Rose Online

  • Írta: fojesz
  • 2005. december 15.
Link másolása
Értékelés 8.0
Véleményem szerint a legtöbb ember – köztük én is – ha meghallja az „MMORPG” szót, rögtön a World of WarCraft-ra asszociál. Isteni játékról van szó tény, de olykor érdemes nem elfeledkezni más játékokról, például a nemrég megjelent ROSE Online-ról sem, mely hasonló műfajban vonul fel, mint a fent említett játék.
Mostanában egynéhányunk nagy szerencséjére egyre gyakoribbak az Interneten tömegesen játszható szerepjátékok (aka MMORPG), s az utóbbi időben is megjelent pár többé-kevésbé jó efféle program. Ugye idén debütált a World of WarCraft, mely mindenidők legjobb online szerepjátékává vált elragadó atmoszférástul és történetestül. Ugyancsak ez évben jelent meg a Final Fantasy új része, mely szintén az MMORPG-k felhozatalát erősítette, akárcsak az EverQuest második része – mely bár közel sem lett akkora szám, mint elődje, de mindenképpen érdemes megemlíteni. Tapasztaltabb játékosok jól tudhatják, hogy az ilyen játékokért bizony havidíjat kell fizetni többnyire, illetve a játék kliensét is meg kell vásárolni a legtöbb esetben. Az első jó hírem jelenlegi tesztalanyunkkal kapcsolatban, hogy a kliensért nem kell elmászni még a legközelebbi szoftverboltba sem, majd kipengetni pár darab ezrest (például a WoW-nál ugyebár ezt meg kellett tennünk) – nem, lévén a klienst mindössze letöltjük a világhálóról teljesen ingyen, majd fizetve a körülbelül 13 dolláros havidíjat aktiváljuk azt.



Az első lassabb frissítési periódus után belépvén a játékba, rögtön a karaktergeneráló képernyőre kerülünk. Sajnálatomra emberünknek közel sem változtathatjuk meg tulajdonságait annyira, mint más játékokban. Nevünkön és nemünkön kívül eldönthetjük, milyen legyen kinézetünk: a kezdőhelyen (ahol ugyebár nincs lehetőségünk új ruhák beszerzésére) minden harmadik-negyedik ember ugyanúgy nézett ki, tehát látható, hogy a választék bizony nem túl nagy. Jó magam például egy zöld hajú, szakállú mogorva figurát kreáltam – igen kissé morbidnak tűnik, de a legtöbb ember tetszését is ez a változat nyerte el. Születési kövünket is kiválaszthatjuk, melynek sok értelmét nem láttam – bár valamire biztos jó lehet. Végül kioszthatunk bizonyos Start Pontokat négy tulajdonságra: Brave (bátorság), Wisdom (bölcsesség), Faith (becsületesség), Justice (igazságosság). Eme jellemvonások milyenségének meghatározásával létrehoztuk karakterünket: igen, itt egy ideig nem lesz semmiféle kasztosodás, sőt különböző fajok választásának kérdése fölött sem kell elmélkednünk.



Készen van szereplőnk, mindenki létrehozta saját szájíze szerint az ő kis hősét. Beléphetünk a játék világába, mely nem képvisel akkora komolyságot, mint például a WoW-é, sőt mi több teljesen a topjáték ellentettjéről beszélhetünk. A játék stílusa a japán, mangás stílust követi – nekem elsőre az eleinte Xbox-exklúzív Sudeki ugrott be róla. Persze hasonlíthatjuk a játékot a Mariókhoz is ilyen lendülettel: várjatok, mindjárt megmagyarázom! A program világa békés, mégis hangulatos, ellenfeleink sem termetes orkokat és koboldokat fognak jelenteni, hanem csúnya rossz méhecskéket és gilisztákat. Teljesen mesés fílingje van mindennek: tengerparti városkák, vidáman csörgedező patakok, hatalmas terek, ahol a játékosok találkoznak. Látványosnak nem olyan látványos, mint más ilyesféle játékok hatalmas városai, elképesztő ellenfelei vagy lehengerlő (scriptelt) eseményei. Nem. A ROSE Online szimplán hangulatos – de valljuk be, ennél nem is kell több: aki túl teszi magát azon a tényen, hogy itt nem számíthat kiemelkedően durva jelenetekre, az jól fog szórakozni a programmal. Gondolom többen tudjátok, hogy a játék címében szereplő „ROSE" szócska egy rövidítés, mégpedig a „Rush on Seven Episodes" (Siess végig hét epizódon! – Elnézést az esetlen fordításért. (Szerk.)) mondat megcsonkításáról van szó. Ily módon a fejlesztők nem készültek akkora világgal, mint amekkorát a Blizzard nem volt rest beültetni a WoW-ba – körülbelül a WarCraft világában fellelhető egyik kontinens felét kapjuk a ROSE-ban! Ez laikusabbaknak nem tűnhet túl információ dús adatnak, így nekik külön elárulom: ez nagyon-nagyon kevés! A játszható bolygó megyékre oszlik fel, körülbelül 10 darab tartomány található a Junon nevű bolygón, melyen kalandozásunk elkezdődik. E kisebb területek sem túl nagyok, gyalogosan 5 perc alatt átszelhetők (emlékezzünk csak a WoW igazi gyalogtúráira!). Bár én bízom a fejlesztőkben, hogy a folytatásokban (ha minden igaz, akkor ekképp még hat kiterjesztés várható minimum, lévén most a hét bolygó egyikén járunk) nagyobb játékteret hoznak össze – mindenesetre a jelennel kell törődni, ezt Qui-Gon mester megmondta hasonlóképp: ez a jelen pedig kevés.



