The Mageseeker: A League of Legends Story teszt
- Írta: szlav
- 2023. május 1.
A Riot Forge megalapítása a lehető legjobb dolog, ami a League of Legends őrülten népszerű frencsájzával történhetett. A Riot Games kiadói ága már az első éveiben jobbnál jobb LoL-spinoffokat termelt ki magából (Ruined King, Hextech Mayhem), így mélyítve el a világhíres MOBA káprázatos fantasy univerzumát. A legújabb ilyen próbálkozás a The Mageseeker: A League of Legends Story, melyet a Moonlighter fejlesztőcsapatának, a Digital Sunnak köszönhetünk. A kisebb, indie anyagokkal foglalkozó stúdió ismét egy 2D-s pixelgrafikával operáló, de mégis gyönyörűen festő kalanddal örvendezteti a rajongókat - vagy éppen azokat, akik még csak most ismerkednek Runeterra bámulatos világával.
Ahogy azt a LoL-függők már első pillantásra kitalálhatták, a The Mageseeker a top- és midlanerek egyik legnagyobb mumusát, Sylast emeli a történet középpontjába. A játék rövid, de nagyon hatásos gyorstalpalót ad a kegyetlen antihős múltjáról, így a saját szemünkkel láthatjuk, hogy a tragikus sorsú karakter hogyan válik ráncra vert rabbá már fiatal gyermekkorában. Főhősünk ugyanis egy ritka és szörnyen értékes képességgel született: képes megérezni mások mágikus erejét, sőt egyetlen érintéssel magába is tudja szipolyozni azokat.
Ez a képesség azonban csak addig válik a mágusokat egyébként tűzzel-vassal üldöző Demacia hasznára, amíg Sylas a királyság kegyetlen dogmái szerint, mágusvadászként üldözi a saját sorstársait. Elég azonban egyetlen baleset, egy szörnyű tragédia ahhoz, hogy a főhősünk az élete végéig a várbörtön mélyére kerüljön, a saját varázserejét eltompító petricite-béklyók közé feszítve. Sylas azonban tizenöt év után, egy sorsfordító pillanatban leveti láncait, hogy felszabadítsa Demacia tömlöcbe vetett varázslóit, és bosszút álljon az egykori elnyomóin.
Habár a The Mageseeker alapvetően egy pörgős akciójáték, a legnagyobb erőssége mégis a története - egész pontosan az, hogy megalkuvás nélkül vállal politikai állásfoglalást. Nyilvánvaló, hogy a korrupt, elnyomó társadalmi rendszerek elleni lázadás nem új téma a videójátékok médiumában sem, de ritkán esik meg az, hogy egy ilyen kaliberű alkotás kifejezetten árnyaltan mutassa be az intézményellenes lázadások olykor véresen radikális, gyakran azonban nagyon is emberi ideológiáját.
“A forradalom nem egy alma, amelyik leesik, ha megérett. Nekünk kell megrázni a fát.”
Che Guevara örök érvényű mondata akár Sylas saját mottója is lehetne, az egykori mágusvadász ugyanis kíméletlenül, a saját leszakított láncaival fojtaná vérbe Demacia birodalmi elitjét. Ez a magányos akció azonban aligha lehetne több egy öngyilkos küldetésénél, így a mindenre elszánt, hidegvérrel gyilkoló felkelő hamar egy csapat menekült mágus oldalán találja magát. Itt ismerkedhetünk meg Sylas morális ellenpólusával, Leilanival is, aki egy jóval szervezettebb társadalmi megmozdulásban látja azt a jövőt, amelyben harmóniában élhetnek együtt a hétköznapi emberek és a varázslók.
