Nemrég például azt mondta, hogy bár ők is tisztában vannak vele, hogy az Oculus Rift és a többi VR-szemüveg borzasztó otrombán fest jelenleg, ez viszont szerinte természetes, elvégre ezek a kütyük még rendkívül korai életszakaszukban járnak.
Hozzátette, "könnyű elképzelni, hogy a jövőben ezek a holmik tényleg olyanok lesznek, amiket hordhatunk is, és úgy néznek majd ki, mint a normális szemüvegek". Zuckerberg a VR-szemüvegeket jelenlegi formájukban egy találó példával az első, téglaméretű mobiltelefonokhoz hasonlította.
Zuckerbergék egyébként arra számítanak, hogy 10-15-20 éves távlatban a VR-szemüvegek válhatnak az új elsődleges platformmá, szerintük ezek mellett a PC-k egyszerűen elavultnak fognak tűnni.
Egyetértetek?
A 4k-s témához hoznék egy idézetet a CHIP magazintól (ahol elvileg szakértők tesztelnek) :
"Felesleges ekkora részletesség. Nyakunkon a 4K-s forradalom, pár
éven belül valószínűleg már nemcsak a csúcskategóriás, hanem a felső
kategóriás tévéknél is egyeduralkodó lesz ez a felbontás. A baj csak az,
hogy az átlagos képméretnél, ahogyan azt az előző oldalon levezettük,
teljesen felesleges kettőről nyolcmillióra növelni a részletességet, mert
az átlagos felhasználók a minőségbeli javulásból semmit nem fognak
észrevenni. Nyugodtan kijelenthetjük, hogy 55 col alatti képátlónál a 4K
teljesen felesleges, és igazán csak 65 col felett indokolt. Aki például 3
méterről nézi a tévét, annak minimum 80 colos képátlóra van szüksége
ahhoz, hogy észrevegyen valamekkora különbséget egy Full HD és egy
4K-s tévé között, aki pedig a teljes információtartalmat szeretné látni,
annak 150 colos képernyő elé kell leülnie."
Tehát felesleges a 4k ilyen képernyőméret mellett, mert nem fogsz érzékelni semmit. Max. az agyad hiszi el.
A fejlődéssel egyet is értek, de szerintem nem minden arany, ami fénylik. Te lehet, hogy kivételes eset vagy, de az emberek többsége nem telefonon nézi a filmet. Felesleges a Full HD egy ekkora képernyőre. Úgy, ahogy a 4 meg 8 magos processzor.
Persze lehetnek hasznos dolgai is. Csak abból indulok ki, hogy régen is futottak. telefon nélkül vagy régen is elmentek kirándulni és nem volt a zsebükben kütyü. Most meg úgy tesznek, mintha nem lehetne nélküle élni.
viktro: Lehet, hogy szeretik. De amikor olyan dolgokra használnak gépet (itt telefont), amire szerintem teljesen felesleges lenne, akkor megáll az ész. Pl.: az időjárás
Először is, az öngerjesztő folyamat és az ÜZLET. Ne felejtsük már el, hogy az IT egy iparág, és embereknek a fejlődés munkahelyeket biztosít. Fogyasztói társadalomban élünk, vagyis az, hogy te megveszed az új PC-t vagy konzolt, valahol máshol profitot képez, növeli a befolyt adót, stb. Most ne menjünk bele a korrupcióba vagy az értelmetlen pénzfelhalmozásba, de a fejlődés nem értelmetlen parasztvakítás, kicsit úgy érzem, annak akarod beállítani.
A NASA azért a régi processzorokat használja, mert kizárólag jól kitesztelt és kiismert alkatrészekkel dolgozik. Az újabb hardver még nem annyira stabil, a NASA szándékosan van generációs elmaradásban, mert mindenben a biztonságra törekszik. Ennyi, nem kell ebbe többet belelátni.
A C-64 és a Spectrum életciklusa azért volt olyan hosszú, mert alapvetően BASIC-ban és assembly-ben programozták őket, fel kellett nőnie egy új programozó-generációnak, és az újgenerációs programozási nyelveknek. Ma már, ha megjelenik egy új konzol, jellemzően kész van hozzá a környezet is, nem kell kitalálni az OpenGL-t, az Unreal engine-t, stb.
