Férfiember nem használ térképet a tájékozódáshoz, a levegőbe szippant, tündeszemével megfigyeli a madarak mozgását, és érzésre indul el úticélja felé. Valahogy így voltunk mi is InGennel, mikor a Sony bulijára indultunk január 24-én. A budapesti Széchenyi térre persze könnyű odatalálni, elég a belvárosi szállodák előtt parkoló Maseratikat követni, onnan már el sem lehet téveszteni. A PlayStation Vita magyarországi sajtóbemutatóját a Creol Bárban tartották, és a Sony magyarországi képviselete jól választotta meg a helyszínt, a csinos hostesslányok mellett és a puha fotelekben másodperceknek tűnt az a fél óra, mire végre hozzájutottunk ahhoz a Vitához, amin az Uncharted futott.
Meg kell jegyeznünk, nekünk személy szerint tartogatott meglepetést a bemutató, hiszen a hétvégi exkluzív Vita-teszt nagyon rövid volt, ezért inkább nem lógtunk Daks nyakán, hagytuk, hogy időben elkészüljön a cikkel. A PlayStation Vitát mi kedden vettük először kézbe, megtapogattuk, megnyalogattuk, összezsíroztuk a kijelzőt, és kipróbáltuk a Sony nyitócímeit. Ha nem ártott meg a sonkás szendvics, és jól számoltuk, a bulira öt darab Vitát hozott magával a cég, ez az összes konzol, amivel a hazai képviselet rendelkezik, ezeket fogdoshatták meg az estére érkező szerencsés rajongók, és ezekért állhatnak majd sorba a hazai szaksajtó képviselői a következő hetekben, ha tesztelni szeretnék valamelyik slágergyanús játékot.
A rendezvényt Sándor Csaba, a PlayStation üzletág magyarországi vezetője indította, a Vita általános ismertetőjét hallhattuk felvezetésként, aminek persze a vége érdekelt minket leginkább: mikor játszhatunk már, és különben is mennyibe kerül itthon ez a szörnyeteg? A PlayStation Vita kétségkívül impozáns konzol, remekül néz ki, hatalmas a kijelzője, de mégis jól áll a kézben: bár zsebre nem feltétlenül fogjuk vágni, egyáltalán nincs olyan érzése a júzernek, hogy körülményes lenne a használata. A kezelés kényelmes, az érintőkijelző csodákra képes, a játékoknál pedig két analóg kar áll rendelkezésünkre, ami a PSP egyetlen csökött korongja után mindenképpen előrelépés. Bár abban egyetértettünk, hogy a hátsó tapipad a világ leghaszontalanabb dolga, tapasztalataink szerint a játékokban ez is jól és pontosan működik.
A Vita alapvetően játékkonzol, Csaba sem győzte ezt elégszer hajtogatni, ugyanakkor ma már egy kütyü sem létezhet plusz szolgáltatások és „eye candy” fícsörök nélkül. Ahogy a PSP-n, úgy az új konzolon is nézhetünk filmet és fotókat, hallgathatunk zenéket, a LiveArea-t feltúrva pedig olyan alkalmazásokra bukkanhatunk, mint a Facebook, a Twitter, a FourSquare vagy a Skype saját bejáratú kliense. Mint ismeretes, a Vitába a Wi-Fi-vevő mellé 3G-adapter is került, ezzel természetesen bővül az online lehetőségek tárháza, más kérdés, hogy mennyire imponál majd a játékorientált vásárlóknak ez az újdonság: kifizetik-e a nem csekély árkülönbséget azért, hogy bárhol tudjanak internetezni? Én személy szerint kíváncsi lettem volna rá, de úgy tűnik, hogy Magyarországon egyetlen mobilszolgáltatóval sem kötött megállapodást a Sony úgy, mint mondjuk Japánban vagy Amerikában, de magunk között szólva, erre lehetett számítani, mert értelme nem feltétlenül lett volna. A Vita egyébként kártyafüggetlen, bármilyen SIM-kártyát beletolhatunk, hogy élvezzük a mobil szélessáv örömeit.
