Anbernic RG556 teszt

  • Írta: sirdani
  • 2024. augusztus 27.
Link másolása
Az utóbbi években egyre nagyobb népszerűségnek örvendhetnek a retro kézikonzolok, a piaci vadnyugatban pedig az Anbernic gépei egész ügyesen vetették meg a lábukat. Megnéztük, mire képes a vállalat legerősebb konzolja.

A 2010-es évek elejéig a kézikonzolok abszolút sikere megkérdőjelezhetetlen volt, melyet elsősorban a Sony és Nintendo párosának köszönhettünk olyan legendás masinákkal a hátuk mögött, mint a Game Boy, a Nintendo DS vagy a PSP. A 2011-ben érkező PlayStation Vita számára is borítékolható volt a siker, ám a valóság igencsak félrecsúszott. Noha a Sony konzoljából még így is 10-15 millió példányt eladtak, a szám alig nyolcada a PSP eredményeinek, az okostelefonok megjelenése drasztikusan elkezdte visszaszorítani a kézikonzolok térhódítását (az Xperia Play-jel még házon belül is), olyannyira, hogy pár évvel később a handheld gaming iparág szinte teljes egészében a telefonokra szorult vissza. 2017-ben a Nintendo Switch kavarta fel igazán az állóvizet a saját hibrid megoldásával, amit aztán 2022-ben a Steam Deck követet. Utóbbi érkezésének hála mostanra már számos hardvergyártó kezd egyre erőteljesebben fókuszálni a minőségi handheld gépekre. Az igencsak drága, ám cserébe naprakész hardverrel az újonnan érkező PC-s játékok futtatására is képes kézikonzolok egyre nagyobb piaci rést haraptak ki maguknak, az árnyékukból pedig egy másik szegmens is egyre inkább turbófokozatra kapcsolt, ez pedig a retro kézikonzolok birodalma. Cikkünk főszereplője pedig nem más, mint e birodalom koronázatlan királya.

Az Anbernic RG556 már papíron is impozáns masina, egy 5.48 inches, 1080p-s, AMOLED képernyővel rendelkezik, amihez a háttérben egy Unisoc T820-as CPU, 8GB RAM, Android 13 és egy 5500mAh-ás akku társul, melyek együttesen játék közben is hibátlanul teszik a dolgukat. A nyers teljesítmény terén az aktív, ámde jóformán hangtalan hűtéssel kiegészítve a közép és felsőkategória határán mozgó androidos telefonokkal is lazán képes felvenni a versenyt, ráadásul a gép teljesértékű Androiddal van felvértezve, szóval aki a retrózás közepette némi Call of Duty: Mobile-ra vagy Genshin Impactra vágyna, az stabil 60fps mellett megkapja arra is a lehetőséget. De persze ahogyan az lenni szokott, az Anbernic gépek nem itt villantják meg igazán a tudásukat, hanem a retro területén, és ez most sincs másképp!

A tesztelésre a 256GB-os modellt kaptuk meg, melyet már gyárilag megszámlálhatatlanul sok emulátorral és még ennél is több játékkal szereltek fel. A mostanra már szinte mindenki által ismert PPSSPP és GBA.emu mellett kapunk többek közt PCE.emu, Snes9X EX+, DuckStation, AetherSX2, Dolphin, DosBox Turbo és még jópár másik emluátort, így kis túlzással élve szinte minden elindítható rajta a PS2-ig bezárólag. Persze lehet próbálkozni újabb címekkel is (akár Switch játékok emulálására is van lehetőségünk), ám a PS2-es szint az, ameddig garantáltan jók leszünk teljesítmény szempontjából is.

És itt jön ki igazán az Anbernic RG556 szépsége: ahelyett, hogy sok százezer forintot fizetnénk egy villámgyors okostelefonért, hozzá egy minőségi felcsatolható kontrollelért, aztán pedig órákat vacakolnánk az emulátorok telepítésével és a régi játékok ISO fájljainak keresgélésével, itt minden egyetlen gombnyomás. Mármint konkrétan egyetlen gombnyomás. A D-pad alatt ugyanis kapunk két plusz gombot, melyek közül az elsőn egy Anbernic logó található, és lenyomásával az android menürendszerét magunk mögött hagyva mintha csak egy teljesen új konzolplatform könyvtárába lépnénk, ahol korszakonként és platformerenként válogathatunk a játéktörténelem legnagyobb – vagy legalábbis számunkra fontos és kedves – mérföldkői közül. Vagyis a bekapcsológomb lenyomása után egyből mehetünk isteneket irtani a God of War: Ghost of Sparta-ba, középiskolásokat gyepálni a The Bullyba, belassított vetődésekkel lövöldözni a Max Payne-ben, vagy száguldozni Vice City-ben.

