Sokan nem hittek benne, hogy az Apple betörhet a játékiparba, pedig az iOS most már igenis komoly játékplatformnak számít: az iKütyükre tonnányi játék jelenik meg, melyek látványban és összetettségben is vetélytársai lehetnek némelyik kézikonzolos anyagnak.
Egyesek - mint a Sony Worldwide Studios egykori fejese, Phil Harrison - odáig is elmennek, hogy tíz éven belül az Apple fogja uralni a piacot, sőt maga lesz a játékipar, ha úgy tetszik. Harrison elsősorban azzal érvel, hogy a cég kütyüi hihetetlen kelendőek, a boltok polcai szinte azonnal üressé válnak a bemutatkozásuk után, az iOS pedig egyre életképesebb platform lesz.
"Az iPhone, az iPad és az iPod mind ugyanannak az ökoszisztémának a részei, és egyszerűen lenyűgöző, hogy az Apple milyen gyorsan adott el 15 millió iPadet" - mondta az úriember, aki szerint az sem változik majd, hogy a cupertinói cég tabletjén végzett tevékenységek közül a játék lesz az első, ahogy az is nagyon fontos tényező marad, hogy mennyire könnyen lehet új tartalmakhoz jutni az Apple kütyüin.
Bár az Apple láthatóan más stratégiával szállt be a játékpiacra, arra azért kíváncsiak lennénk, hogy milyen lenne egy kifejezetten játékokra szánt konzol a cégtől...
Az Apple nem a HC gamerekre fog rámenni!
10 év. 10 év se kellett egy senkiházi geeknek ahhoz hogy a világ leghatalmasabb social networkjét megcsinálja, a Nintendo egy jó ötlettel egy csapásra felborította pár éve a konzol piacot és az Applenek sem kellett 2-3évnél több hogy a mobilpiacot fenekestül felforgassa. Szóval én úgy látom, hogy a tíz év egy peszimista becslés, mert ha az Apple akarná akkor kevesebb idő alatt is piacelsővé válhatna. Bár egyenlőre sok affinitást nem mutattak ebbe az irányba.
Sokan írták, hogy a hardcore gamereket sosem robbantják ki a PC mellöl. Kérdem én: kit érdeklnek a HC gamerek? A többség casual és erre a piac már évekkel ezelőtt rádöbbent (lást WoW milyen változásokon ment keresztül vanilla óta vagy Gitar Hero népszerűsége, vagy az FPSek lebutulása aka Moder-casual-Warfare). Amíg egy Angry Birds ilyen sikereket tud elérni (anyagilag és népszerűségben) több sokkal komplexebb PCs vagy koncol címmel szemben addig az hogy a HC gémerek hozzáláncolják magukat a PChez, nem lesz mérvadó.
Az hogy Mr. Phil Harrison a mobilplatformon elért sikereire alapozza a kijelentését, vagy egy esetleges Apple konzol lebeg a szeme előtt, sajnos nem derül ki, de már gondolom mind halottunk pletykákat az Apple konzolról. Most hogy hamarosan jön az Apple TV, a következő lépés szerintem ez lesz és 10 év alatt bőven fel lehet futtatni egy konzolt és akár (ahogy az utóbbi években minden termékük) piacelsővé vagy jelentős szereplővé lehet tenni.
A múltban az Applenek volt jóóóópár botlása, de mióta AntikrisztusJobs újra a cégnél van, csak felfelé haladnak és nem sikerült mellényúlniuk. A közönség zabálja és nagyon sok windowsista is kezd kitérni a hitéből (vagy mert elege van, vagy mert megunta). Az Apple luxuscikk jelenleg de egyre többen vagyunk hajlandóak pénzt költeni ilyen luxuscikkekre mert hatékonyan képesek megkönnyíteni az életünket. Az hogy itt a balkánon a minimálbér 2×ese az iPhone az nem érdekel senkit (ahogy már előttem is páran megjegyezték). Ne ebből induljatok ki. A játékpiac - ha tetszik, ha nem - radikálisan változik az utóbbi pár évben mert egyre népszerűbb kikapcsolódási forma és már nem csak a geekek játszótere. Most már angrybirds kell, meg full epic karakter jóskapistának is és két klikkes FPS. Sajnos ez van és ezen a téren egy kis iPhone nagyon jó platform... egy iKonzol meg ütheti a komplexebb játékpiacot is.
