mindenféle reboottal meg Chris Prattel, de valljuk be, ha nem Ford viseli a kalapot és nem ő csattogtatja az ostort, az körülbelül annyit ér, mint nyílt törésre a sebtapasz). A második, hogy ne gyilkolják le az élményt úton-útfélen benyögött erőltetett, óvodás poénok (ez manapság már kötelező elvárás Hollywoodban). És végül a harmadik, talán a legfontosabb: hogy az ötödik rész lehetőleg ne köpje úgy szembe a klasszikus trilógiát, hogy ezentúl teljesen más szemmel kelljen néznem azokat a filmeket, amiken felnőttem. Nos, ezek közül van, ami zokszó nélkül sikerült, van, ami csak félig-meddig – de ne rohanjunk ennyire előre, mert arról mindenképp meg kell emlékezni, hogy mennyi minden szólt A sors tárcsája címre keresztelt kaland ellen.

Eleve ott volt az Álomgyár mára már kétségkívül elpusztíthatatlan fejlövése, hogy régi, nagy becsben tartott frencsájzokat vesz elő, hogy felvizezett nosztalgiával és parasztvakító fan service-szel sajtolja ki belőlük a legeslegutolsó centet is, ami tulajdonképpen remekül példázza, hogy manapság mennyire nincs épkézláb ötlete a szakembereknek, mennyire nem tud már senki sem úgy mesélni, ahogy régen (őszintén, a filmipar nagyjából tíz éve szinte csak erről szól, és egy-két nagyon-nagyon ritka kivételen kívül rendre bele is bukik). És az hagyján, hogy a kérdés, hogy Harrison Ford nem túl öreg-e ehhez az egészhez, már 15 évvel ezelőtt, A kristálykoponya királyságánál felmerült, de azóta az utolsó rajongó-réteg is felnőtt, a mai fiatalokat pedig már nemigen hozza lázba egy Indiana Jones-típusú karakter.

Szóval lényeg a lényeg: a legkardinálisabb dolog az volt, hogy vajon A sors tárcsája közben mennyire leszünk még gyerekek, vajon fel tudjuk-e idézni azt a csillogó szemű kissrácot, aki a televízió elé lecövekelve, tátott szájjal, tíz körmét lerágva bámulta ennek a halhatatlan hősnek a kalandjait. Mert időközben mi is idősebbek lettünk, benőtt a fejünk lágya, a pofozkodó régészprofesszorral a 2000-es években megjelent, újrakevert VHS-kazettákon megismerkedő rajongóknak éppúgy, mint azoknak, akik a boldog nyolcvanasok során még a mozivásznon volt szerencséjük először találkozni Harrison Ford csibészes mosolyával. Megváltoztak az igények, megváltoztak az ingerküszöbök, mi sem vagyunk már olyanok, mint annak idején – tehát igen, volt mivel megküzdenie A sors tárcsájának.

De végeredményben tisztességesen állja az ütéseket, talpon tud maradni, és egyáltalán nem sérti a franchise becsületét. Már rögtön a kezdésnél bebizonyítja, hogy érti a dolgát: az első 15-20 percben olyan nosztalgiabombát robbant, hogy a fal adja a másikat, a Lázadókat levágó Darth Vader meg könnyeit hullajtva kuporog a sarokban Luke Skywalker CGI-másának karjaiba borulva. Visszarepülünk 1944-be, a második világháború végjátékának első fejezetéhez, gaz nácikkal, hajmeresztő akciókkal és egy számítógépes effektekkel megfiatalított Harrison Forddal, ami bár nyilván óriási rajongói seggnyalás, nem tudsz két pofára vigyorogni azon, amit a régi filmeket nézve elképzeltél és amit most a saját szemeiddel láthatsz. Osztják a pofonokat, szórják a golyókat, csattan az ostor, robban minden, aminek robbannia kell, dübörög John Williams fülbemászó zenéje – a velős prológusban összpontosul minden, ami miatt szeretni lehet Indiana Jonest. Maga a GYEREKKOR, végig így nagybetűvel.

És A sors tárcsája a továbbiakban is mindent megtesz azért, hogy elővarázsolja belőled a kis rajongót. Az eredeti trilógia sablonjait hasznosítja újra, azaz dinamikus történetmesélés, szép látvány, izgalmas akciók, játékos humor, egyszerre cinikus, romantikus, naiv és olykor önző főszereplő, érdekes másodhegedűs (Phoebe Waller-Bridge cuki, talpraesett és bájos, szerencsére nem tolják túl az erős, határozott, független női szerepkör hányásig erőszakolt toposzait), üdítő mellékfigurák (még ha John Rhys-Davies alig néhány percre tűnik csak fel és még ha Antonio Banderast méltatlanul el is pazarolják), egydimenziós gonoszok (Mads Mikkelsen ex-nácija tulajdonképpen egy Werhner von Braun karikatúra, de annak nem is rossz), kódfejtés, csapdákat rejtő barlangok, furfangos rejtvények és persze a kötelező tanulság, ami minden Indiana Jones-epizódhoz adott egy kis pluszt.

