A handheld gaming mindig is sok játékos szíve csücske volt, az elmúlt egy-két évben pedig az igazán hardcore játékosok sem panaszkodhattak. A Nintendo Switch őrült sikerét nem kell ecsetelnünk, de egyre nagyobb szeletet hasítanak a tortából a kézi gamer PC-k is: a Steam Deck berobbanása után a ROG Ally, az MSI Claw és nem utolsó sorban a Legion Go is meggyőző alternatívaként csatlakoztak a felhozatalhoz. Mi közel egy hónapig nyúztuk a Lenovo gépét, a verdikt pedig egyértelmű: a tesztalanyunk egy igen erős kihívó, és bizony több szempontból alaposan le is iskolázza a konkurenciát.
Nem nagy túlzás azt állítani, hogy a handheld gaming PC-k, csakúgy, mint a játékkonzolok, egyetlen célra, egyetlen fő használati módra lettek kitalálva és kialakítva: a hardveroptimalizáció és a külső formadizájn is minden egyebet alávet a videojátékok élvezetének. A Lenovo némileg árnyalja ezt a filozófiát. Egyértelmű, hogy a Legion Go első és legfontosabb feladata az, hogy kézikonzolként nagyszerű élményt nyújtson (és ezt meg is teszi!), de némi használat után az is világossá válik, hogy a készülék tervezői gondosan ügyeltek arra, hogy kielégítsenek minden olyan hiányérzetet, amit egy ilyen gép maga után hagyhat.
Rugalmasság, személyre szabhatóság, modularitás és erő - ha meg kéne nevezni őket, ez lenne a Legion Go négy fő alappillére. Hiszen amellett, hogy egyértelműen a vérbeli játékosokat célozza a termék, van annyira sokrétű, hogy más hétköznapi helyzetekben is remekül helyt álljon. Kiváló útitárs, ha játszani szeretnénk, kényelmesen személyre szabható médialejátszó a mindennapokra, de rendhagyó módon még akár a professzionális munkakörnyezetben is megtalálhatja a helyét. Az utóbbi nem véletlen, hiszen némileg lecsonkítva a Legion Go nem más, mint egy Windows 11-gyel telepített PC/tablet, amit a kialakításával és a fedél alatti felszereltségével a keményvonalas gamingre optimalizáltak.
Elég csak kézbe vennünk a bestiát, amely mellett a nagyobbacska vetélytársai is könnyen eltörpülnek. A Lenovo egy 8,8”-es, jókora IPS panellel küldte ki a gyártósorról a gépet, ami 2560x1600-as felbontásban, 144 Hz-es képfrissítéssel és 500 nites fényerővel iskolázza le még a komolyabb gamer monitorokat is. Ezekkel a méretekkel és a 854 grammos súlyával a kisebb gyerkőcök számára valószínűleg túl nagy ez a készülék, a kiváló súlyelosztásnak köszönhetően azonban felnőtt kézben így sem okozhatnak diszkomfortot a hosszabb gaming sessionök. Már csak azért sem, mert a mindennapi használatkor szinte garantált, hogy nem fogjuk állandóan ölben tartani a masinát.
A Legion Go ugyanis a Nintendo Switch-hez hasonlóan leválasztható irányítókkal érkezik. Egy-egy gombnyomással lecsatlakoztathatjuk a kijelzőt közrefogó vezeték nélküli TrueStrike kontrollereket, a képernyő hátoldalán pedig kihajthatjuk annak a támasztékát. Ezzel pillanatok alatt kvázi asztali géppé alakítottuk a készülékünket - egy olyan számítógéppé, ami a Windows 11 rugalmasságának köszönhetően minden elképzelhető videojátékos- vagy munkafeladattal megbirkózik. Az sem véletlen, hogy a jobboldali vezérlőn egy touch pad és egy görgő is helyet kapott, de ha úgy tetszik, az egész irányítót átkonfigurálhatjuk egy működőképes egérré is.
A handheld gaming PC-k jelenlegi palettáján már önmagában a lecsatlakoztatható kontrollerek is kuriózumnak számítanak, a Lenovo azonban nem érte be ennyivel. A Legion Go tervezői ugyanis kiötlötték az úgynevezett FPS-módot, melynek lényege, hogy a precízen, egy pisztolymarkolathoz hasonló felállásban szórhassuk a fejeseket a lövöldözős játékokban. A készülékhez járó strapabíró hordtáskában ugyanis találunk egy korongszerű talpat is, melyre álló helyzetben ráilleszthetjük a Legion Go jobboldali irányítóját. Mivel a vezérlő alján egy optikai szenzor is helyet kapott, az aszimmetrikus kialakítása révén pedig a hátoldalán néhány extra billentyűt találunk, a végeredmény egy olyan vertikális egérkonfiguráció, amelyet a lent mellékelt képen is láthattok.
