2022 legjobb játékai - szerintetek

Link másolása
Decemberben ismét szavazásra bocsátottuk az elmúlt egy év legjobb játékait, ezúttal összesen tizenhét kategóriára bontva. Ti megszavaztátok a kedvenceiteket, mi pedig összesítettünk. Lássuk az eredményeket!

Elszaladt egy újabb év, mi pedig reméljük, hogy hozzánk hasonlóan ti is rengeteg videojátékkal játszottatok az elmúlt hónapokban. Habár a koronavírus-járvány hatása még a 2022-es felhozatalra is erősen rányomta a bélyegét, mégsem kellett sokáig keresgélnünk, hogy remek játékokkal töltsük fel a listáinkat. Összesen tizenhét kategóriában kerestük az év legjobb játékait, a legnagyobb csalódásokat, na meg persze 2023 legvárósabb címeit. Rengeteg szavazatot kaptunk tőletek, lássuk hát a győzteseket! 

Az év akciójátéka 

Az akciójátékok kategóriája sosem okoz csalódást, az azonban várható volt, hogy a 2022-es év két legnagyobb titánja itt fog először megütközni. A győztesünk pedig a God of War: Ragnarök lett, ami magabiztos előnnyel, a szavazatok mintegy 51,5 százalékával nyerte el a képzeletbeli trófeánkat. Mi is imádtuk Kratos és Atreus kalandját, így örülünk, hogy ti sem csalódtatok a játékban.

Ugye számotokra is egyértelmű, hogy a második helyezést az Elden Ring vitte el? A FromSoftware nyílt világba ültetett soulslike mesterműve a szavazatok 31,7 százalékát zsebelte be – nem semmi teljesítmény ez egy ilyen hardcore játéktól! A dobogó harmadik fokára a Horizon Forbidden West került 16,5 százalékkal. 

Az év lövöldéje 

Ha lehet benne fejeseket osztani, akkor ebben a kategóriában érdemes keresni az adott kedvenceinket. Habár érkezett tavaly pár egészen rendhagyó érdekesség is, a szavazatok döntő többségét (46,8 százalékot) a Call of Duty: Modern Warfare II és a Warzone 2.0 kombója vitte el. Minden évben tudjuk, hogy körülbelül mire számíthatunk az aktuális Call of Duty-tól, csalódni pedig nemigen szoktunk bennük.

A dobogó második fokán egy jóval szokatlanabb cím, a Metal: Hellsinger végzett. A félig ritmusjátéknak nevezhető DOOM-szerű lövölde 13,5 százalékot gyűjtött be, ez pedig bőven elég volt ahhoz, hogy megelőzze a Borderlands-széria mágikus spin-offját. A Tina Tina’s Wonderlands 8,3 százalékkal lett bronzérmes. 

Az év szerepjátéka 

Az RPG-k szerelmesei sajnos érezhették, hogy elég gyenge volt ez az év a számukra - többnyire csak a távolkeleti piacról érkeztek igazi érdekességek. Így tehát az sem volt meglepő, hogy az Elden Ring toronymagasan, a szavazatok 75,6 százalékával vitte ezt a kategóriát.

A második és harmadik helyezésért folytatott verseny az utolsó percekig kiélezett maradt, végül azonban a Weid West vitte az ezüstöt a szavazatok 5 százalékával. Egyértelmű bronzérmest nem tudtunk kihirdetni, ugyanis a Xenoblade Chronicles 3 és az év egyik legmegosztóbb játéka, a Diablo: Immortal is 4,8 százalékkal futott be. 

Az év platformere és ügyességi játéka 

Elég vegyes lett idén a platformerek felhozatala, hiszen a legjobbak közt akadnak 2D-s roguelike-ok, 3D-s klasszikus platformerek és komplett nyílt világú játékok is. Egyik cím sem volt azonban olyan népszerű, mint a Stray. Az olvasóink 56,4 százaléka szavazta az élre a vörös cica kalandját. Ki gondolta volna, hogy még 2022-ben is a macskáké az internet?

Az ezüstérmet a SEGA ikonikus kabalája nyerte el. A Sonic Frontiers 15,8 százalékra elegendő szavazatot kapott, ami elég volt ahhoz, hogy a kék süni határozottan beelőzze a Nintendo berkeiből érkező kihívóját. Ez természetesen a Kirby and the Forgotten Land volt, amely a szavazatok 9,9 százalékával lett bronzérmes. 

