Zsákot húznak a fejére, bevágják egy autóba, és meg se állnak vele egy öreg, vidéki házig. Szobája ablakait beszögelik, az ajtóra hatalmas zár kerül, a fényűző nagyvárosi életet pár szál cigaretta, víz és szendvics váltja. Férjét pedig hamarosan fel is keresik. Egymillió dollár a váltságdíj, az utalást egy offshore számlára várják, ha nem érkezik meg határidőre a pénz, a nő darabokban jut csak haza.
A Született bűnözők (Life of Crime) történetét Elmore Leonard népszerű regénye, a The Switch ihlette. Húsz évvel járunk a Jackie Brown előtt, a cselekményt Daniel Schechter vitte vászonra, a szereplők között pedig olyan neveket köszönthetünk, mint Jennifer Aniston, Tim Robbins, Mos Def, Will Forte, Mark Boone Junior és Isla Fisher. A film a bűnügyi komédiák klasszikus elemeire épít, adott egy gyönyörű feleség, pár kétbalkezes, de mindenre elszánt gengszter, és egy tökéletesen kidolgozott terv. Egy valamire azonban senki se számított. A férj nem nagyon akar fizetni.
Házasságuk régóta halott, kapcsolatuk színjáték csupán. Barátaik és ügyfeleik boldog párnak ismerik őket, amikor viszont kettesben maradnak, csak marni tudják egymást. Frank ünnepelt golfjátékos, és sikeres üzletember, karrierjét egy botrányos válás azonnal felemésztheti, pár pohár whiskey, és egy kiadós veszekedés bármikor kész megoldani a problémákat. Szabadságát is éppen szeretője karjaiban tölti, megcsörren a telefon, hirtelen pedig azt se tudja, mihez kezdjen. Egyrészt szörnyű, ami a feleséggel történik, szerencsétlen nő idegenek fogságában sínylődik, kiszolgáltatott és elveszett, közös gyermekük otthon várja őket, együtt élték le fél életüket, hogy hagyhatná, hogy bármi is történjen egykori szerelmével. Másrészt kapóra jön az egész. Régóta szabadulni akar tőle, utálja már azt is, ahogy lélegzik. A válási papírok az ügyvédnél vannak, ha meghal a feleség, azzal egy csapásra megoldódik a jogi huzavona, a vagyonmegosztás, és az életjáradék kérdése. A férfi szabadon élheti tovább életét, még sajnálja is majd mindenki.
A választás nem könnyű, Frank szeretője, Melanie pedig mindent megtesz, hogy megszabaduljon Mickey-től. Megpróbálja manipulálni a férfit, beszél az emberrablókkal, ő akar lenni az új Mrs. Dawson, a gazdag és csinos feleség, akit mindenki csak irigyel majd a városban. Ahogy pedig lenni szokott, a dolgok innen még bonyolultabbá válnak. Frank meghozza döntését - hogy fizet vagy sem, azt nem árulom el - aztán Mickey rádöbben, hogy mekkora szemétládával élt együtt. A vagyon eltitkolt fele, a válás és a semmiből előbukkanó szerető még egy sokat látott feleséget is kihoz a sodrából.
A cselekményt a banditákon és a szerelmi háromszög résztvevőin kívül vicces, vagy éppen szánalomra méltó mellékszereplők teszik még komikusabbá. Az emberrablók harmadik tagja támogatói szerepet lát el a csapatban, de teljesen alkalmatlannak bizonyul rá nagyon hamar, illetve feltűnik a család egy barátja is. A fickó tud az emberrablásról, hősködni mégsem mer, őt béna viselkedése, és pocsék füllentései sodorják egyre viccesebb helyzetbe.
A 70-es évek Detroitja tökéletes időt és helyszínt biztosít a vígjátékhoz. A ruhák, a frizurák, az autók és a kellékek olyan varázslatos összhatást alkotnak, amit legutóbb csak a Jennifer Lawrence főszereplésével készült Amerikai botrányban láthattunk, a brit gyökerek felé nyúló fekete humor pedig biztosítja, hogy mások kínján, szenvedésén is tudjunk nevetni. A Született bűnözők mindennek ellenére mégse lett annyira jó film. Az emberrablás erőtlen, a poénok sokszor erőltetettek, maga a történet pedig unalmas, és tökéletesen kiszámítható. Én a cikk első felében fordított sorrendet használtam a helyzet, és az abból fakadó cselekmény felvázolására. Meséltem a nő elrablásáról, a zsarolásról, aztán pedig arról, hogy a házasságuk mégse annyira boldog, mint azt hinné az ember, s a férj meginog, ha fizetni kell. A valóságban viszont teljesen lineáris a történetmesélés. Először látjuk tönkremenni Frank és Mickey életét, aztán jön az elrablás, az pedig, hogy a gengszterek nem jutnak könnyen pénzhez, még azok számára is öt perc után egyértelmű lesz, akik nem olvastak róla semmit, vagy nem látták a trailert.
A film második fele igyekszik a fordulatokra építeni - melyekről most szintén nem mondanék semmit - viszont ezek is legalább annyira kiszámíthatóak, mint amennyire a történet alapjai azok. Ami pedig az izgalmat a legjobban megöli, az az, hogy nincs tétje az egésznek. Mickey nincs veszélyben, nem aggódunk érte, az elrablói nem bántják, sőt még pátyolgatják is őt, ezért pedig gyakorlatilag teljesen mindegy is lesz nekünk, hogy Frank fizet-e vagy sem. Sőt, azt kívánjuk, hogy ne is csináljon semmit, húzzon el messzire a szeretőjével. Akkor legalább megszabadul tőle a nő.
A hibáitól és kiszámíthatóságától eltekintve a Született bűnözők szórakoztató alkotás lett. Elnore Leonard zseniális tehetségének nyomai mélyen felfedezhetőek a történetben, a főszereplők pedig annyira jól játszanak, hogy már csak miattuk megéri elmenni a moziba. A film kikapcsol, megnevettet, elérzékenyít. Barátnővel, feleséggel nézős. De csak egyszer.
Született bűnözők
Eredeti cím: Life of Crime
Írta és rendezte: Daniel Schechter
Történet: Elmore Leonard - The Switch
Szereplők: Jennifer Aniston, Tim Robbins, Mos Def, Will Forte,
Mark Boone Junior, Isla Fisher, Yasiin Bey és John Hawkes
Operatőr: Eric Alan Edwards
Zene: The Newton Brothers
Játékidő: 99 perc
Bemutató: 2014. augusztus 29.
Magyarországi premier: 2014. szeptember 18.
IMDB értékelés: 5.9
Rotten Tomatoes értékelés: 63%
Metacritic értékelés: 60/100
Gamekapocs értékelés: 6.5
A Született bűnözőket premier előtt a MiMozink Lurdy Házban néztük meg.
Ha nem vagy még tag, regisztrálj! 2 perc az egész.