A „varázslat” ezzel pedig nem ér véget, ugyanis kapunk egy dedikált beállítások gombot is, amit játék közben megnyomva könnyen finomhangolhatjuk az éppen használatban lévő emulátor működését: kedvünkre variálhatjuk a gombkiosztást, de még az érintőképernyős gombokat is fizikai gombokhoz kapcsolhatjuk. Ami talán még izgalmasabb, hogy adhatunk némi grafikai kakaót is a játékoknak, a példa kedvéért nagyjából két tucat PSP-s címet próbáltam ki, melyek mindegyikét stabilan futtatta az Unisoc T820 akár 3-szoros (időnként 4-szeres) felbontás mellett is, egyedül a God of War játékok voltak észrevehetően stabilabbak 2-szeres felbontással.

A Dreamcast címek esetében sem volt semmilyen bökkenő, a címek túlnyomó többsége többszörös felskálázás mellett is vígan szaladt a betonstabil 60fps-sel. Ami viszont igazán mosolyt csal az ember arcára, hogy a PS2-es címek is abszolút élvezhetőek 2-szeres felskálázás mellett, így például a GTA III vagy a Metal Gear Solid 3 is tökéletesen futott, némi grafikai állítgatással pedig direkt szép látványt is elérhetünk az amúgy tűéles és gyönyörű OLED képernyőn.

Persze aggodalomra nincs ok, akit elriasztanak a mindenféle beállítási lehetőségek, azok minden játékot futtathatnak különösebb molyolás nélkül is, viszont ha rendelkezünk olyan szintű „szakértelemmel”, ami segít eligazodni a PC-s játékok grafikai beállításaiban, akkor itt is könnyedén fogunk boldogulni. És azért amikor egy régi játék esetében csak egy-két kattintás a 16:9-es patch integrálása és a fullHD-s felskálázása, akkor lehet érdemes rááldozni azt a pár másodpercet. Ami viszont zavaró volt, hogy az emulátorok gyakran alapértelmezetten megjelenítették az érintőképernyős gombokat is, ami az RG566 esetében a fizikai gomboknak, ravaszoknak és joystickoknak hála teljesen felesleges, így ezeket minden emulátor esetében külön ki kellett kapcsolgatni.

Ettől függetlenül gyakorlatilag mindent megkapunk a régi konzolok szépségéből, miközben a kötöttségeket teljes mértékben magunk mögött hagyhatjuk. És itt nem csak az olyan kézenfekvő tényekre gondolok, mint hogy a jókora tárhely miatt nem kell CD-kkel és egyéb adathordozókkal babrálnunk, meg fújogatni a cartridge csatlakozóját, hogy biztosan elinduljon a játék, hanem olyan úri-murira, mint például a 8GB RAM, melynek köszönhetően több tucat játék is futhat egyszerre a háttérben, és vadul váltogathatunk köztük oda-vissza, a gépnek meg se kottyan, így gyakorlatilag a mentés és checkpoint-rendszer nyűgét is a múltba száműzhetjük.

Amiről még kevés szó esett, pedig érdemes róla beszélni, az a gép fizikai kivitelezése. Az RG556 külsőre igencsak eltér a korábbi Anbernic modellek formavilágától: ezúttal dobták a retro-feelingért felelős négyszöges designt, illetve a kompakt, zsebbarát elrendezést, és helyette teljes erőbedobással az ergonomiára koncentráltak. Ennek köszönhetően a gép kapott egy enyhe Switch beütést az aszimmetrikus joystick elrendezéssel, valamint az eddigi RG konzolokhoz képest vastagabbra és szélesebbre nőtt, illetve a ravaszok is végre úgy állnak kézre, ahogyan azt a legnagyobb gyártóktól már megszokhattuk. Noha ezzel a felállással már nem lesz annyira egyszerű a zsebre vágni a gépet, a 331 grammos súlyával és a Switchnél kisebb méretével még így is handheld konzolok kompaktabb versenyzői közé tartozik.