A The Mageseeker szókimondó és örökzöld tematikája tehát nagyon erős, de az összkép nem lehetne teljes a Digital Sun védjegyének számító káprázatos pixelgrafika nélkül. A stúdió művészei a 16-bites érát felelevenítő sprite-okkal és a statikus hátterekkel is olyan látványt kovácsoltak össze, hogy igazi élmény ebben a formában is elmerülni Runeterra világában. Az pedig már csak a hab a tortán, hogy a franchise rajongóira milliónyi kisebb-nagyobb easter egg vár - ezek lehetnek apró kikacsintások, de jellemzően inkább olyan sztorikapcsok, amelyek a szerteágazó világ elmélyítését szolgálják. Ha Demacia történetéről van szó, akkor pedig garantált, hogy a királysághoz kapcsolódó karakterek sorra beköszönnek valamilyen formában.
Ez pedig egyben azt is jelenti, hogy egytől-egyig saját maguk ellen is fordíthatjuk az ikonikus hősök képességeit. A The Mageseeker harcrendszere egy hagyományos, 2D-s akciójáték sablonját követi, a könnyű és nehéz csapások kombói, illetve a kitérések mellett azonban Sylas láncai és az ellenfeleinktől kölcsönvett varázslatok is óriási szerepet kapnak az arzenálunkban. Főhősünk a béklyóit nem csupán csapkodásra használhatja. A petricitláncokat kivetve az ellenfeleinkhez vagy bizonyos kapcsolódási pontokhoz ránthatjuk magunkat, szobrokat dönthetünk le vele, illetve távolról is elorozhatjuk, az ellenfeleink mágikus képességeit.
Habár a harc sajnos sosem lesz annyira lélegzetelállítóan frenetikus, mint a Hadesben, összességében teljesen korrekt, a játékot maximálisan kiszolgáló irányítási sémát dobott össze a spanyol csapat. A legnagyobb kavalkádban néha-néha megérződik, hogy a célpontválasztás talán nem annyira tűpontos, mint amilyen lehetne, de az alaposan személyre szabható nehézségi opciók garantálják, hogy mindenki megtalálja a számára megfelelő kihívást.
Szintén a játék javára válik, hogy az izgalmas csaták és a néha meglepően súlyos történet mellett remek fejlődési és fejlesztési rendszerek éreztetik a játékossal Sylas és a felkelők előrehaladását. A fő- és mellékküldetéseink közt a mágusok titkos táborában pihenhetünk meg. Itt elegyedhetünk szóba az egyre bővülő társaságunk tagjaival, önálló bevetésekre küldhetjük a követőinket, vagy fejleszthetjük Sylas képességeit. A tetteinknek pedig szemmel is jól látható eredménye lesz. A rejtett menedékhely idővel egy virágzó, napról-napra népesebbé váló közösséggé növi ki magát - egy olyan rebellióvá, melynek tagjai együttes erővel szállhatnak szembe a királyság kegyetlen elnyomásával.
A Riot Forge kezdeményezése tehát újabb nagyszerű League of Legends-mellékágat szült. Ha kedvelitek a 2D-s akció-szerepjátékokat, akkor ne szaladjatok el szó nélkül a The Mageseeker mellett, hiszen ezúttal még az sem követelmény, hogy képben legyetek a League of Legends univerzumával. Sylas története a kemény politikai témaválasztása és a határozott ideológiai állásfoglalása miatt vált igazán különlegessé, de furcsa módon mindezekkel együtt is remek ugródeszka lehet Runeterra világába. A már meglévő rajongóknak pedig egy olyan finomság ez, amit nem érdemes kihagyni. Ha néha ti is úgy érzitek, hogy itt az ideje, hogy végre a királyok hajtsanak fejet a nép előtt, akkor csatlakozzatok a forradalomhoz!
A The Mageseeker: A League of Legends Story PC-n, Xbox One-on, Xbox Series X/S-en, PlayStation 4-en, PlayStation 5-ön és Nintendo Switchen jelent meg. Mi Xbox Series X-en teszteltük a játékot.
Ha nem vagy még tag, regisztrálj! 2 perc az egész.