A bemutató során jutott a „legekből” bőven: tudjátok, ez lesz mindenidők legtöbb játékával rajtoló konzolja, ezen lesz legelőször ez a szolgáltatás, ezen lesz legelőször olyan király az a szolgáltatás, de anélkül, hogy kötekednénk, elmondhatjuk, hogy valóban lesz miből választaniuk a vásárlóknak. A Sony ígéretei szerint – ha a forgalmazók és a kiskereskedelmi partnerek is úgy akarják – a PlayStation Vitához 25-30 játék jelenhet meg a launch időszakban, amihez a japán gyártó stúdiói hét címmel járulnak hozzá. Mi ezek közül próbálhattunk ki néhányat, mindegyik kiállított konzolon más-más játék futott: bepillantást nyertünk az ötletes minijátékokkal hódító Little Deviantsbe, az első blikkre óriási ökörségnek tűnő, de mégis végtelenül szórakoztató Reality Fightersbe, a kötelező hangulatot és játékélményt hozó WipeOut 2048-ba, és persze az Uncharted: Golden Abyssbe, ami várhatóan a Vita legsikeresebb címe lesz, nem véletlen, hogy az érdeklődés miatt a bemutatón is két gépet kapott a játék. A részletesebb ismertetőktől most eltekintenék, hamarosan több cikkünk, tesztünk is taglalja, hogy mit nyújtanak ezek a programok.
A játékboltok kínálatát pásztázva bőven találunk még érdekességeket. Megjelenéskor, vagyis már február 22-én érkezik a Square Enix Overlordja, az Army Corps of Hell, de Vita-verziót kap az Asphalt, az F1 2011, a FIFA, a Michael Jackson: The Experience, a ModNation Racers, a Rayman Origins, a Ridge Racer és a Virtua Tennis is. A felhozatal a későbbiekben folyamatosan bővül majd az ígéretek szerint, kapunk Mortal Kombatot és Resistance-t többek között, de a Sony korábbi nyilatkozatai alapján közel 100 játék készül a PlayStation Vitára, ami tényleg tetemes mennyiség – még akkor is, ha ez a szám nemcsak dobozos programokat takar, hanem mindenféle, PSN-ről letölthető nyalánkságot is.
Ahogy utaltam rá, a bemutató leginkább várt pillanata a PlayStation Vita hazai árainak bejelentése volt természetesen: bár számolgatni lehetett, és becsléseket is olvashattunk, a Sony kedd délutánig nem jelentette be formálisan a hazai ajánlott fogyasztói árakat. Ezek alapján a kézikonzol nem lesz olcsó: a kizárólag Wi-Fi-vevővel szerelt Vita 79.990 forintot kóstál majd, míg a 3G-s kütyüért – kapaszkodjatok meg – 102.990 forintot kell kicsengetni. Ezek az árak forintban számolva soknak tűnnek, de nagyjából összhangban vannak a PlayStation Vita korábban bejelentett 250-300 eurós árcímkéivel. (És igen, persze mindenki tud olcsóbban szerezni, de ez a hivatalosan ajánlott fogyasztói ár, tudjuk, mit jelent a fogalom, nem állunk le vitatkozni.)
A PlayStation Vita nem lesz olcsó mulatság, abban viszont kiegyezhetünk az eddig látottak alapján, hogy maga a gép nem okoz csalódást. Brutálisan erős, kényelmes (a PSP-hez képest legalábbis mindenképpen), első látásra szerethető, a többit pedig eldöntjük, ha még több játék jelenik meg rá, és élesben használhatjuk a különféle szolgáltatásokat. Gamerként még mindig szurkolunk a kézikonzoloknak, hogy tudjanak valamit felmutatni ezekben az ínséges időkben: a Vita eleinte itthon biztosan úri huncutság lesz, a nagy kérdés az, hogy meddig tart majd ez az időszak.
Kapcsolódó cikkek
Ha az Apple 200 dollárért árulta volna az Iphone-t akkor se jutott volna el sok helyre. :) Én sajnálom, hogy meghalt,mert egy igen kreatív ember volt aki előrébb vitte a dolgokat és nagyon jól ráérzett az emberi igényekre. Tény és való, hogy túl volt hype-olva a halála, mert halt meg nála jelentősebb IT-s személy is. Név szerint Dennis Ritchie akiről 10ed annyi szó nem esett pedig ő "csak" a Unix és a C atyja volt... Plusz szinte tény, hogy Jobs halála megelőzhető lett volna. Mindegy kár mindkettőjükért.