Illetve korrigálnám magam: ami a dinamikus narratívát, no meg a tempós akciókat illeti, ott már jócskán érheti szó a ház elejét. James Mangold a Loganhez hasonlóan (ami szintén azt tűzte ki céljául, hogy elbúcsúztasson egy legendás filmes karaktert) ráérősen, komótosan, sőt, néha már-már álmosítóan vezeti a sztorit – ami ennek köszönhetően olyan öreges, mint a főhőse. És most jöhetnék azzal, hogy A sors tárcsájából pont Spielberg és Lucas buzgó, szenvedélyes lelkesedése hiányzik a legjobban, picsoghatnék, hogy a filmet nem öleli körül az a nagyívű, megfoghatatlan báj, ami az első három, vagy akár a negyedik részt kiemelte az egyszerű, tizenkettő egy tucat kalandmozik közül, és ilyenformán a széria letagadhatatlan kézjegyei (A frigyláda autósüldözése, A végzet temploma bányakocsis zúzása, Az utolsó kereszteslovag tankos hirigje, és A kristálykoponya hangyás bunyója) sokkal kevésé tapinthatóak rajta, ami voltaképp igaz is (értsd: az akciójelenetek többsége fájóan ötlettelen és sótlan), de ha jobban végiggondolom, most, 2023-ban, ötödik nekifutásra, egy 80 éves Forddal már csak ennyire tellett.

Oscar-díjas rendező ide, egy csapat tehetséges, tapasztalt forgatókönyvíró oda, a filmből, ebben a közegben, ezekkel a lehetőségekkel, melyekkel léteznie kell, maximum ennyit tudtak kihozni. Alaphangot remekül megadó, szívet melengető múltidézés, frappáns kikacsintások egy olyan korra, amely sosem fog visszajönni, és ami már csak az emlékeinkben él tovább, egy nyugdíjas korban lévő karakter, akitől képtelenség elvárni, hogy úgy ugráljon, úgy verekedjen, mint fiatalon – mindent összevetve olyan az egész, mint egy zenekar, ami a búcsúkoncertje után évekkel később még visszatér a színpadra egy meglepetésfellépés erejéig. Mert ne legyenek illúzióink, Indiana Jones története már 1989-ben le lett zárva.

Akkor szépen, méltóságteljesen belovagolt a naplementébe, minden további csupán utózönge – és utózöngének A sors tárcsája egészen kellemes. Nem volt feltétlenül szükség rá, nyugodtan meglettünk volna nélküle, ám a létezésével nem bánt senkit, felszegett állal viszi elejétől a végéig hősét az utolsó utáni kalandban és hajt fejet a népszerű figura öröksége előtt, egyúttal megüzeni nekünk, hogy itt az ideje felnőni. Egyszer minden véget ér, sírni meg felesleges. Ott a nagyszerű, még száz év múlva is dicsfényben úszó trilógia, amit bámennyiszer újra lehet nézni, ha arra vágyunk, hogy ideig-óráig ismét gyerekek legyünk. Ezen a ponton megragadnám az alkalmat, hogy megköszönjem mindenkinek, aki részt vállalt ennek a karakternek a megalkotásában és vászonra varázslásában. Szerintem nem vagyok egyedül vele, amikor azt mondom, hogy gyerekkorom legeslegnagyobb hőséről van szó. Piszkosul jó volt az ő filmjein felnőni.

Gamekapocs értékelés: 6.5

Eredeti cím: Indiana Jones and the Dial of Destiny
Rendező: James Mangold
Producer: Kathleen Kennedy, Frank Marshall, Simon Emanuel
Forgatókönyv: Jez Butterworth, John-Henry Butterworth, David Koepp, James Mangold
Szereplők: Harrison Ford, Phoebe Waller-Bridge, Antonio Banderas, John Rhys-Davies, Toby Jones, Boyd Holbrook, Mads Mikkelsen
Zene: John Williams
Operatőr: Phedon Papamichael
Vágó: Michael McCusker, Andrew Buckland, Dirk Westervelt
Gyártó: Walt Disney Pictures, Lucasfilm Ltd.
Forgalmazó: Walt Disney Studios Motion Pictures
Játékidő: 154 perc
Eredeti premier: 2023. június 30.
Hazai premier: 2023. június 29.