Mindezekre alapozva én úgy vélem hogy van valóságalapja annak a kijelentésnek hogy: Az Apple-é lesz a játékipar tíz éven belül
Ui.: hangsúlyoznám, hogy egyenlőre nem nagyon adta jelét az Apple, hogy nagyobb szeletre vágyik a játék tortából... de sose lehet tudni.
Viszont a témaindító kijelentés az volt, hogy az Apple-é lesz a játékpiac tíz éven belül és az bizony barokkos túlzás. Nem arról van szó, hogy kétségbe lehet vonni az iOs életképességét a játékok piacán, hanem arról, hogy jelenlegi formájában esélytelen, hogy az Apple valóban uralni fogja ezt a szegmenst. Túl sok résztvevő van és a többségük lényegesen régebben van jelen ezen a területen, így nagyon meglepődnék, ha az Apple nemcsak beérni, hanem le is hagyná őket. Ahhoz nem eléggé elterjedt. Ezzel nagyon vitázni nem lehet.
De ahogy kivettem a szavaidból, ezzel igazán te sem szállsz vitába.
Amióta létezik iphone, azóta van nekem. Még Magyarországon alig hallottak felőle, amikor az elsőt megvettem. Ezt nem azért írom most, hogy mekkora király vagyok, hanem azért, hogy érzékeltessem, hogy már van vele tapasztalatom. Jelenleg egy 4-est nyúzok, míg barátnőm egy HTC Desire S-t amin Gingerbread 2.3-as Android fut. Tény, hogy egy komolyabb Androidos telefon is kevesebbe kerül, mint egy iphone, és az is, hogy egyes Androidos megoldások előrébb tartanak jelenleg (ez az IOS 5 megjelenésével némiképp változni fog), mint az IOS-es dolgok, persze az is hozzá tartozik, hogy egy jailbreak után ezen a platformon is kb minden megoldható. Valamint Android telefonokat is leginkább root-olás után lehet kihasználni (na már ha nem basic user valaki:)). A mihez tartás végett azt leszögezném, hogy mindegyik platformot jónak tartom. Az újabban debütált Windows Phone 7-et is, és várhatóan a Meebo is fogja hozni a mai elvárásoknak megfelelő színvonalat. Viszont, ami egyenlőre hiányzik, az a megfelelő szoftver támogatottság. Hiába van Adroid Market, ha a fele app használhatatlan szemét, és ha ezt a játékokra hegyezzük ki, akkor az IOS-en megjelenő címeknek kb 30%-a van Androidra is. Hozzáteszem: egyenlőre!!! A legjobb az egészben, hogy az Apple-nek sosem volt célja a játékos piac meghódítása, a hatalmas felfelé ívelés e téren egyrészt azért történhetett, mert egyre gyarapodik a cassual játékot játszók száma, valamint a nagyobb kiadók, és fejlesztők is láttak némi potenciált a platformban.
Amit nem szabad elfelejteni, hogy ezek a telefonok elsősorban más funkciókra lettek kitalálva. Kezdve a különböző kapcsolattartási formákkal (telefonálás, üzenetküldés, email stb), haladva a számítógépeket felváltó és kiegészítő funkciók ellátásáig (gondolok itt a prezentációk gyártására alkalmas, és különböző szerkesztő, pl szöveg-táblázat-"to do list" kivitelezésére, vagy akár a média lejátszás lehetőségére, ebook olvasásra, illetve a szinte teljes körű internet támogatásra -ugye IOS-en flash hiánya azért okoz néha fejfájást- stb), ezek mellett navigációra, fényképezésre is alkalmasak (igaz ez utóbbi nem mérhető egy normális fényképezőhöz, de a célnak megfelel), és még lehetne sorolni jó pár dolgot! A játék csak egy plusz tényező!
Az is igaz, hogy ezeknek a telefonoknak az árából (főleg iphone), lehet már egy komolyabb számítógépet, vagy konzolokat is venni, de egyik sem zsebméret.