Az év kaland- és puzzle-játéka 

Íme, egy kategória, ahol minden egyes szavazat számított, hiszen a verseny az utolsó órákig elképesztően szoros maradt. Verítékező homlokkal figyeltük a szavazatok érkezését, végül azonban egy legendás széria fantasztikus folytatása, a Return to Monkey Island lett az első befutó - Ron Gilbert játéka a szavazatok 21,6 százalékával foglalhatta el a dobogó legfelső fokát.

Guybrush azonban tényleg csak egy hajszállal nyerte meg az aranyérmet, a nyomában ugyanis ott settenkedett az év legförtelmesebb puzzle-játéka, a Scorn, melynek 20,1 százalékot szavaztatok meg. A harmadik befutó sem volt messze: a Syberia: The World Before a szavazatok 19,4 százalékával került fel a dobogóra. 

Az év stratégiai játéka 

Kifejezetten erős év volt ez a fotelgenerálisok számára, hiszen történelmi, fantasy, sci-fi, de még családi körítésben is érkeztek ütős címek. Az egyértelmű győztes azonban a Total War: Warhammer III lett a maga 24,1 százalékával. A Warhammer fantasy világába ültetett széria már hosszú évek óta csúcsminőséget képvisel, a harmadik nagy kiadással azonban önmagán is túltett a Creative Assembly brigádja.

És akkor jöhet az éles váltás: az ezüstérmet a Switch-exkluzív taktikai játék, a Mario + Rabbids: Sparks of Hope nyerte a szavazatok 19,5 százalékával. Ezen aligha lepődhetünk meg, hiszen Mario és a kerge nyulak mindig nagyot ütnek. A bronzéremért folytatott harc azonban ennél is izgalmasabb volt – olyannyira, hogy végül itt is egálban kötöttek ki a bronzérmesek. Harmadikként tehát egyszerre futott be a Marvel’s Midnight Suns és a Dune: Spice Wars. A szuperhősök és Arrakis hadvezérei is 18 százalékra elegendő szavazatot kaptak tőletek. 

Az év sportjátéka 

Általában elég egyoldalú ez a kategória, idén azonban több erős jelöltünk is akadt a sportjátékok közt. Végül persze mi sem lepődtünk meg azon, hogy a győztesnek járó trófeát a kemény kihívói ellenére is a FIFA 23 nyerte el, vagyis a végeredmény az éves papírforma szerint alakult. Az EA utolsó FIFA néven készülő focis játéka a szavazatok 34,6 százalékával vitte az aranyat – vajon jövőre hasonlóan teljesít majd az EA Sports FC is?

A második helyre egy újabb focis cím került, de a jóval rendhagyóbb fajtából. A Mario Strikers: Battle League-ben a legendás vízvezeték-szerelő barátai rúgták a bőrt, a végeredmény pedig simán hozta a Nintendo-minőséget. Mario 16,5 százalékkal vitte az ezüstöt, így nem kellett túlzottan tartania a harmadikként érkező NBA 2K23-tól. Az idén kifejezetten nagyszerűre sikeredett kosaras cím a szavazatok 10,2 százalékát nyerte el tőletek. 

Az év versenyjátéka/szimulátora 

2022 gyenge év volt a versenyjátékok terén is, de akadt egy igazán magasan kiemelkedő befutó. A Gran Turismo 7 a szavazatok 55,5 százalékával ért be a célvonalra, legalább egy teljes kört verve az őt követő kihívókra. A Polyphony Digital 25 éve futó szimulátora állandó csúcsminőséget képvisel, és habár volt egy-két kisebb botrány a játék megjelenésekor, tagadhatatlan, hogy a Gran Turismo 7-nél minőségibb versenyjáték nem került tavaly a boltok polcaira.

A második helyezést egy kései befutó, a Need for Speed Unbound vitte. Az immáron újra a Criterion Games által fejlesztett utcai versenyjáték kellő vérfrissítést adott a régóta stagnáló szériának. A beérkezett szavazataink 21,8 százaléka bizonyítja, hogy a stúdió valamit nagyon is jól csinált. A harmadik helyen a Codies évről-évre visszatérő Forma 1-es játéka, az F1 22 futott be. 

Az év verekedős játéka 

Ez a kategória is színes volt, hiszen klasszikus bunyós címek mellett pár brawler, néhány pofozkodós akciójáték, de még egy battle royale-cím is felkerült a listánkra. Az első helyezés pedig a Sloclap többszörösen díjnyertes kung fus játékát, a Sifut illeti. Ha ti is kedvelitek a távol-keleti harcművészeti filmeket, de még nem volt dolgotok a Sifuval, akkor a szavazóink 44,1 százalékához hasonlóan ti is pótoljátok a lemaradást!

