Amikor 2023 júniusában a zivataros évei közepén az Embracer csoport egy a masszív átszervezését követő pénzügyi beszámoló után azt mondta befektetőinek, hogy "Miénk a Gyűrűk Ura, és tudjuk, hogy jelentős mód ki kell aknáznunk azt, a világ legnagyobb gaming franchiseává formálva", nem nagyon kellett messzire menniük, hiszen nem csupán a játékiparban kebelezték be kisgömböcként kiadók és fejlesztőstúdiók százait, de az ugyanezen stratégiát folytató Asmodee 2021-es, közel három milliárd eurós felvásárlásával a társasjáték ipar egy jelentős hányadát is megszerezték egy meglehetősen drága huszárvágással. Az extrém pénzügyi kihívásokkal, komoly leépítésekkel és a birodalom fenntartási költségeinek kigazdálkodásával küzdő Embracer így joggal tesz fel mindent legértékesebb lapjára, főleg, ha annak babérjait házon kívül aratják le - hol televíziós sorozat formájában, hol a 2023-as év egyik legtragikusabb, legborzalmasabb bukásával, így nem csoda, ha elsődleges vadászterületükön, a videójátékok világán túl tekintenek, és ehhez házon belül keresnek mind műfajt, mind partnereket.
A Gyűrűk Ura - Párbaj Középföldéért
Kiadó/Partner: Gémklub
BGG adatlap: https://boardgamegeek.com/boardgame/421006/the-lord-of-the-rings-duel-for-middle-earth
Típus: kompetitív
Játékosok száma: 2 fő
Játékidő: 30-45 perc
Korcsoport: 10+
Nehézség: 2,07/5
Ára: a kiadó webshopjában 11 990 forint
A Gyűrűk Ura - Párbaj Középföldéért ehhez pedig azt a belga Repos Productiont hívta segítségül, amely ismertségét és népszerűségét gyakorlatilag egyetlen, az utolsó cseppig kisajtolt sikertörténetnek, a modern klasszikusnak számító, eredetileg 2010-ben megjelent 7 Csodának köszönheti. Az engine építős stratégiai játékok egyik alapműve, műfajának mind a mai napig egyik megkerülhetetlen és még mindig aktív mérföldköve tizennégy évvel ezelőtti debütálása óta számtalan kiegészítővel, spinoffal és remasterrel bővült már (2021-es újrakiadása magyarul is elérhető), a Párbaj Középföldéért pedig ennek hírnevét igyekszik tovább öregbíteni, egy ehhez méltóan ismert és sikeres szerzőpárossal. Antonie Bauza a 7 Csoda atyjaként ismert, az illusztris karriert magának tudható Bruno Cathala pedig a 7 Csoda: Párbaj társalkotójaként, így nem csoda, hogy a duó pont ezen közös pontra húzta fel legújabb játékuk alapjait.
Hiszen a Párbaj Középföldéért lényegében annak nem csupán átskinezett, de számtalan ponton újragondolt, áramvonalasított verziója. Azaz egy dedikáltan két főnek szóló, kártyavezérelt, engine építős stratégia, ahol az egyik fél a Gyűrű szövetségét alakítja, míg a másik Szauront. A játék három fejezetből áll, ennek során kell teljesíteni a három győzelmi feltétel egyikét. Teljesíteni a gyűrűküldetést, azaz Frodóként és Samuként elérni Orodruint, és elpusztítani az Egy Gyűrűt, vagy Szauron oldalán, a nazgúlok segítségével utolérni a duót, és megszerezni a Gyűrűt; megszerezni Középfölde hat legnagyobb népének támogatását; meghódítani a 7 legnagyobb területet. Amennyiben a harmadik fejezet végére egyiket se sikerül elérni, akkor a győztes az, aki Középfölde térképén többséggel rendelkezik az oda pakolt erődökkel és egységekkel.
A játéktér ennek megfelelően alapvetően három nagyobb területre szorítkozik: Középfölde 7 régiót tartalmazó térképére, ahol az egyes fordulókban egységek és erődök helyezhetők fel (és mozgathatók az egymással összeköttetésben álló zónák között), az ez alatt található gyűrűküldetéssávra, ahol a két csapat annak jobbszéle felé masírozik, valamint arra a közös játékterületre, ahol a 7 Csodából ismerős módon épül fel az egyes fejezetek elején az a kártyatorony, amely az egész rendszer mozgatórugója. A közel két tucat lap több sorra és oszlopra oszlik, de egy jelentős része nem csak, hogy képpel lefelé foglal helyet, de míg takarásban van (azaz egy másik lap van rajta), egyáltalán nem is érhetők el.
A fordulót mindig Szauron kezdi, ezt követően pedig a felek felváltva követik egymást. Egy körben alapvetően egy akciólehetőség érhető el - vagy egy (fejezet)kártya felvétele az éppen elérhető kínálatból, vagy egy úgynevezett helyszínlapka megszerzése, amely nem csupán egy állandó katonai jelenlétet biztosító erődöt lerakását teszi lehetővé a térkép egy specifikus pontján, de több egyéb hatással is jár. Fejezetkártya elvétele esetén az két mód hasznosítható: eldobható pénzért (értéke alapesetben mindig annyi, ahányadik fejezetben a játék épp tart), vagy kijátszható, azaz a saját tablóba helyezhető. A legtöbb lap specifikus költséggel rendelkezik, amit muszáj kifizetni, kijátszásakor annak hatása pedig azonnal érvényesül. Ez egészen addig zajlik, míg az utolsó kártya is el nem fogy, ekkor a következő fejezet következik, egészen valamelyik végcél, vagy a harmadik és egyben utolsó fejezet lezárultáig.