Gondolom többetek tűkön ülve várja, hogy a szerepjátékok játékmenete terén milyen mérföldkőnek számító újításokkal bombáz minket a ROSE: sajnos ismételten el kell keserítselek Benneteket, lévén a játékmenet teljes hagyományos – ettől függetlenül a rendszer nagyon jól működik, semmi problémám nincsen vele. Folyamatosan dédelgetjük karakterünket, s közben a különböző quest-ekhez (missziókhoz) kapcsolódóan tapasztalati pontokat (EXP) szerzünk és rávilágítunk a sztori egyes homályos pontjaira. XP-t a feladatok teljesítésével, ellenségek legyőzésével szerzünk. Mint minden normális szerepjátékban a pontokból elegendő mennyiséget beszerezvén szinten léphetünk, majd felturbózhatjuk a kapott Status Pontokból emberünket: több tulajdonságra dobálhatjuk így szét felesleges XP-inket, mindenki saját szájíze szerint alakíthatja karakterét. Ellenfeleket legyőzni értelemszerűen támadásokkal fogunk, ezek révén fogy a manánk, illetve a bekapott vágást, varázslatot elszenvedvén életpontjaink is leesnek. (A támadásokat Skill Pointokkal turbózhatjuk, illetve e pontokkal tanulhatunk meg új figurákat.) Fontos tudni, ha meghalunk a legutolsó ún. „Saved Town-ba" kerülünk vissza 3% XP vesztéssel (ugyanis a következő szintlépéshez a játék jelzi, hogy összesen hány százalék tapasztalati pontunk van). HP-nk és a mana folyamatosan nő egyébként, bár nem a leggyorsabban.



Míg el nem érjük a 10. szintet, egyfajta Tutorial módban veszünk részt oly módon, hogy szinte észre sem vesszük. Persze az igazi játék, a pergés ettől a ponttól fog belendülni, ám először lássuk, mi van eleinte: ún. Visitor-ként kezdjük meg „pályafutásunkat" a ROSE világában – eme jelzővel ellátott emberkék a más játékokban kezdőnek titulált játékosok szerepét töltik be. Tanulunk, szintenként tutorial feladatokat kapunk és szépen lassan fejlődgetünk a tizedik szintig. Sajnos a „szépen lassan" kifejezés tényleg azt jelenti, hogy lassan: a megváltó szintlépésig rengeteg fogunk gondolkodni, hogy megéri-e tovább csinálni az egészet. Aki az „igen" válasz mellett dönt, meglepően jól jár – ezek után sokkal lendületesebb, érdekesebb lesz a gamma, így csak javasolni tudom a folytatását. Ekkor érkezik el a pillanat, hogy kasztosodhatunk! Tulajdonképpen egyfajta munkáról van szó, melyből az idők elteltével választhatunk még egyet. Négy munkára szakosodhatunk: választhatjuk a Soldier (katona), Muse (mágus), Hawker (vadász) és Dealer (kereskedő) kasztokat. Én személy szerint Muse lettem, azonban mivel a négy lehetőség közül csak a Dealer, ami eltér a szokványostól, így arról regélnék bővebben. A kereskedők saját üzleteket nyithatnak, ezek kis bódék formájában jelennek meg a játékban. Mindenki kirakhat egy táblát, melyen a legjobb terméke, vagy annak egy akciós ára szerepel: higgyétek el nekem, hihetetlen a fílingje egy zsúfolt piaccá vált térnek!