Ismét szoros harc alakult ki a második és harmadik helyezésért, az utolsó szavazatok azonban döntöttek: a MultiVersus vitte az ezüstérmet. A Warner Bros. Eszement brawlere a szavazatok 18,5 százalékát gyűjtötte be, ezzel éppen csak egy hajszállal beelőzve a Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder’s Revenge-et, melyre 18,2 százalékban szavaztatok. 

A legjobb live service 

Rendhagyó kategória, hiszen jellemzően régebbi, de rendszeresen frissülő játékok kerültek erre a listára. Egészen szoros volt a verseny, végül azonban az ingyenes tartalmi csomagokat futószalagon szállító No Man’s Sky 25,1 százalékkal került ki győztesként. A Hello Games sikersztoriját már mindenki jól ismeri - hiába jelent meg kiábrándító állapotban a fejlesztésük, a stúdió immáron hat éve szállítja hozzá szakadatlanul az újabb és újabb frissítéseket, a kemény munka pedig hatványozottan is meghozta a gyümölcsét.

Az elmúlt közel két évben óriásit robbant a Final Fantasy XIV. Miközben a nagy rivális, a World of Warcraft a Shadowlands és a Blizzard-botrányok árnyékában hanyatlott, az Endwalker megjelenése ékes koronát tett a Square Enix MMORPG-jére.  A szavazatok 18,6 százaléka alapján ti is élveztétek az elmúlt évek kalandjait. Majdnem ugyanennyien szavaztatok a bronzérmesünkre, a Fortnite-ra is. Az Epic Games megkerülhetetlen battle royale-játéka gyakorlatilag heti szinten frissül, tavaly pedig még Unreal Engine 5-re is átültették azt. A játék 18,3 százalékkal nyerte el a harmadiknak járó díjat. 

Az év indie játéka 

Néha a legkisebb fejlesztők alkotnak csak igazán nagyot, a 2022-es év pedig nem okozott csalódást indie-fronton. Nehéz volt csupán tíz címre leszűkítenünk a listát, számotokra azonban nem volt nehéz a győztes kihirdetése. A BlueTwelve Studio cyberpunk-körítésű macskakalandja, a Stray nyerte ezt a kategóriát is.

A második befutó is megér egy misét, hiszen valószínűleg az év legcsúnyább, de legaddiktívabb játékáról beszélünk. A Vampire Survivorst egy ember fejlesztette, elfutna valószínűleg egy Tamagochin is, mi pedig hozzátok hasonlóan több száz órát beletettünk már a buildjeink tökéletesítésébe. A vámpíros bullet hell a szavazatok 19,8 százalékát nyerte el, de a harmadik befutó, a Cult of the Lamb sem volt messze a maga 15,5 százalékával. Mindenki boruljon térdre a sátáni bárányka előtt! 

Az év multiplayere 

Akadtak itt kooperatív lövöldék, brawlerek, sőt, még kártyajátékok is, de nehéz teljesíteni, ha a Call of Duty: Modern Warfare II és a Warzone 2.0 is szerepel a kategóriában. Az elképesztően széles többjátékos palettát kínáló first-person shooter elnyerte csaknem a szavazatok felét, 45,7 százalékot.

A dobogó alsóbb fokain már jóval kiélezettebb volt a helyzet – olyannyira, hogy ismét a tizedesvessző után dőlt el, hogy kihez kerül az ezüst és a bronz. A második helyezettünk azonban végül az Obsidian Entertainment alkotása, a Grounded lett. Ezek szerint a szavazóink 9,8 százaléka nem rémült halálra a hátsó kert hatalmas farkaspókjaitól. A kooperatív kaland mögött szoros harmadikként érkezett az Overwatch 2. 9,5 százalékot szavaztatok meg a free-to-play címként visszatérő lövöldének. 

Az év fejlesztője 

Ezúttal is akadt jó néhány olyan stúdió, akik a hosszú évekig tartó kemény munkájukkal abszolút kiérdemelték, hogy mi is fejet hajtsunk előttük. A verseny szoros volt, végül azonban Hidetaka Miyazaki csapata, a FromSoftware került ki győztesként. A japán stúdió az elmúlt bő tíz évben új irányt diktált a játékiparnak, az Elden Ring átütő sikerével pedig egyértelművé vált, hogy a mainstreamben is van helye a komoly kihívást nyújtó, de mesterien megtervezett játékoknak. A szavazóink 40,5 százaléka voksolt a japán fejlesztőbrigád mellett.