14.
14.
zsocc-nrg
Nekem tetszett a film, szép lezárása volt ez Indy történetének. Sokan csak a trilógiát ismerik el, de akárki akármit mond, nekem a 4. rész is nagyon bejött anno és most az 5. felrakta az i-re a pontot:)
13.
13.
DarkLord
Nekem viszont adta a film, szerintem rendben volt úgy az egész, a végét kicsit elkapkodták ez igaz, de amúgy jóval jobb értékeléseket is megérdemelne a film, ha az egészet nézzük.
12.
12.
Br1sk
#1: Most néztem meg. Jó volt. Kb ugyan annyira tetszett mint a flash. Meglepett hogy mennyire hű volt ahhoz ami korábban volt a sorozat.
11.
11.
JinjeR
1 - 1.5 pontot nyugodtan rá lehet még dobni,nagyon kellemesen csalódtam benne,nem számítottam rá hogy ilyen jó lesz.Sokkal jobb mint a 4. rész.
Vannak hibái,de nagyon régen nem szórakoztam filmen ilyen jól :)
10.
10.
sumblinker
Nem tudom szabad-e ilyet, de belinkelem a véleményemet. (Abszolút pozitív csalódás volt a film!)

https://sumblinkdotorg.wordpress.com/2023/06/28/indiana-jones-es-a-sors-tarcsaja-velemeny/
9.
9.
Macifasz
#8: A Kristálykoponyában ezerszer több Spielbergiség volt, mint ebben a Tárcsában, amiben egy-két momentumot leszámítva, gyakorlatilag semmi. Azok az apró rendezői megoldások, ahogy megrendez egy akció szekvenciát, a színészi instruálások, ahogy kialakítja a kémiát a karakterek között, ahogy vezeti közöttük a humort, szóval ahogy Spielberg rendezett kalandfilmet a 80-as években, azokkal a szinte csak rá jellemző rendezői kézjegyekkel...nekem ez jelenti a Spielbergiséget. Ezek a kézjegyek és maga a stílus megtalálhatók még a Kristálykoponya Királyságában is de itt, a Tárcsak esetében maximum az első 20 percen voltak jelen, de ott is csak pillanatokra. Mengoldból stílusa egész egyszerűen nem Indy kompatibilis. Számomra ő rendezett egy sótlan, öreguras kalandfilmet, amiben szerepel Indiana Jones, de ennyi. Lehet majd az újrázás segít neki, és változtat a véleményemen (a Kristlykoponya is beérett számomra idővel) de ez így nekem első körben csalódás volt sajnos. :(
8.
8.
delphijos
#3: "Egyszerűen hiányzik belőle a Spielbergiség. Azok a rá jellemző rendezői megoldások és kézjegyek, amik hozzátettek a hangulathoz, a humorhoz (ami itt alig működik) az akciójelenetekhez (amik itt unalmasak és nincs bennük semmi kreativítás), a kémiához (ami itt kevéske van csak), plusz magához a karakterhez, azok gyakorlatilag teljes mértékben hiányoznak a Sors Tárcsájából. Csípem Mangoldot, de nagyon nem tudta visszaadni azt a hangulatot és atmoszférát, ami Spielbergnek benne van a kisujjában."

Erre csak azt mondom hogy a 4.részt ő rendezte. És... Én nem tartozom a 4. részt divatból utálók táborába, de ez a rész jobb lett.SZERINTEM. Szóval Spielberg nagyon jó rendező, de baromira nem igaz hogy ha valami nem tetszik ebben a részben, az azért van mert nem ő rendezte. Elfogadom a kritikádat ha nem jött be valami, de szerintem neked nem a "Spielbergiség" hiányzott, hanem az hogy 1000 év eltelt, másképp látja az ember a dolgokat. A 4. résznek is a legnagyobb baja az volt, hogy sok év eltelt, és az ember UGYANAZT várta mint amit az előző részek okoztak. De ez sajnos nem jön vissza. Spielberg-el sem. Ahogy a 4-nél se jött. De ettől még nekem a 4 és ez is Indy, és örülök hogy van.
7.
7.
nemrobotvagyok
Jó volt ez a film is.De azért b***ák meg a végén azt a sejtetést és hogy nem zárták le!
6.
6.
hedzsooo
Az az 1 pontos ertekeles valoban nagyon egy bator dolog volt, vmiert nem lep meg, hogy meg felemlegetik majd sokszor itt... :)))

Kivancsi vok mit hoztak ossze, bar en eleve ugy megyek a moziba majd h csodat nem varok egy cirka 80 eves foszereplotol, meg ugye Spielberg rendezese nelkul. 1 kis nosztalgia lesz ez mindossze, akarcsak mar az elozo resze is szamomra. :)
5.
5.
Norbiii
Harrison Ford legendás színész, egyszerre játszani az Indiana Jones film főszerepét, és a Star Wars-ban Han Solo karakterét eljátszani, hát mit ne mondjak!