Habár az ötlet jó és a rendeltetésszerűen FPS vagy TPS játékokhoz tervezett kivitelezést sem érheti túl sok panasz, be kell vallanom, inkább egy kreatív gimmick-ként éltem meg a Legion Go FPS-módját. A tesztelés során a DOOM Eternal pörgős arénáiban és a Control bizarr folyosói közt próbálgattam a szokatlanul festő, de mégis remekül kézre álló irányítót. A hardver mindkét játékot kiválóan futtatta (néhány grafikai opciót, köztük a ray tracinget persze el kellett engednem a 60 fps érdekében), az FPS-módban használt kontrollerek pedig jól tették a dolgukat, de mégis úgy éreztem, hogy túl jók ahhoz a készülék hall effectes thumbstickjei, hogy ne azokat használjuk célzáshoz is. Akinek pedig volt már a kezében hagyományos gamepad, annak jó eséllyel egyébként sem okozhat gondot a hüvelykujjas célzás. Ellenben webböngészéskor kifejezetten örültem annak, hogy az apró touch pad és az érintőképernyő mellett kéznél volt egy kvázi egér is - így csupán egy billentyűzetet kellett a Legion Go mellé csapnom ahhoz, hogy webböngészés, cikkírás közben is teljes legyen az asztali PC-s élmény.
Egy pillanatra sem lepett meg, hogy a Legion Go remek videojátékos platform lesz, de arra nem számítottam, hogy minden egyéb felhasználói folyamat is ennyire gyors és problémamentes lesz. Itt jön ismét a képbe az operációs rendszer fontossága, hiszen amíg egy sajátgyártású, célorientált OS remekül kiszolgál egy kizárólagosan játékra tervezett készüléket, a Windows 11 sokkal szélesebbre nyitja a lehetőségek tárházát. Természetesen a Lenovo saját játékos szoftvere, a Legion Space is helyet kapott a gépen, így a baloldali vezérlő erre dedikált gombjával egyetlen helyen megtalálhatjuk az összes játékunkat és az összes launchert, amire csak szükségünk lehet.
Listába szedve vár minket a Steam, az Epic Games Store, az Xbox applikáció, a Ubisoft, a GOG, Rockstar és a Giants szoftvere, de mivel egy Windows számítógépről van szó, semmi nem állíthat meg minket abban, hogy letöltsük az olyan hiányzó launchereket is, mint az EA app vagy a Battle.net. Némileg a játékipar jelenlegi helyzetét minősíti, hogy a hardvergyártóknak külön applikációt kell készíteniük ahhoz, hogy egy kalap alá vegyék a milliónyi launchert, az azonban vitán felül áll, hogy az előfizetéses játékkönyvtárak és a felhős megoldások piszkosul kényelmessé teszik a játékok élvezetét. Talán az sem véletlen, hogy a Lenovo 3 hónap Xbox Game Pass előfizetést mellékel a készülék vásárlásakor. Ezek mellett pedig nem utolsó szempont, hogy a Legion Go kiváló eszköz lehet az emulátorok futtatására is. Azoknak sem kell tehát másfele fordulniuk, akiknek a retro gaming a szíve csücske, vagy csak nem szeretnének örökre elbúcsúzni a korábbi konzolgenerációk klasszikusaitól.
De természetesen a Legion Go elsődleges célja, hogy a legújabb hardverfaló modern játékokkal is megbirkózzon, ehhez pedig elég komoly felszereltség lapul a kristálytiszta IPS panel mögött. Alaposan végigzongoráztam az elmúlt évek slágerjátékait a készüléken, a kevésbé jól optimalizált Forza Motorsporttól kezdve, a Cyberpunk 2077-en és a Valoranton át, egészen a kenyérpirítón is elfutó Stardew Valley-ig. Az élmény hasonló volt: egy sem akadt köztük, amely igazán kifogott volna az AMD Ryzen Z1 Extreme processzorán és a vele integrált RDNA 3 architektúrás videokártyán vagy a 7500 Mhz-en pörgő 16 GB RAM-on. A tárhelyet 512 GB vagy 1 TB NVMe SSD biztosítja, amit további 2 TB-tal bővíthetünk, hála a készülék MicroSD foglalatának. Nyilván egyértelmű, hogy a 144 Hz-es képernyőből nem fogjuk kihozni a maximumot a legéhesebb játékokkal, de nem találtam olyan címet, amit a legrosszabb esetben 1080p-s felbontásra váltva és a grafikai beállításokat kissé visszanyesve ne tudtam volna vajsimán játszani - ez pedig egy handheld készüléknél hatalmas szó.
A grafikai- és teljesítményopciók gyors személyreszabásához egyébként egy extra funkciógombot is kapunk a jobboldali kontrolleren. Az így megjelenő menü amellett, hogy számos Windows-funkció gyorsbillentyűjét felsorakoztatja, rengeteg hardverbeállítást, személyre szabható teljesítményprofilt és egyéb mellékopciót tartogat. Itt szabhatjuk meg gombnyomásra, hogy milyen felbontáson és milyen képfrissítési rátával dolgozzon a kijelzőnk, megszabhatjuk a kontrollerek és a touch pad rezgésintenzitását, illetve RGB-opciókkal változtathatunk a thumbstickek alatt megjelenő világításon is.