Hardveresen további remek újdonság, hogy Hall Effect Joystickokat és hátsó ravaszokat kapunk, az előbbiek még két réteg Cheetos-por alatt se fognak „driftelni”, utóbbiak pedig némi kellemes ellenállást is kaptak. A főbb vezérlőgombok is abszolút rendben vannak, ugyan nem a piac leghalkabb darabjai, de kifogástalanul teszik a dolgukat. A D-pad minősége viszont nincs paritásban a gép többi részével, működik, de meglehetőségen gagyi érzete van. A gépet két színben lehet megvásárolni matt fekete és átlátszó kékben, nálunk az utóbbi járt. A fekete előnye lehet, hogy a joystickok körüli világító panel szépen csak körformában látható, átlátszó verzióban viszont a designt erősítő megvilágítás kissé zabolázatlan formát öltött (ami egyébként könnyedén kikapcsolható, ha zavarónak éreznénk), ám cserébe abszolút nem gyűjti az ujjlenyomatokat a műanyagfelület, és az átlátszó kinézet nem csak pár évtizeddel korábban, hanem manapság is eszméletlenül jól fest.

Mindent összevetve egészen nehéz komolyabb negatív kritikát megfogalmazni az Anbernic RG556-tal szemben. Persze, a D-pad picit gagyi, és szoftveresen még mindig bőven lenne lehetőség hova fejlődni, ám az összeszerelés minősége, a hibátlan képernyő, a rengeteg előre telepített tartalom, a 6-8 órás játékidő egy töltéssel, a zajtalan és a melegedést 100%-osan száműző aktív hűtés és a hozzá társuló teljesítmény együttesen olyannyira a pozitív irányba billentik a mérleg nyelvét, hogy egyszerűen lehetetlen nem bátran ajánlani mindenkinek.

Azaz csak majdnem mindenkinek, a technológiai síkon teljesen analfabéta érdeklődőknek lehet, hogy tartogat némi kihívást az RG556 emulátorainak menürendszere, ám aki már a legkisebb mértékben is konyít a témához, és tudja mi az a felbontás, vagy hogy mit rövidít az fps, az garantáltan nem ütközik problémákba. Ha pedig az emulátoros dolgokat félretesszük, és kizárólag az androidos címekre és a PC-s játékok streamelésére fókuszálunk – mert hogy a gép megfelelő hálózat mellett szinte nulla késleltetéssel erre is képes, akárcsak egy Steam Deck – akkor szintén egy abszolút meggyőző ajánlatot kapunk. Szóval ha valaki a régi játékokat szeretné ideális körülmények közt nyüstölni, vagy csak egy másodlagos konzolt szeretne a PC-je mellé úgy, hogy a gép megvásárlása után ne kelljen rá költenie egy vasat se (konkrétan még üvegfóliát is kapunk a Type-C töltő mellé), akkor az RG566-nál jelenleg nehéz jobb alternatívát találnunk.

Az Anbernic RG556 konzol 256GB-os verziója több ezer előre telepített játékkal az alábbi oldalon vásárolható meg FEKETE és ÁTLÁTSZÓ KÉK színben. A vásárláshoz pedig be tudjátok írni az NNN556GC kuponkódot is, mellyel a gép végső ára 205 dollár lesz, azaz nagyjából 80.000 Ft. Az RG556-ból némileg olcsóbban elérhető a 128GB-os verzió is, melyhez az NNNRG556A kuponkódot tudjátok használni

2.
2.
sirdani
Régen én is azzal szemezgettem nagyon :) Nyilván a processzora jóval gyengébb, és a képernyője csak 480p és 3,5 inch, bár ezekhez a játékokhoz az is abszolút elegendő lehet.

Teljesítmény tekintetében az R36S azért nagyon messze van a PS2-es címektől, a PSP-s játékoknak is egy jelentős része nagyon gyengén fut, úgyhogy elsősorban a 2004 előtti címekre érdemes vele fókuszálni. Ha ez nem probléma, mert az érdekélődési körödet az lefedi, és szimpatikusabb az R36S vertikális elrendezése, akkor egyértelműen jó deal, és ugorj bele fejest bátran!

Ha viszont szeretnél modernebb címeket is játszani rajta, meg ez az egész PC-streamelés és androidos játszás is érdekelhet, akkor viszont jobban jársz az RG556-tal.
1.
1.
habo
Nagyon tetszik ez a retró konzol.
Én a R36S konzollal szemezgetek.
Esetleg arról nem lesz teszt?
RG556 konzolhoz képest az R36S mennyivel rosszabb?
Most a R36S 64gb os 25-30ezerért néztem.
Hozzászólás írásához be kell jelentkezned!
Ha nem vagy még tag, regisztrálj! 2 perc az egész.
Egy kis türelmet kérünk...