Sid Meiers Pirates!

  • Írta: BeX
  • 2005. január 18.
Link másolása
A Pirates! egy nagyon híres kaland játék volt 1987-ben. Mindenki nagyon szerette és igen nagy rajongó tábornak örvendett… 17 év múlva a Sid Meier újra elővette a régi sikerjátékot, és új bőrbe bujtatta, na lássuk csak mire jutottak vele…

Először is kicsit a történetről. A főhős egy nemes kereskedő fia , akinek igen sok bárkája van, és úgy gondolja majd mindezt rád hagyja. Azonban közben történik egy kis baleset… Az egyik békés családi ebédnél rátok törnek Mendozán emberei, elrabolják a családtagjaidat és hősünk is csak véletlenül, menekül meg… Innen már te magad fogod folytatni a történetet… Ez csak a kezdet de nézzük mi lesz belőled…

 

A játék elején egyetlen egy hajóval indulsz. Több hajót egyszerűen lehet szerezni, megtámadsz egy hajót, és amikor már a markodban van, lehet választani, hogy elsüllyeszted, illetve, hogy megtartod. Minél nagyobb, annál jobb, mert több ágyú illetve legénység fér rá. Minden városnál meg lehet állni, ami nagyon fontos a játékmenet szempontjából, ugyanis néhány alkalommal fel kell vennünk különböző cuccokat. Mindig figyelnünk kell, arra hogy hány hónapig van még étkészletünk. Ezt egy szigeten kikötve feltölthetjük. Ezen kívül ötletes volt az is, hogy ha sokáig hajózunk a tengeren, akkor a legénység méltatlankodni fog, hogy miért nem kötünk ki. Egyéb ötletes dolgokat felfedezhetünk még, ami nagyon izgalmassá is fordulatossá teszik a játékot.

Sokakat érdekelt, hogy hogyan fog zajlani egy csata. Nos, egy csata úgy néz ki, hogy a kiválasztott két vezérhajó a tengeren elkezd egymás felé menni (persze közbe nem tilos ágyúzni J), és amikor egymásba ütköznek, felüvölt a legénység és kezdődik a közelharc. Nekünk az ellenséges hajó kapitányával kell megküzdenünk. Na már most, ne PoP szintű harcrendszerre várjunk, hiszen egyszerű, de annál hasznosabb vágásokat tud kapitányunk (te magad). Három fajta támadó cucc és persze a védekezés formái. Ha mi jól küzdünk elég hamar vége a meccsnek, mert tőlünk függ minden. Ha legyőzzük a kapitányt (nagyon mókás a vízbe lökni vagy felgyújtani), akkor a legénység megadja magát, de ha bénázunk, akkor a kapitány legénysége lesz az erősebb és elnyomják a mieinket, mi magunk pediglen a börtönben kötünk ki. Ha a kapitányt nem tudjuk legyőzni, de mi adjuk a több vágást akkor a mi legénységünk lesz az erősebb és a kapitány térdre kényszerül előttünk. Láthatjuk tehát, hogy nagyon sok és különböző formája van a győzelemnek.

A játékban nekem az tetszett nagyon, hogy gyakorlatilag bármit csinálhattál. Ha a családtagjaidat van kedved felkutatni, tedd azt, ha csak pénzre vágysz, akkor süllyessz el minél több gazdag fregattot. Ha kalandozni vágysz akkor keress fel régi kincseket, mint például az inka kincset. Szóval mindenki megtalálhatja benne azt, ami neki igazán tetszik. Ja ha már itt tartunk, lássunk egy negatívumot a játékról: a parton való mászkálás volt számomra az egyik legidegesítőbb pontja a játéknak. Iszonyú unalmas volt jobbra, balra mászkálni és a megadott kincset keresni, ráadásul a térkép nagyon pontatlan, így még utálatosabb a feladat.

A fegyverekről és a különböző „májer" cuccokról is szóljunk pár szót. Minden kocsmában, a sarokban található egy emberke, aki különböző cuccokat ad el, persze borsos áron. Tőle vehetünk kardot, illetve pisztolyt, persze ha van nála, mert minden városban más a kínálat, de akár vehetünk tőle gyűrűt is, amivel a lányok szívét hódíthatjuk el (erre a hódítós dologra majd később még rátérek.).