Szoros másodikként futott be a God of War: Ragnarök csapata, a SIE Santa Monica. A kaliforniai stúdió érdemei vitathatatlanok. Az írók, grafikus művészek, a játékmenet tervezői, a szinkronszínészek - mindenki megérdemli az elismerést. Ti a szavazataitok 39,1 százalékával adtatok ennek hangot. Szintén nagy elismerésben részesült a Naughty Dog csapata. Habár a PC-re is átkerülő Uncharted-játékokon és a The Last of Us: Part 1-on kívül igazán új megjelenés nem érkezett tőlük, ez mégis elég volt ahhoz, hogy elnyerjék a szavazataitok 18,4 százalékát. 

Az év csalódása 

Sok jó játékkal volt dolgunk idén, de akadtak bőven csalódások is. Rengetegen várták a Saints Row nagy visszatérését, a reboot azonban a kiábrándító középszerűségével hetek alatt a feledés homályába merült. A játék akkorát bukott, hogy az azt fejlesztő Volitiont az Embracer Group hónapokkal később át is szervezte a Gearbox felügyelete alá. A szavazóink 29,2 százaléka pedig úgy gondolta, hogy ezzel a teljesítménnyel a Saints Row kiérdemelte a Gamekapocs saját citrom-díját.

Habár a Saints Row nagyot bukott, az olvasóink szemében nem teljesített sokkal jobban a 27,7 százalékkal leszerepelő Diablo: Immortal sem. A sors különös fintora, hogy a Blizzard pénznyomdája PC-n és mobilon is töretlenül zakatol, ez azonban nem változtat a tényen: a Diablo: Immortal műemléket állított a kapitalizmus hidegvérű kapzsiságának. A harmadik befutónk nem követett el ekkora bűnöket. A Babylon’s Fall (16,4 százalék) szimplán csak egy kiábrándító, gyorsan magára hagyott szégyenfoltként marad meg a PlatinumGames rezüméjén. 

Az év platformja 

Avagy milyen vason játszik a GK olvasótábora? Habár évről-évre nagyobb teret nyernek a felhős platformok, utat tör magának a VR, ráadásul egy izgalmas új handheld is érkezett a Steam Deck képében, továbbra is az otthoni konzolok és a PC az úr. A legtöbben a PlayStation 5-öt szavaztátok meg az év platformjának. A Sony konzolja látványos győzelmet aratott, hiszen a voksok 52,5 százalékát ő kapta tőletek.

A PC Master Race ezzel csak a dobogó második fokát szerezhette meg. Továbbra is a legsokoldalúbb platformról beszélünk, de az egekbe szökő árak senkinek nem könnyítették meg a dolgát. Mindenesetre a 37,7 százalékos eredmény így is igen szép. Sokkal szebb legalábbis, mint az Xbox Series X/S 11,7 százalékos összesítése. Tavaly is nagyot ment az Xbox Game Pass, a megjelenések terén azonban a Sony látványosan erősebb volt. 

2023 legjobban várt játéka 

Mielőtt kihirdetnénk az év játékát, tekintsünk a jövőbe és nézzük meg, hogy melyik címekre kíváncsi leginkább a GK olvasótábora! Rengeteg sikervárományos alkotást felsorakoztattunk, ti pedig a saját listánkon túl is sok-sok egyéni címet dobtatok be, végül azonban mégis akadt egy cím, ami kiemelkedett a sűrű mezőnyből. A Fallen Order folytatása, a Star Wars Jedi: Survivor 31 százalékkal vitte ezt a kategóriát. Mi is reméljük, hogy Cal Kestis következő kalandja legalább annyira szuper lesz, mint az első rész. Szerencsére a Respawn Entertainment csapatában ritkán szoktunk csalódni.

Mivel rengeteg jelöltünk volt, a szokásos három helyett megemlítünk több befutót. A második helyen a Hogwars Legacy (26,7 százalék) végzett, de a varázslóiskola kalandjait szorosan követte a Marvel’s Spider-Man 2 (20,9 százalék), a S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl (19,3 százalék) és a Diablo IV (18,3 százalék) is. Előkelő helyen végzett továbbá az Alan Wake II (14,6 százalék), a remake-elt Dead Space (13,8 százalék), a The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom (13,8 százalék), a Starfield (13,2 százalék) és a Baldur’s Gate III (12,7 százalék) is. Mit is mondhatnánk, elég ütősnek ígérkezik az idei felhozatal! 

