Windows Hello
A Windows 10 tavaly új beléptető-autentikációs keretrendszert hozott, a Windows Hello formájában. Ebbe integrálta a cég a biometrikus szenzorok széles körét, a hagyományos ujjlenyomat-olvasóktól az íriszleolvasón át az arcfelismerésig. A Hello API-t a következő nagy frissítéstől nem csak az operációs rendszerbe való belépésre és a Windows Store-ban lehet használni, hanem a natív alkalmazásokban és a weben is. Ez utóbbihoz egyelőre az Edge böngészőre van szükség, de az API megnyitásával várhatóan hamarosan a Chrome és a Firefox is implementálni fogja.
Ceruzák és tinta
"Megvettem a kiegészítő tollat, mire használjam?" - a sajtóbeszélgetésen a Microsoft illetékesei szerint ez a visszajelzés rendszeresen visszaköszön a felhasználóktól. A Windows 10 első verziójában ugyanis a digitális ceruza nagyon kevés helyen használható rajzolóeszközként. A visszajelzések nyomán az Anniversary Update ezen javít majd. A felhasználók tanítását egy új kalauz végzi majd, a rendszer pedig a tollat aktiválva azonnal feldobja a kompatibilis appok listáját is, előrevéve a korábban már használt alkalmazásokat.
Új tollas felület, app ajánlóval
A Windows Ink egyszerűen integrálható az UWP-s alkalmazásokba, mindössze néhány sor beiktatásával "írhatóvá" tehető a képernyő, ilyenkor pedig a tollas eszköztár is felugrik. Ez utóbbiról érhető el a vonalszélesség, szín, illetve újdonságként a vonalzószett is. A Microsoft ugyan szereti az UWP-t reflektorfénybe helyezni, de szerencsére az új tollas API-k Win32-es alkalmazásokból is elérhetőek lesznek a DirectInk keretrendszeren keresztül. A OneNote mellett már a PowerPoint is támogatja a tollas bevitelt, és várhatóan a Word és az Excel is rendelkezik majd ilyen képességgel.
A Microsoft a "tollas PC" egyik zászlóvivője volt mindig, a cég Surface számítógépei is elől járnak ezen a területen. Mára az Apple is belátta, nem olyan rossz az érintőceruza, az iPad Pro-sorozattal már ebbe az irányba mozdult el a cég. A Microsoft persze igyekszik tovább lépni előre, a vállalat keményen dolgozott azon, hogy a rajzolás az alkalmazások természetesen része legyen, ehhez pedig operációs rendszer szintű támogatást nyújt. A demóból néhány példa: a térképre rajzolt útvonalat az app képes 3D-ben megjeleníteni, vagy a Sticky Notes jegyzetapp a kézírásból linket, vagy épp naptáremlékeztetőt tud készíteni. Egyelőre kevés, az appok közötti átjárásra vonatkozó forgatókönyv létezik, a Microsoft célja ezek kibővítése - ehhez persze a külső fejlesztők munkájára is szükség van.
Ha kíváncsi vagy a további újdonságokra, olvasd el a teljes cikket a HWSW-n!
Pluszban álljon itt az új DirectX 12 trailer:
https://en.wikipedia.org/wiki/Tianhe-2 :)
Ha nem vagy még tag, regisztrálj! 2 perc az egész.