Számtalan példát láttunk már arra az esetre, hogy egy játék fizetősként indult, majd a játékostábor számainak felduzzasztása, valamint az üzleti modellben meghúzódó eszméletlen nyereség lehetősége miatt ingyenesen játszhatóvá válik. Az lényegesen kevesebbszer fordult elő a játékipar történelmében, hogy fordítva történik a dolog, és egy free-to-play címből hosszú évekkel később nemcsak fizetős játék lesz, hanem live-service gyökereik megtagadva offline is teljes mértékben játszható alkotás. Az Animal Crossing: Pocket Camp pontosan ezt az utat járta végig, ráadásul nem is túl gyorsan.
A 2017-ben megjelent mobiljáték egyszerre igyekezett kielégíteni a cuki állatos franchise rajongóit és azokat, akik leginkább a zsebükben meglapuló üveg téglalappal szeretik múlatni az idejüket. Akárhogy is forgatjuk a szemünket és húzzuk a szánkat, a mobiljátékok piaca igenis a játékipar egyik legnagyobb szeletét jelenti, aminek a legfőbb húzóereje az ingyenes játékok. A díjmentesen játszható címek az ügyes pszichológia és marketing révén őrült összegek elköltésére képesek sarkalni az embert, így pedig szinte betonbiztos bevételt jelentenek az őket kiadó cégnek. A Nintendot mondjuk nem kell félteni, hogy miből telik nekik következő hónapban kenyérre, azonban így is meglepő, hogy egy elméletileg jól jövedelmező modellt lecserélnek egy klasszikusabbra, hisz a játékostábor nagy része valószínűleg azért is játszott az Animal Crossing: Pocket Camppel, mert ingyenes volt.
December 2-a óta azonban már fizetnünk kell a játék letöltéséért, cserébe viszont nemcsak az eddigi tartalmakat és funkciókat kapjuk meg, de még többet is új események, funkciók, játékmechanikák és helyszínek formájában. Megmarad a napszak év évszak változás is, kibővül a szerencse sütik listája is, de megkapunk minden játékon belüli tárgyat, elemet és lehetőséget is. Maga a játék története igen egyszerű: az erdei kemping új menedzsereként érkezünk meg a táborhelyünkre, ahol át is esünk a tutorialon, így megtanuljuk, hogy hogyan tudunk szert tenni a kraftoláshoz szükséges nyersanyagokra, hogyan tudunk bútorokat, berendezéseket és ruhákat kraftolni, hogyan is működik itt a barter üzlet stb. A cuki antropomorfizált állatok mind barátságosak és segítőkészek, ám érdemes figyelni, hogy ki mit szeret vagy épp nem kedvel, mivel a kapcsolataink ápolásánál ennek fontos szerep jut. Nem kell túlgondolni, egyszerűen csak teljesítenünk kell a kéréseiket, cserébe pedig nemcsak hasznos nyersanyagokat kapunk, de egyre szorosabb barátságba kerülünk a karakterrel, ami további bónuszokat, előnyöket és funkciókat nyit meg.
Viszont ezzel együtt is a klasszikus mobiljáték feelinget hozza az Animal Crossing: Pocket Camp Complete a prémium valutával (amit most kvázi utánunk dob a játék), az időt igénylő kraftolással, virágtermesztéssel vagy a szüretelések közti letöltendő idővel – amiket persze mind-mind csökkenthetünk, ha fizetünk. Mikrotranzakciót viszont már nem találni a játékban, a prémium valutát is küldetések teljesítéséért kapunk majd, legrosszabb esetben pedig a játékon belüli pénzért tudjuk megvásárolni. Barátaink is csak meghatározott számú küldetést adnak csak egyszerre, ám igényelhetünk tőlük még bónusz feladatokat. Ahogy mélyül a barátság, úgy válnak elérhetővé olyan opciók, mint a meghívásuk a központi kempingünkbe, a ruházatuk cseréje, vagy akár parki segédnek is felfogadhatjuk őket. Ez utóbbi kifejezetten hasznos, mivel távollétünk alatt teljesíti az állatok kéréseit és még nyersanyagokat vagy küldetésekhez szükséges tárgyakat, élőlényeket is gyűjt nekünk. Egyetlen hátránya, hogy az általa teljesített küldetések után nem kapunk barátságpontokat.
A másik nagy váltás, hogy a játék teljes mértékben játszható offline is. Természetesen az ideális felállás szerint nemcsak online, a különféle szezonális eventek bűvkörében játszunk, de meg is látogatjuk barátaink táborait. A digitális játékoskártyákon szereplő QR-kód beolvasásával hozzáférést adhatunk a táborunkhoz, ezzel is arra ösztönözve a játékosokat, hogy személyesen is találkozzanak, ne csak a virtuális térben. Ha azonban mégis a játékon belül barátkoznánk, úgy az új helyszín, Whistle Peak kiváló lehetőség lesz rá, itt ugyanis minden este in-game koncertet K.K, a gitáros kutyus.
Az elmúlt hét év tökéletesen mutatja, hogy milyen jól is áll a franchise-nak az érintésvezérlés és a mobil környezet, és az újrakiadás is teljeskörűen profitál ebből. Leszámítva egy-két útkeresési bénázást, a játék irányítása kapcsán egyszer sem éreztem, hogy jobb lenne kontrollerrel. A játék talán jobban is profitálhatna egy erősebb telefon nyújtotta lehetőségekből, ám cserébe kíméli az akkut. A lényeg viszont az, hogy ez a játék is egy Animal Crossing. A franchise sosem a teljesítményről szólt, hanem a békés, családbarát kikapcsolódásról, amit a horgászás, gyűjtögetés és barátkozás nyújtani tud. A Pocket Camp új, Complete kiadása pedig mindezt nemcsak a zsebünkben megbújó okoseszközön képes nyújtani, de egy egyösszegű vásárlást követően további költségek nélkül, zavartalanul teszi azt sok száz órán át.
Az Animal Crossing: Pocket Camp Complete 2024. december 2-án jelent meg iOS-re és Androidra, mi utóbbin próbáltuk ki.
Ha nem vagy még tag, regisztrálj! 2 perc az egész.