Az év játéka 

Ezzel pedig meg is érkeztünk a legnagyobb befutókhoz, ezért a kategóriáért görgettél le a lap aljára. A díjátadók szezonja két fantasztikus játék párharcáról szólt, a Gamekapocs olvasói szavazásán azonban határozott előnnyel nyert a God of War: Ragnarök. A tesztjeinkben nem sűrűn dobálunk 10 pontot a játékokra, a God of War: Ragnarök azonban egy elképesztő mestermű lett, ebben pedig ti is egyetértettetek. A szavazatok 43,2 százaléka esett a háború istenére és arra a lélegzetelállító kalandra, amit csakis a Santa Monica Studio csapata hozhatott el a nappalinkba.

Ha a Ragnarök volt az első befutó, akkor csak természetes, hogy az Elden Ring került a dobogó második fokára. A szavazóink 32,9 százaléka esett el már a Tree Sentinel patái előtt, hogy aztán újra és újra felkelve meghódítsák a The Lands Between világát, kardélre hányják Maleniát és győzedelmeskedjenek az Elden Beast felett. A listán bronzérmesként, de 12,3 százalékkal így is tiszteletreméltó eredménnyel végzett a Horizon Forbidden West. Aloy kalandja méltó folytatása lett a Guerrilla Games korábbi művének, mi pedig alig várjuk, hogy rátehessük a mancsunkat az idén érkező sztorikiegészítőre. 

Ezzel tehát a 2022-es olvasói összesítésünk végére érkeztünk. Köszönjük, hogy a szavazataitokkal kiemeltétek az elmúlt időszak legnagyszerűbb címeit, ezzel azonban nem ért véget az év búcsúztatása. Hamarosan mi is jelentkezünk a saját kedvenceinkkel, hiszen a szerkesztőségünk tagjai is összeválogatták a tavalyi kedvenceiket.

Kapcsolódó cikkek

10.
10.
Extol
Tavaly pocsék volt a felhozatal nyilván a végeredménynek is pocséknak kell lennie. Talán majd idén
9.
9.
Hoki György
Várható eredmények, legalábbis a kategóriákban, amikben én is "érdemben" szavaztam/játszottam/ismertem a jelölteket. Bár kissé fura a God of War tarolása, nem azért, mert rossz játék lenne, kifejezetten jó, inkább azért, mert szinte semmit nem változott az első részhez képest. Szerettem - plusz hozott nekem egy könnyen beszerezhető PS5-öt, szóval külön örülök -, de nem hiszem, hogy a mezőnyt verte volna. Nem kifejezetten itt, úgy általánosságban (a TGA díjazásokkor is). Van egy kis elfogultságom az Elden Ring felé, de a kategóriákban amiben jelölve volt szerintem ha nem is toronymagasan, de vitte volna mindet.
8.
8.
Őrnagy
Örülök, hogy a Metal Hellsingert is ennyien értékelték. Kellemes meglepetés. A többi nagyjából papírforma.
6.
6.
sanyikatarzan
#5: Jól van bandikám, legalább kiadtad magadból.
Ajánlom figyelmedbe a külföldi sajtót, ahol egy hírt hetente repostolnak, meg minden cikket ádámtól meg évától kezdenek nulla mondanivalóval.
5.
5.
cyberstaker
#4: Relatív, hogy mekkora probléma. Egy háborúhoz képest nyilván nem nagy dolog, de az általános irodalmi, nyelvtani és információátadási standardok betartásához mérten kurva nagy probléma. Az írott sajtó minősége a béka picsája alatt van. Nem tudnak (helyesen) írni az emberek, nem figyelnek a részletekre (ezen az oldalon is úgy vannak publikálva a cikkek, hogy a szerző publikáció előtt át sem olvassa amit írt), és a külföldről copyzott cikkeket még lektorálni sem hajlandó senki. De igazából "Mainstream trash folytatások, hurrá" komment sok mindent elárul rólad, ezt is felesleges volt ide leírnom :D
4.
4.
sanyikatarzan
Fú mekkora problémák! 2022 helyett 2023!

A cikkhez: Nyertek a mainstream trash folytatások, hurrá!
3.
3.
cyberstaker
#2: Ez engem is érdekelne. Hogy kerülhetnek bele egy cikkbe ilyen hibák? Értem én hogy most elseje van, és mindenki másnapos, de ez a jelenség egész évben és kb minden hírportálon fennáll. Olyan mintha 10 évesek írnák a cikkeket, mindenféle felügyelet nélkül (no offense).
2.
2.
Neo1989
Nem 2022 ? 23-bol még 1 nap se telt le.
Hozzászólás írásához be kell jelentkezned!
Ha nem vagy még tag, regisztrálj! 2 perc az egész.
Egy kis türelmet kérünk...