Akinek esetleg kétségei voltak afelől, hogy az Epic nem gondolja komolyan, hogy komoly versenytársa akar lenni a Steamnek, annak valószínűleg csattanós választ adott most a kiadó. A 4A Games és a Deep Silver ugyanis megerősítették, hogy hamarosan boltokba kerülő új játékuk, a Metro Exodus PC-s változatának digitális kiadása mostantól csakis az Epic Games Store-on keresztül lesz beszerezhető.
A játék hivatalos oldalán tett bejelentésből egyébként kiderül, hogy a döntés hátterében természetesen anyagi megfontolás is áll, a Steam modellje szerint ugyanis az eladott példányok után sokkal több marad a Valve-nál. Ezzel szemben az Epic sokkal több pénzt csorgat vissza a stúdióknak és a kiadóknak, ami egyébként a játék Egyesült Államokban kapható kiadása esetében azt is jelenti, hogy ott olcsóbb, 50 dolláros árcédulát kapott a játék.
Akik esetleg már korábban előrendelték a játék Steam-változatát, azoknak nem kell aggódniuk, ők a Valve platformján keresztül kapják meg a játékot, illetve annak minden későbbi kiegészítését. Továbbá az exkluzivitás sem tart örökre, valószínűleg jövőre visszakerülhet a Steamre is az Exodus.
A Metro Exodus február 15-én jelenik meg PlayStation 4-re, Xbox One-ra és PC-re.
Update! Még a Valve-ot is meglepte a döntés, közleményében azt írja, hogy az Epic Games Store-os exkluzivitás "tisztességtelen a Steam-felhasználókkal szemben", különösen most, hogy hosszú ideig előrendelhető volt náluk a Metro Exodus, aztán pont a megjelenés előtt nem sokkal húzta ki dugót a Deep Silver.
Update #2! A Metro Exodus hazai forgalmazója ezenkívül megerősítette: a játék PC-s dobozos változata is az Epic Store-ban felhasználható aktivációs kódot tartalmazza majd.
Update #3! A játék kiadója is reagált a fejleményekre. A Twitteren publikált közlemény szerint az Epic Store ideiglenes exkluzivitása mellett a Koch Media önállóan döntött - a THQ Nordic leányvállalataként funkcionáló kiadó tulajdona maga a Metro, mint IP is. Az anyavállalat egyébként a továbbiakban sem tartózkodik a hasonló ideiglenes platform-exkluzivitástól, de leszögezték azt is, hogy fontos számukra, hogy a felhasználók a nekik legszimpatikusabb üzletben vásárolhassák meg a termékeiket.
Az Epic Games Store felülete mérhetetlenül puritán és a bolt a legalapvetőbb funkciókkal sem rendelkezik. Nincs családi megosztás (míg Steamen, vagy mondjuk PS4-en és Xbox One-on van). Ez részemről azért probléma, mert én nem tehetem meg, hogy 12 ezret adjak ki egy új játékért, épp ezért volt ideális nekem PS4-en (meg most Steamen) a családi megosztás lehetősége, hiszen így valamelyik haverral felezni tudtam a költségeket. Így ugyanúgy tudtam a fejlesztőket támogatni és végső soron mindenki jól járt. Viszont tekintve, hogy ez nem lehetséges az Epic boltjában, nálam ez egyértelmű passzolás lesz, bármennyire is bírom a 4A Games csapatát és a korábbi Metro részeket.
De lehetne arról is beszélni, hogy nincs lehetőség felhasználói kritikák írására az adott játékkal kapcsolatban, illetve nincsenek játékokhoz rendelt fórumok, amik a játékos és játékos, illetve a játékos és fejlesztő közti kommunikációt, eszmecserét is körülményesebbé teszik.
A tisztességes, fair, korrekt eljárás az lenne, ha a játék továbbra is elérhető lenne Steamen és meg lenne adva a lehetőség a fogyasztó számára, hogy eldöntse, melyik platformon kívánja beszerezni a játékot. Ha annyira akarja, hadd támogassa a játékot az Epic rendszerén keresztül a magasabb kiadói profit érdekében, ha pedig számára fontosabbak a Steam által kínált különböző szolgáltatások/funkciók, akkor hadd vehesse már meg ott a játékot.
Annak idején a Steam húzta ki a szarból a PC-s videojátékpiacot, mert a béka segge alatt volt. Ez az egyre növő szegregáció és platformexkluzivitás a PC-s vonalon csak azt fogja eredményezni, hogy újra összeomlik a PC-s piac. Már így is annyi féle launcher van (Steam, GOG, Uplay, Origin, Battle.net, Bethesda Launcher, Epic Games Launcher, stb.). Persze az se jó, ha monopólium van, de ne az exkluzivitással akarjanak már felhasználókat édesgetni magukhoz, hanem mondjuk azzal, hogy jobb dealeket kínálnak.
Verseny akkor van, ha a rivális termékek vagy szolgáltatások teljesen ki tudják váltani egymást. Ha Gillette borotváról áttérsz Wilkinsonra és a képed így is úgy is sima, ha Audi helyett Lexust veszel és ugyanolyan kényelemben utazol vele, ha Telenorról áttérsz Telekomra és ugyanúgy fel tudod hívni az asszonyt. De itt ez nem áll meg.
A Kínai Nagytestvérnek megéri kis pénz (12% marzs) a sok nyugati dollárért, térnyerésért, és némi adatért :)
Kínai Kommunista Páert - Tencent - Epic Store...
Piac/adat vásárlás Kínai módra.
Amíg cégekre van bízva a játékod mint tulajdon kezelése, addig mi fogjuk megszopni ezt a platformversenyt.
Triviális community és moddding oldalak létrehozása. Tele van a piac chatalkalmazásokkal. Komolyan emberek, azon megy a veszekedés hogy melyik kliens a "jobb"? Csak annyit elmondok hogy bármi ami ezekben a kliensekben a játék letöltésén és futtatásán kívül van, az bloat. Idővel integrálta a Valve mert azt akarta hogy platformjuk legyen. Hogy benne élj. Hogy a következő kihívónál (Epic game store) magadra vedd a Steam platform potenciális elmúlását mert invesztálva vagy. Mert tudod hogy mindened odaveszik ha gazdaságilag fenntarthatatlan az online bolt.
Ha nem vagy még tag, regisztrálj! 2 perc az egész.