Iphone-ra visszatérve én akkor se vennék ha 40ezer lenne, mert nekem túl kötött. :)
Ha a 3.vilag emberei is agyilag ugy informalodhatnanak,mint mi (iphone) akkor nemkene tulnepesedestol tartani...12 gyerek a nyomornegyedekben...mert nincs es nem is lesz nekik Iphone Informacios eszkozuk....
Én meg azt hittem,hogy rákban halt meg!
Johnny1987: Kumite, bár érezhető hogy merre fele viszi a szíve, de az egyik legjobb vitapartner itt mostanában aki nem személyeskedik nem anyáz stb. :) Ha emiatt itt vki berág rá az elég gáz, mert ő legalább indokol és kifejt, még ha ő is tévedhet. :) DE persze mi is! :)
cannondale: Steve Jobs amellett, hogy már meghalt igen egyszerű ok miatt nem akciózta le a termékeit. Mert az iphone egy ilyen brand és ennyiért még a gazdagabb réteg is viszi. Státuszszimbólum :) És igazából ha van rá pénzed nem egy rossz befektetés mert jól tartja az árát. Okostelókat nem szerencsés összemérni egy ilyen géppel, mert egymás mellett is megférnek simán, meg amúgyis ez picit luxuscikk.
A 100ezer ft feletti Iphone-tol meg varhatod,h leakciozzak:D Soha a Budos eletbe...inkabb belehal Steve Jobs,mintsem learazza a termekeit a 3. vilag embereinek...
A GKsok még szívességet is tettek azzal, hogy nem sima linket raktak be hanem olyat amibe beírták keresőbe, hogy ps vita így rögtön odavisz. Az, hogy konzolokszervize.hu vagy egy ilyen link van kint szintén tökmindegy ha valaki rákattint akkor úgyis a vitára kíváncsi. Az egész cikkbe egy szó se volt a boltról csak a végén egy link. Ha mondjuk ilyen "nyalakodás" lett volna, hogy ők a legjobb bolt a legjobb árakkal stb a cikkbe akkor mondanám, hogy túlzás, de így szerintem, és hangsúlyozom SZERINTEM teljesen rendben van. :)
Nem ugyanaz.
"Ezek az árak forintban számolva soknak tűnnek"
"míg a 3G-s kütyüért – kapaszkodjatok meg – "
"A PlayStation Vita nem lesz olcsó mulatság"
"a Vita eleinte itthon biztosan úri huncutság lesz"
Nekem ebből egyik sem sugallta, hogy annyira nagyon jó ára lenne, míg az exkluzív teszt alapján teljesen az jött le, hogy nem is drága a cucc.
#Mindenki:
Többet ne írjátok le, hogy jó a gép, mert mint már én is leírtam, egyetértek vele. Feleslegesen koptatjátok a billentyűzetet...
Hogy megéri e az árát? Ha valakinek van rá 80k-ja akkor igen megéri. Ez semmilyen ellentétben nem áll azzal, hogy itthon úri huncutság lesz. Akinek van rá pénze az nem fogja megbánni, hogy megvette ez a lényeg.
Nekem mindkét írás nagyon tetszett annyi, hogy időrendben szerencsésebb lett volna ha ez után jön a teszt, de annyi baj legyen. Többszöri olvasás után se tűnt a teszt reklámnak. Bár nincs szükségem ilyen kütyüre de ha kéne akkor ezt venném meg az hétszentség :)
Van még egyéb ilyen és ehhez hasonló "okos" kérdés vagy észrevétel?
Az én pénztárcámat is taszítja sajnos, pedig az UC: Golden Abyss-re nagyon kíváncsi vagyok. Idővel talán jóval olcsóbb lesz, és több játék fog rá megjelenni ami miatt megfontolhatja az ember a kis drágaság megvételét.
"Egy preview-nak ilyennek kell lennie, mint ez." - igen, ez egy preview, az egy review volt.
Ha nem vagy még tag, regisztrálj! 2 perc az egész.