A kiadók már eddig is utálták a használt játékokkal való kereskedést, most pedig még inkább fogják. Az Európai Bíróság döntése szerint ugyanis a vásárlók nemcsak dobozos formában árulhatják használtan a játékaikat, hanem a letöltött címeket is továbbadhatják másoknak - és ebbe a kiadóknak nem lehet beleszólásuk.
Egy Oracle-lel kapcsolatos per után kialakított hivatalos álláspont szerint a letöltött és a dobozos szoftvert egységesen kell kezelni, ez alapján a kiadók csak az első eladást befolyásolhatják, utána a felhasználó szabadon terjesztheti a program licencét. A helyzet érdekessége, hogy a határozat a játékok esetén kissé jövőbe tekintő, ugyanis technikailag a legtöbb online terjesztőnél (Steam, Origin és társaik) nem lehetséges a játékok licencének továbbadása - az egyetlen alternatíva eddig az volt, ha valaki a teljes hozzáférést értékesítette.
Azt sem legálisan. A legtöbb játék felhasználói végszerződése (EULA) előre leszögezi, hogy a programhoz kapcsolódó account vagy licenckulcs nem árulható, a mostani döntésben viszont már az is szerepel: teljesen mindegy, mit ír az EULA, a kiadó nem gátolhatja a terjesztést, sőt azt is biztosítania kell az új vásárlónak, hogy az a használt kulccsal maga is le tudja tölteni a játékot a kapcsolódó online felületről. Egy kritérium van: az eredeti felhasználónak elérhetetlenné kell tenni a szoftvert, ha az eladás után is használja, jogsértést követ el.
És ezzel elérkeztünk a lényeghez: bár a Steam és az Origin nem teszi lehetővé a letöltött játékok használt árusítását, ha egy Európai Unióban élő állampolgár úgy gondolja, hogy ő élne a lehetőséggel, jogi úton is követelheti ezt, ami alsó hangon azt jelentheti, hogy megnyeri a pert, míg súlyosabb esetben a Valve és az EA akár arra is kénytelen lehet, hogy belenyúljon a Steam és az Origin működésébe.
A kiadóknak persze érdekében állna elkerülni az egész hercehurcát - kíváncsiak vagyunk a fejleményekre!
Jobban mondva 1 euró-ért kapsz 1 dollárt, visszafele már rendes váltás van.
megnyugodhatsz,itt is lesznek perek nyugatabbra ha nem teszik hamar lehetővé az eladást,és teljesen jogosan.
ha lenne steamen játékom vagy originen és el akarnám adni én is perelnék simán,csak az a baj,hogy itt ha ezzel bemész a rendőrségre/bíróságra vagy ahová kell jól a pofádbaröhögnek mert erre felé nem nagyon érdekli őket ez a dolog...
Az új rendszerbe meg ennyi idő alatt eladja a játékokat 3/4 vagy 1/2 áron, te meg visszakapod az üres accountod...
"Én ezért nem szeretem feltétlenül a digitális terjesztést, de ez lehet csak az én hülyeségem. "
Ez nem csak a te hülyeséged, én is igy vagyok vele, jól néznek ki a polcon, néha jó átlapozni a kézikönyvét, stb. A dobozos de steames játékok a legjobbak mert remekül ötvözik a kettőt, ott a doboz, a dvd-ről is felrakhatod, offline is megy, de akár le is töltheted, mindig elérhető ha esetleg a DVD tönkremenne.
Itt a Steam kapcsán meg kell említeni a játékokhoz tartozó teljesítményeket is, ezt gondolom úgy képzelik hogy majd a továbbadáskor az nullázódik.
Vagy mindenki mmo-t fog csinálni és az accountod elvileg nem addhaatod el....
Természetesen nem azt mondom, hogy én nem jutok néha hozzá illegálisan programokhoz. De ha tehetem, vagy olyan játékról van szó amelyiket kifejezetten várom, akkor megveszem. Hiszen ami van olyan jó, igen is lehet, hogy évente előveszem (pl. a Half Life 1, nagyon sokáig anno, eredeti, még lexikon méretű dobozban), és addig is jó érzés, hogy ott van megfoghatom, megnézegethetem. stb. Én ezért nem szeretem feltétlenül a digitális terjesztést, de ez lehet csak az én hülyeségem.
Mindazonáltal, szerintem szerintem a digitális vásárlások továbbadása egy jó lehetőség. Szerintem a steam, origin (stb. és nem csak digitális terjesztés területén) megtehetné, hogy azt mondja: "ok. Add el, mi kérünk egy dollárt," Ha eladásról van szó, ha ajándék és a vevő nyilatkozik erről egy megfelelő fül bepipálásakor a "használt játék megvétele" részen, akkor nem az eladótól kéri az egy dollárt hanem a vevőtől. 2-300 forintot egy használható program érjen meg... Tovább megyek, az így átvett program dlc-it is ilyen áron teszik újrahozzá férhetővé, akár ingyenes volt, akár nem. Vagy csak ha nem. Úgy gondolom ebben jó lehetőség lennének, és nem azért aggódom, hogy majd a kiadók nagyon éhen halnak. Viszont sok olyan fejlesztő kénytelen bezárni, akik amúgy egy amúgy tisztességes, vagy legalább is nem rossz programot tettek le az asztalra, sok szeméttel ellentétben. Így a nagyok gépsoron gyártják az egyébként teljesen jó progikat, de az ötletes, szenvedélyes fejlesztők nem tudnak labdába rúgni. Így szerintem mindenki jól járhat. A fejlesztő, a kiadó, a vevő, és aki használtan veszi.
Adott egy játék, amit megvettél. Utána fogtad és megvetted a hozzá tartozó DLC-t/kiegészítőt, ami beépült a játékodba. Ezután úgy gondoltad, hogy neked elég az alapjáték, mert semmi pluszt nem nyújt számodra a kiegészítés. Akkor majd eladhatod azt is? Akkor mi fog történni?
Ha nem vagy még tag, regisztrálj! 2 perc az egész.