A kereskedelem majd a Zulie nevű valutával fog lezajlani, mellyel rengeteg dolgot vásárolhatunk. A játékban számtalan ruha, fegyver és egyéb felszerelés található. Mindannyian használódnak, így időnként újat kell vásárolni belőlük, esetleg egy jobba is érdemes beruházni – mindegyik véd valamennyire minket, tehát értelemszerűen kevesebbet sebződünk. A fegyverek száma kiemelkedően magas és változatos: egyszerű tőröktől a bambusznádon át a lőfegyverekig mindent megvehetünk magunknak. Utóbbiak egyedüli hátránya, hogy a lőszert is saját magunknak kell megvásárolni hozzájuk. Vehetünk különböző tápokat is magunknak: gyümölcsök, italok, potionok, melyek mind-mind élet- és manapontjainkat hivatottak javítani. A WoW-ban különösen tetszett a hosszabb távok leküzdése a különböző szárnyasok, hátasok és járművek segítségével. Itt is befizethetünk hajóutakra, sőt saját járgányba is befektethetünk, melyet idővel tuningolhatunk!



Online játékról van szó ugyebár, nagyon fontos tényező, hogy milyen a társaság, akivel találkozhatunk a program során. Nekem mindenki kedvesnek tűnt, s habár akkora klánok nem alakultak, mint más MMO-kban, mégis kettes-hármas csoportokat felfedezhetünk időnként, ahogy együtt hülyéskednek a játékosok. Nos, igen a játék még viszonylag újnak számít (sőt azt sem tagadom, hogy elsőre nehéz megemészteni a gamma stílusát), így a több-kevesebb játékos ellenére nem alakultak még ki az igazi baráti közösségek. Több játékos preferálja a szólózás művészetét, tehát inkább egyedül kalandoznak, mint többedmagukkal. Persze ez nem azt jelenti, hogy a játékban nincs lehetőség közös partizásra: épp ellenkezőleg! A játék ezen rendszere is jól lett lekódolva: ha többen harcolunk eloszlik az XP, meghatározhatjuk kié lehet a zsákmány (loot), stb. Egyedül az zavart, hogy az emotikonok mennyisége igen szegényesre sikerült, pedig tudjuk jól, hogy egy tett többet jelenthet bármely szónál. :)



El-elejtettem negatívumot a teszt eddigi részeiben is, sajnos a sort folytatnom kell: eleinte olyan apró hibák tűntek fel, minthogy az ellenfelek szintje nincs megadva, csupán szín jelzi fejlettségüket. Vagy a térkép kicsinysége: a map a jobb felső sarokban található, és alig látszik belőle valami – nehezen áttekinthető (pláne magasabb felbontásokon). Rengeteg bug van a játékban, azt sem igazán értettem, hogy miért nem lehetett valamiféle úszás-dolgot beleerőltetni a programba: emberünk lazán sétál tovább a tenger mélyén, majd mintha mi sem történt volna, kisétál a parton. Az irányítás is eléggé ósdi (az egérrel kattintgatunk, s így terelgetjük karakterünket): tudom, lusta vagyok, de a WoW-ban, a Fable-ben található WASD rendszer nekem maximálisan kényelmes volt – ide sem ártott volna valami hasonló.



A játék végül is kellemes összképet ad, s habár a kedvenc MMORPG-nkről nem fogunk lemondani miatta, de a műfaj újoncainak jó választás lehet a ROSE Online. A kellemes grafika, a jó optimalizálás és a hangulatos (bár néha kissé fülbemászó) muzsika barátságos játékká teszi a programot. Nagyon jó érzés tudni, hogy folyamatosan foglalkoznak szerverekkel – karbantartások, kisebb frissítések is jelen lesznek a játék során. Igyekeztem minden fontosabb információra kitérni a teszt során, bár egy MMORPG játékról véleményem szerint nem lehet eleget mesélni: ki kell próbálni. Ezúttal alkalmunk is lesz ingyen játszani egy hétig – akinek egy kis szabadideje van, megpróbálkozik Junon kalandos világában hősként élni, s egy közös célt szolgálni. Kellemes szórakozást!

Az 1 hétig ingyenes próbaverzióról itt tudhattok meg bővebb információkat:
http://www.gamekapocs.hu/hirek/3570/ROSE+Online+-+1+hetes+trial
Hozzászólás írásához be kell jelentkezned!
Ha nem vagy még tag, regisztrálj! 2 perc az egész.
Egy kis türelmet kérünk...