Ami azonban ennél is fontosabb, hogy ebben az extra menüben választhatjuk ki az éppen aktuális helyzetnek megfelelő teljesítményprofilt. A komolyabb játékok nyilvánvalóan megigénylik, hogy a teljes hardverkapacitás mellett maximális sebességgel pörögjenek a ventilátorok is, ám ilyenkor gyakran érdemesebb töltőre dugva játszani, hiszen amellett, hogy így kipréselhetünk a gépből egy kis extra kakaót, a teljes Performance mód és a hatalmas, 144 Hz-es kijelző bő két óra alatt könnyedén leszívja Legion Go nem túl aprócska, 49,2 wattórás akkumulátorát. Ellenben a kevésbé hardver-intenzív, régebbi vagy indie játékokhoz, a videólejátszáshoz vagy az irodai feladatokhoz bőven elég a kiegyensúlyozott vagy energiatakarékos profil, így pedig egész délutánokat kényelmesen eltölthetünk vezeték nélküli módban. Természetesen saját alternatív energia- és teljesítményprofilokat is létrehozhatunk, függetlenül a Windows hasonló beállításaitól.
Mielőtt a végszóra térnénk, egy pillanatra szeretnék visszakanyarodni a Legion Go hőelvezetéséhez, ugyanis nem tudom eléggé dicsérni a készülék ergonómiáját. Már akkor tudtam, hogy a Lenovo igazán ügyelt a mindennapi használat kényelmére, amikor megláttam, hogy a készülék tetején és alján is találni USB-C csatlakozókat, vagyis sosem lehet útban a töltéshez vagy külső hardvercsatlakozáshoz használt vezeték. Ez az odafigyelés azonban akkor mutatkozik meg igazán, amikor már órák óta játszunk, teljes diszkomfort nélkül. A Legion Go a legintenzívebb feladatok során sem túl hangos, a ventilátor zúgása sosem nyomja el a beépített hangszórók erejét, a készülék hőelvezetése pedig gondosan elirányítja a meleg levegőt az arcunk és a kezeink irányából. Ölben tartva természetesen némileg fel tud melegedni a gép, de ilyenkor jön képbe a kihajtható támaszték a leválasztható kontrollerekkel.
Habár évekig azt gondolhattuk, hogy a mobiltelefonok kisajátították és kinyírták a handheld játékot, a kézi gamer PC-k piacrobbantása egészen más értelemben hozta el a mennybemenetelt. A felhozatal egyelőre nem túl széles, köztük azonban mind az erejével, mind a felhasználóbarát kialakításával és egyedi ötleteivel kitűnik a Legion Go. Kissé talán meglepő, hogy az első ránézésre némileg brutalistának tűnő, ám hasznos meglepetésfunkciókat tartogató eszköz milyen remekül teljesít hagyományos számítógépként is, ám a kompromisszumokat nem tűrő belső felszereltség és a jól átgondolt külső kialakítás a hardcore játékosok számára teszi igazán kiváló útitárssá a Lenovo handheld készülékét.
Ezt azért kicsit túlzásnak érzem. Ezeknek a piaci részesedése még a sarkon sincs a mobilos játékpiachoz képest. Ezek nagyon nem a casual játékosok mindennapos cuccai.
Egyébként félreértés ne essék, nagyon is jó az Ally, meg a Legion és az MSI motyesz is, de figyelj, miért nem tesznek rögtön beléjük 8K HDR VRR 120Hz kijelzőt? Egy RTX 4060-as laptopban, amiben i7 van, a proci 45W és a grafika max 140W - így számoljuk már ki, hogy mennyit tud húzni - és ez rendesen és határozottan FHD 1080p játékra van kitalálva (és reklámozva is) úgy, hogy akksiról nem lehet vele kábé játszani percekig sem. Persze, elmegy a Baldur's 1440p-ben is 60+ fps-sel, nem arról van szó... De a kézi gépeken még ez is csak egy nedves álom még 720p-ben is, miközben a játék úgy néz ki. Ezért érdemes látni, hogy ezeknél a kézi motyóknál tényleg csak a számháborúk mennek és a nem hozzáértők megtévesztésén kívül nincs azoknak az alkatrészeknek ott sok értelme.
A Windows vs Linux dologról meg ahogy a cikknek is igaza van, ugyan úgy a 3-asnak is igaza van. A Win nem jó mobil gépes játékra és több sebből vérzik az elképzelés, amit lusta vagyok leírni. Ehhez képest a Steam Deck rendszere egy durva jó, kvázi konzolos élmény, egyszerűség, áramvonalasság és zökkenőmentesség egy masszív háttérrel. A gondok akkor jönnek (csőstől), ha nem csak kézi játékra akarjuk használni a gépet, hanem a facebook pörgetésen, youtube és spotify nézésen/hallgatáson túl bármire, amire egy gép való. Így ezen a ponton nagyon meg kell gondolni, hogy melyiket választjuk, mert nem csupa olcsóság egyik ilyen sem.
Ha nem vagy még tag, regisztrálj! 2 perc az egész.