A kézi-konzolokkal való összehasonlítás meg nem teljesen jogos, hisz azok kevésbé multifunkcionális eszközök, mint az okostelefonok. Bár a "Vita" esetében változhat némiképp a dolog, hiszen az érintőképernyőnek hála alkalmasabb lehet internetezésre, mint pl a PSP. Azt lehet látni, hogy okostelefonokra is jelennek meg már olyan címek, amik megközelítik a jelenleg a piacon lévő handheld-ek játékainak színvonalát, sőt egy-kettő túl is mutat azokon. Az irányítással nagyjából egyet értek! Nem a legkényelmesebb az érintőképernyő, viszont abszolút elsajátítható, és megszokható, de a fizikai gombokhoz nem ér fel!!! Azért leszűrhető, hogy a hozzászólók nagy része nincs képben a dolgokkal, mert létezik már "gamepad" az iphone-hoz, illetve van olyan is, ami több másik gyártó készülékéhez is csatlakoztatható. Aki kételkedik ebben, annak a Google a barátja;) Ahogy a bekezdést indítottam, az összehasonlítás nem jogos, így az árak ütköztetése sem, mert nem ugyanazt kapod a pénzedért ha a handheld-et választod, mintha egy telefont vennél.
Jogos viszont az ár összehasonlítás, akkor, ha a telefonok között történik. Speper pl azt írta, hogy: "Kérdés, kinek éri meg az 50 ezer azt, hogy egy alma virítson a hátlapján.", amivel azért nem értek egyet, mert azért a plusz pénzért nem "csupán" ennyit kapsz, de hozzá kell tenni, hogy pár éven belül valószínűleg teljesen egyen ragúként lehet majd kezelni a telefonos op-rendszerek többségét. Egy átlag felhasználónak jelenleg is jobbára ízlés kérdése, hogy melyiket részesíti előnyben. Aki kicsit is jobban foglalkozik vele, az meg tudja, hogy mi mennyire támogatott napjainkban. Lezárva az ár kérdését, sok ember eléggé szűk látókörű itt, mert mindent a magyar piacra vetítenek rá. Pedig az elhanyagolható. A tőlünk nyugatabbra lévő országokban nem jelent problémát 5-600 eurót, vagy fontot kiperkálni egy telefonért, hogy az amerikai oldalról ugyanezt dollárba véve már ne is említsem.
reggelente a klotyón való nyomdázásaim alkalmával mindig újságot olvastam. most is ezt teszem, csak már nem nyomtatott újságon :) (persze nem csak erre használom)
Annyiban javítok,hogy lassabb játékoknál nincs gond az érintőképernyővel.
Lássuk be, Phil koma igencsak okosat mondott :)) XD
az apple már próbálkozott konzollal , de nem jött be neki, ma meg egyszerűen nem lehet érvényesülni a micros. mellet, kitalálsz valamit = megveszik / tönkre tesznek ... (amugy az xboxot 2 magyar találta ki !! :) ) és tuti olyan drága lenne hogy még a ps3-t is lekörözné xD ,
de hozzá kell tennem hogy ha asztali gépről van szó akkor nagyon állT az apple,
lehet drága, de ugy hallotam szomszéd mr gazdagtól hogy nagyon megéri,
ő ért a gépekhez, és tényleg jó, linux meg win elbujhat, de gamere nem jó :(
Szerintem ez amit a cikkben olvastam lehetetlen, legfőképp mert, legjobb tudásom szerint, az iCuccok nem bővíthetők. Ami még rosszabb, hogy fél évente dobnak ki továbbfejlesztett változatokat ami megint marha drága (nem is beszélve, hogy még azon belül is a legtöbb szolgáltatásért meg app-ért fizetni kell). Egyszerűen baromság. Pár éven belül jönnek az újgenerációs konzolok, a PC folyamatosan fejlődik, az Apple pedig nem fog tudni lépést tartani velük (játékipart tekintve természetesen). Főleg hogy a Microsoft tulajdona az Xbox ÉS Windows (PC).
A másik probléma ezzel, hogy próbált már valaki érintőképernyős telefonon játszani? Nem egy leányálom. A játékokhoz szükség van a fizikai gombokra. Grafikailag nagyon rendben van a Shadow Guardian, vagy a Modern Combat, de az irányítás rettenetesen kényelmetlen. Magyarán amíg sztívdzsobsz nem gyárt egy játékra szánt gépet, az alma nem lehet komoly szereplő a játékpiacon. Legalábbis nem az EA, Activision módon, hanem úgy, mint mondjuk a Zynga, vagy a Crowdstar.
A trabant meg a merci is elvisz A-ból B-be .
Ha nem vagy még tag, regisztrálj! 2 perc az egész.