A kártyák színük alapján különböző kategóriákba tartoznak. A szürke kártyák tulajdonságokat biztosítanak, amelyek a kártyák és lapkák vásárlásához szükségesek; a sárgák érmét adnak, melyek a hiányzó tulajdonságok kifizetéséhez használhatók fel; a kékek a gyűrűküldetéssávon való haladáshoz szükségesek, adott mezőnyi távolságra lendítve tovább; a zöldek Középfölde népeit jelképezik, és ezek megszerzésével köthetők szövetségek; a pirosak katonai lapok, ezekkel adott mennyiségű egység tehető egy, a lapon látható területek egyikére; a lilák (ezek csak a 3. fejezetben érhetők el) speciális hadászati manővereket tesznek lehetővé; a helyszínlapkákkal erőd helyezhető a rajtuk szereplő területre, és egyedi hatással is rendelkeznek. A lapok és lapkák költsége általában több elemből áll, azaz pénzből és / vagy tulajdonságok kombinációiból. Minden egyes hiányzó tulajdonság egy érmével kiváltható, de ez hosszútávon meglehetősen költséges, így a tablót e szerint érdemes kialakítani a rendelkezésre álló tulajdonságkártyákból. A 2. fejezettől kezdve ugyanakkor bizonyos kártyák ingyen is kijátszhatók a láncolatszimbólumok segítségével - azaz ha korábban sikerült a tablóba helyezni egy lapot, aminek jobb felső sarkában szimbólum található, akkor nem kell a költséggel bajlódni. Habár a lapok véletlenszerű kihelyezése miatt itt nagyon sok múlik a szerencsén, bizonyos esetekben ki tud húzni a pácból... vagy épp pont, hogy bajt tud hozni az ember fejére.
A Párbaj Középföldéért ugyanis egészen mesterien fűzi egybe az amúgy kevéske, egyszerű, mégis sokrétű elemét, és rákényszerít arra, hogy lehetőség szerint minden téren jelen legyünk. Azaz nem lehet csak egy területre fókuszálni, például a küldetéssávon masírozni, vagy kizárólag az egységek telepítésével próbálva ráhajtani a katonai győzelemre, mert egy mozdulat, egy lánc, vagy egy váratlan esemény is keresztül tudja húzni a számításokat. Éppen ezért borzasztóan meg kell fontolni, hogy az aktuálisan elérhető lapkínálatból melyiket is viszi el az ember, mert lehet, hogy ezzel pont egy olyan kártya válik elérhetővé a másik fél számára, amely vagy hatalmas előnyt biztosít neki, vagy szinte rátereli a győzelemre. Az ezzel járó feszültség olyan intenzitást és feszességet kölcsönöz neki, ami miatt tényleg szinte mindig fej-fej mellett van a két oldal, és egy-két lépés dönt arról, hogy végül ki kerekedik ki győztesen. Ez különösen akkor igaz, amikor esetlegesen sikerül megszerezni egy-egy szövetséglapkát: ezek olyan, elsősorban passzív bónuszt biztosító módosítók, melyek nem csak le tudják faragni egy-egy akció költségét, de akár jelentősen meg is tudják erősíteni azt, például egy azonnali extra fordulóval, vagy seregtelepítés esetén a letehető egységek számának megnövelésével.
Ráadásul erre a tempóra erősít rá az is, hogy egy menet ideje harminc perc fölé ritkán kúszik, és mivel mind a setupolás, mind az elpakolás pillanatok alatt levezényelhető (a 7 Csoda: Párbajtól eltérően például itt nincs draftolás az elején), ezért, na meg a fantasztikusan egyszerű szabályoknak, az áramvonalas játékmenetnek hála a vereség se nyomasztó, inkább motiváló a stratégia finomhangolásához, valamint a véletlenszerűséggel járó szerencsefaktor tompítási metódusainak kitalálásához. És bár a Gyűrűk ura hangulatot mechanikájával annyira azért nem adja vissza, tálalásáról ez már egyáltalán nem mondható el. A legendás Vincent Dutrait ábráival fémjelezett lapok a hetvenes-nyolcvanas évek francia francia és belga képregényeit idézik, és karakteres hátterekkel, festői tájakkal, tematikus komponensekkel idézik meg Tolkien időtlen univerzumát.
A Párbaj Középföldéért ennek okán nem csak a 2024-es hazai és nemzetközi megjelenések egyik legerősebbje, de a két fős játékok között is az egyik legjobb. Gyors, pörgős, üresjáratoktól mentes, áramvonalas engine- és pakliépítős élmény, amelynek egyáltalán nem célja kiváltani a 7 Csoda: Párbajt, sem a lehető legkomplexebb vagy leghitelesebb formában visszaadni a Gyűrűküldetés nehézségeit, csak épp a lehető legszórakoztatóbb módon tálalni a fantasy oltott kötélhúzás élményét.
(A játékot annak kiadója, partnerünk, a Gémklub biztosította - köszönjük!)
Ha nem vagy még tag, regisztrálj! 2 perc az egész.