Gyerünk, fejlesszed, fejlesszed: bizony itt még a hajónkat is felszerelhetjük különböző dolgokkal, pl. vitorlával vagy éppen rézágyúval, ami messzebbre hord, mint a sima ágyú. A vásárolt cuccokat a városok kikötőjében szereltethetjük fel, persze némi pénzmagért, ami nő illetve csökken attól függően, hogy hol állsz a kalózok ranglistáján (minél több rosszat teszel annál jobb kalóz, vagy (J) és e szerint készít ranglistát a játék). Ugyebár ha csata közben nem manőverezünk jól, akkor bekapunk egy pár ágyúlövést. Ezeket a sebeket is a kikötőben orvosolhatjuk.

Megtámadhatunk egy várost is, ilyenkor körökre osztott taktikázásba, megy át a játék. Ilyenkor mi három egységtípussal vagyunk megáldva, a puskásokkal illetve a kardosokkal, és egy könnyebb pisztollyal rendelkező katonákkal. Az ellennek persze vannak lovas katonái, amik igen veszélyesek ránk nézve. Nem mindegy, hogy ki milyen pozícióban van, ugyanis ha két katonai csoport egymásnak csap és az ellen a dombon van, akkor könnyedén el fog söpörni.(mivel lefele könnyebb támadni J), úgyhogy, még akik a stratégiát kedvelik, azok is otthon érezhetik maguk a játékban.

Az előrébb utaltam a lányok elhódítására. Na most kezdeném az elejéről. A játékban több nép is szerepel, mint pl. a franciák, a németek stb., Na már most, ha két ilyen nép háborúzik, akkor minket megkérhet az adott város kormányzója, hogy kísérjük el a diplomáciai hajóját a másik városhoz (nehogy megtámadják). Ha sok ilyen kérést véghez viszünk, akkor különböző kitüntetéseket kapunk, mint például a grófság vagy más tisztség. Egy pár ilyen tisztség elérése után elvihetjük a lányát táncolni. Ha már itt tartunk, tánc: ez a játék egyik legnehezebb része. Most nem írnám le, hogy kell, de a lényeg az, hogy nagyon sokat fogtok vele szenvedni.

A második vagy a harmadik tánc után (itt jön be, amire az előrébb utaltam) egy kis ajándékot viszünk a lánynak, ami igen fontos a meghódításához. Az udvarlás további szakaszai: miután megajándékoztuk le kell, győznünk a korábbi udvarlóját, ha ez is sikerül, akkor persze még mindig nem lehet a mienk, mert egy galád kis ficsúr elrabolja. Persze a féltő apának meg kell mentenünk, rá kell bukkannunk a hajó nyomára, ami elrabolta, le kell győznünk és visszavinnünk a lányt. Ha mindez megvolt, kérjük meg a kezét és máris miénk a lányka.

Az öregedésről néhány szót. Nyomon követhetjük hogy emberünk mennyire öregszik. Ha nagyon öreg, akkor lassabban fog kardozni illetve egyéb apróságok, amin igen sokat bukhatunk. Az öregedési folyamatot lassíthatjuk különféle cuccokkal, amiket szintén az előbb leírt csávótól vásárolhatunk meg (aki a sarokban ül).

A grafikai leírást a végéra hagytam. A grafika nem túl elavult de nem is nagyon szép. A Gamebryo motort használja. A víz meglehetősen jól néz ki, ami lényeges, hiszen erről szól a gamma. Amivel bajom volt: először is kicsit változatosabbra kellett volna csinálni az emberek arcát. Ez manapság olyan nehéz? Kicsit idegesítő, minden második kocsmában ugyanazokat a kalózokat felvenni, illetve ugyanazzal a hajókereskedővel tárgyalni. A másik, ami szembeötlő hiba, hogy két hajó, ha egymásnak megy, akkor simán „átcsusszannak" egymáson. Sokkal jobb lett volna, ha ilyenkor csinálnak valami ütközés modellt, például elsüllyed a kisebb hajó vagy valami, de ez mindenképpen hiba.

Hangok szempontjából a játék elég egyhangú. Mindig mindenre ugyan az a hang van, és semmi sem változik, pl. amikor a kapitány hívja a tengerészeket a hajójára mindig csak füttyent és nem csinál semmi mást. Hangok szempontjából tehát nem túl ütős a játék.

Nem maradt hátra más, mint az értékelés. Nos azt hiszem egy igen jó játékot, kaptunk a Sid Meiertől a kezünkbe. Hangulatilag nagyon király, grafikailag elmegy. Mindenképp, aki teheti, próbálja ki, egy kötelező darab, ami sejteti a régi klasszikust.

Hozzászólás írásához be kell jelentkezned!
Ha nem vagy még tag, regisztrálj! 2 perc az egész.
Egy kis türelmet kérünk...