Indiana Jones filmeken nőttem fel, nagyon várom az új részt, valamikor biztos megnézem!
4.
4.
Zisten
Most jöttem a moziból.
Egy igazi, régi stílusí Indiana Jones kaland.

10/10

Anno mikor kicsi voltam nem mehettem moziba. Nővérem mehetett és mindig elmesélte mi volt a film. Indiana Jones azonnal elvarázsolt. Az csak olaj volt a tűzre, hogy egy "film képregényt" is szerzett valakitől.
Látni a filmet csak évekkel később láthatta, amikor bejöttek a német csatornák és leadta a Pro7.
Gyerekkorom meghatározó karaktere volt. Hála istennek sok Rob McGregor Indiana Jones könyv jelent meg magyarul.(Hét fátyol, Belső világ, Unikornis öröksége...stb.) Mindet kiolvastam.

Ma a mozi után ki is bőgtem maga.
Gyerekként kedveltem meg,
majd kiolvastam egy tucat könyvet és most itt vagyok felnőtt fejjel néztem az utolsó rész.
Örülök, hogy nem a sokak által vitatott 4. rész lett az utolsó, mert ez piszok jól hozta a régi igazi kalandfilm szintet és újra a megfelelő helyre emelte a karaktert.
A sztori meg kurvajó!
Az eleje parádés.
Végre van elég fejtörő a kaland során.
Persze a későbbiekben az akciót leginkább a csaj hozza. Nem, nem lesz Női Indiana Jones, de ha visszagondolunk ő az aki megszálottan nem adja fel és sokszor hozza az a poént és harcot amit Indy anno.
Ja, és végre nem érezni, hogy a teljes film műteremben készült.

De öszintén aminek a legjobban örülök, hogy CSERNÁK JÁNOS még leszinkronizálhatta.
Mert őszintén, nálunk az ő hangja egy pótolhatatlan része a karakternek. ;)
Ahogy meghallod a hangját ott a karakter... A KARAKTER!

Örülök, hogy ez a rész elkészült és így méltó lezárást kapott Indiana Jones. Örök kedven marad.

(Szóval aki szerint ez szar az hülye... arról meg ne is beszéljünk aki látatlanba fikázza,... ő a legalja.)
3.
3.
Macifasz
Hát...ha egy szóval kellene jellemeznem...sótlan. Minden elemében. Az első 20 perc működik, illetve a fináléra húznak egy merészet, ami szintén jó, de a közte lévő durván 110 perc olyan...semmilyen. Egyszerűen hiányzik belőle a Spielbergiség. Azok a rá jellemző rendezői megoldások és kézjegyek, amik hozzátettek a hangulathoz, a humorhoz (ami itt alig működik) az akciójelenetekhez (amik itt unalmasak és nincs bennük semmi kreativítás), a kémiához (ami itt kevéske van csak), plusz magához a karakterhez, azok gyakorlatilag teljes mértékben hiányoznak a Sors Tárcsájából. Csípem Mangoldot, de nagyon nem tudta visszaadni azt a hangulatot és atmoszférát, ami Spielbergnek benne van a kisujjában. A karakterek is "érdekesek." Helena a játékidő nagy részében borzalmasan ellenszenves, és a végére se esz kedvelhető, csak kevésbé ellenszenves, mint volt az elején. Dr. Voller sablon, de Mikkelsen kisugárzása elviszi a hátán a karaktert. A többiek pedig jelen vannak, de semmi említésre méltót nem adnak hozzá az összképhez. A régi arcok viszont vigyorgásra késztetik az embert. Ahogy a lezárás is megengedi a széles mosolyt. Meghatóra sikerült. A zene viszont végig remek, John Williams még mindig nagyon éli az Indy témát. Huh...nem tudom. Nem lett rossz, ezt tisztázzuk gyorsan. Csak nem lett volna szabad megcsinálni Spielberg nélkül. Nincs meg benne az a plusz, amit ő az összes részhez hozzá tudott tenni. Indy az ő gyermeke volt, ő értette a legjobban és a leginkább, mitől működik a karakter, és az összes elem, ami körülveszi. Neki kellett volna befejeznie és elbúcsúztatnia fiatalúrat. Kár, hogy nem volt hozzá kedve.
2.
2.
delphijos
Nem része a “trilógiának”. Akkor hogyhogy nem 1 pont ?
1.
1.
Br1sk
Nem láttam még de gyanús hogy nem jobb mint a flash
Hozzászólás írásához be kell jelentkezned!
Ha nem vagy még tag, regisztrálj! 2 perc az egész.
Egy kis türelmet kérünk...