A sanghaji szabadkereskedelmi övezetben már lehet árulni a külföldön gyártott konzolokat is, ami egy közel tizennégy év hosszú tiltás végét jelenti Kínában - viszont a játékoknak is egy sor kritériumnak kell majd megfelelniük ahhoz, hogy árulhassák őket.
A jó hír az, hogy az ehhez szükséges jóváhagyási procedúra "mindössze" húsz napot vesz el a kiadóktól, az már viszont kevésbé szívmelengető a számukra, hogy egyrészt egy helyi terjesztőpartnerrel kell majd együttműködniük, másfelől a megfogalmazott feltételek között is akad néhány, amivel egy sor nyugati játéknak egészen biztosan problémái lesznek:
- A játék nem tartalmazhat szerencsejátékos tartalmat vagy funkciókat.
- Semmi olyat, ami sértheti Kína alkotmányát.
- Ami fenyegeti Kína nemzeti egységét, önállóságát vagy területi egységét.
- Ami sérti az ország hírnevét, biztonságát vagy érdekeit.
- Ami faji vagy etnikai alapú gyűlölködésre buzdít, vagy etnikai hagyományokat, kultúrákat sért.
- Ami sérti Kína valláspolitikáját.
- Amiben trágárság, droghasználat, erőszak vagy szerencsejáték található.
- Ami sérti a közerkölcsöt, vagy Kína kultúráját és hagyományait.
- Ami sérti mások jogait.
- Vagy ami a kínai törvényekbe ütközik.
További nehezítés még, hogy minden játéknak egyszerűsített kínai lokalizációval kell érkeznie, emiatt nem elég a hongkongi vagy a tajvani változatokat újra kiadni, továbbá minden egyes frissítést és kiegészítőt át kell futtatni az említett ellenőrzésen, még akkor is, ha az alapjáték sikeresen vizsgázott.
Amúgy nagyon érdekes, hogy általános emberi értékeket és nemzeti érdekeket fogalmaztak meg és máris kiesik a játékok 80%-a. Számomra elég elgondolkodtató. Tényleg ilyen demagóg, népbutító játékokkal játszunk? Tényleg. De azért mondjuk jók :)
Viszont biztos vagyok benne, hogy az amcsik is lehetetlenné tennék egy olyan játék megjelenését az USA-ban, ahol a csúnya, gonosz amcsikat kell lőni, mert el akarják foglalni a világot a nagyobb profitért. Akkor a Kína miért is nyeljen ilyet le? Szerintem e tekintetben 1:1.
Szóval semmilyen akció, horror, túlélő-horror, akció-horror, pszicho-horror, verekedős, kaland, háborús, sandbox, FPS-TPS shooter, dráma műfajú játékkal nem játszhatnak.
Akkor marad a FARMER SIMULATOR!!
Raymanben is van erőszak, de egy ilyen tuti átfut a rostán. DOTA!!!! pedig már ezer éve megy a kinaiaknál. Világbajnokok is majdnem ők lettek. Nem az ilyen erőszakra gondolnak.
#7: "Sérti a pónik jogait."
Ez király volt:D
Amúgy ha végignézzük a pontokat (az ötös mondjuk érthető), akkor gyakorlatilag az utolsó előtti pont miatt semmilyen külföldi játékot nem lehet majd bevinni Kínába.
Az utolsó pontban pedig belefoglaltatik az összes előző pont.
#15: A Dota2 is erőszakos, így az is kilőve.
Így tényleg max a Minecraft marad, ha lehet benne pagodákat építeni, vagy valami szusi evő szimulátor.
-Ami fenyegeti Kína nemzeti egységét, önállóságát vagy területi egységét.
-Ami sérti az ország hírnevét, biztonságát vagy érdekeit.
Ezekkel meg inkább a játékban találkozzon az ember, mint a valóságban, mert ezekből is lehet tanulni és játékosan szembesülve velük tágítani a látókört és a helyükre tenni a dolgokat:
- Amiben trágárság, droghasználat, erőszak vagy szerencsejáték található.
- Ami sérti a közerkölcsöt, vagy Kína kultúráját és hagyományait.
- Ami faji vagy etnikai alapú gyűlölködésre buzdít, vagy etnikai hagyományokat, kultúrákat sért.
- Ami sérti mások jogait.
Tipikus példa erre a South Park, minden pontot erősen sérti, mégis egy rendkívül tanulságos, hatásos és elgondolkoztató görbe tükröt állít a világunk elé.
Amúgy meg a fő kérdés szerintem nem az, hogy hogy hatnak a játékok Kínára és mit engednek be és mit nem... hanem az, hogy a játékokra hogy fog hatni Kína, és a kiadók milyen minket is érintő döntéseket fognak hozni annak érdekében, hogy a kínai piacra is bevihessék a termékeiket... szóval mi is veszíthetünk ezen a dolgon.
De gondolom idővel a pekingi Csing-Csang-Csung stúdió kidobja rég óta várt lövöldéjét, melyben a bátor, nem káromkodó, a kínai jogokat betartó kínai gyalogos egy szál maga legyőzi a nyugati imperialistákat és Mao elvtárs képével tapétázza ki az amerkikai utcákat.
Amúgy adják csak ki a Dota 2-őt konzolon és a kínaiak máris boldogok lesznek.
Arra, hogy a GTA5 ott megjelenjen, viszonylag kevés esélyt látok, de egy AC is legalább 3 szabályt (trágárság, erőszak és szexuális dolog(ez utóbbi talán 1-1 alkalommal van csak)) megsért. Pár platformerrel kell majd eljátszaniuk, meg a GT6al és Forza 5el (az NFS-ek már sértik a rendőröket).
Ezzel kb ki is lehetne zárni minden akció, verekedős, lövöldözős stb játékokat, szóval bármit amiben valamilyen erőszak előfordul.
De tényleg mutass rá egy pontra.
Az rendben van, hogy "nyugaton" sincs épp minden rendben a társadalommal, de ez a szigor se jobb.
Mert h kb a fentiek alapján semmivel nem leget játszani legálisan.
Bár szerintem eddig is behozták őket fű alatt és biztos van aki BF 4-ezni is szokott.
Ha valami tiltva van arra az igény általában megnő és van rá kereslet csak hát nem a sarki fűszeresnél.
Egyébként a "külföldi" jelző fura lehet Kínában... Inkább hazai :-)
Ha nem vagy még tag, regisztrálj! 2 perc az egész.