Minap láttam egy 4k-s tévét, nekem Samsungom van native 1920*1080-as felbontással, de attól a képminőségtől, amit a 4k tudott, percekig csak álltam és pislogtam, a tévém ahhoz képest ezeréves Junoszty. Csak az vigasztalt, hogy az új tévé félmillió, de a tömeggyártás ezeknek az árát is le fogja csapni idővel.
Az okostelefon megint egy olyan téma, hogy neked talán értelmetlen, de pl. én amikor futni járok, ezzel trackelem a megtett távolságot, HUMAP-ot használok ha kirándulni megyek, napközben ezen nézem meg az időkép radarfelvételét, ha nyaralok, ezen nézem meg az e-mailjeimet, ha nem vagyok gépközelben. ezen intézem a mozijegy-vásárlást, néha a steam-en és a PSN-en is ezzel vásároltam. Ezen olvasok a kindle applicationnal a buszon, játszom és filmet nézek rajta. Galaxy Mega 6.3...
Mindent összevetve én kívánatosnak és szükségesnek tartom a fejlődést, és ez bizony azzal is járhat, hogy nőnek az erőforrás-igények. De akár PC, akár konozol... végülis időnként veszel egy alkatrészt vagy gépet, nem? Ha ez a hobbid és van pénzed rá, örülsz, ha nincs pénzed, kompromisszumot kötsz, ha meg nem ez a hobbid, akkor tök mindegy. :-)
Biztos, hogy olyan jó ez az öngerjesztő folyamat? A részletgazdagság hajszolása?
amikor már az emberi szem sem érzékeli a különbséget? Szerintem akinek nem elég a Crysis 3 grafikája (ami már szinte fotorealisztikus), azzal valami probléma van. Így soha nem tudod azt mondani, hogy nah most elégedett vagyok, jól fut a program, elég erős a CPU, elég szép minden, a wincheste is elég nagy.
Én pl. egy Opera 12.16-ot használok. Kipróbáltam, hogy származik-e belőle valamilyen hátrányom, ha nem hajszolom az újat. Semmi hátrány nem ért, minden ugyanúgy működik vele. Persze a RAM-ot eltúloztam. Grafikai munkánál talán kell.
Tudom, hogy kissé hosszú lett, csakhát sok mindent akartam leírni.
Én inkább arra gondoltam, hogy szívesen visszamennék abba a korba, amikor még az internet nem nagyon volt elterjedve. Pl. gyerekkorom vagy mielőtt megszülettem (egy-két évvel azelőttre is elég lenne, hisz az internet kb. '92-es, de csak később terjedt el.) Én azt sírom vissza, amikor még nem volt minden az arcodba tolva interneten keresztül, amikor nem akaszthattak le mint egy kalapot a falról mobilon keresztül. Amikor még varázsa volt egy számítógépnek. Nem volt a szomszéd Pistabának is kettő, meg plusz az okostelefon, amikor az időjjárást még nem a koponyeg.hu-n vagy azt appon keresztül nézték, hanem odamentek a hőmérőhöz és leolvasták ( vagy rádió vagy tv)
Az okostelefonos példával meg csak arra céloztam, hogy ami 30 éve negyedmázsa hardware volt, az most öt deka. Nem gyerekcipőben jár már a VR. De a gazdaság meg egy egészen más dolog, hogy ebből a végfelhasználó Kovács Pistinek mikor lesz bokalefosós VR élménye az más kérdés. Annyi mindent belekevertél, annyi szűrőn keresztül kezdtél nézni, hogy mindent megláttál, csak az eredeti kérdést nem.
Amúgy meg annyira nem tartoznék a jelenlegi korosztályba, hogy ha választani lehetne legszívesebben a '60-as években lennék tinédzser...
Aki ilyeneket ír, annak üzenem, hogy az emberi szem 24 FPS-nél már folyamatos képet érzékel.
Ezért volt jobb régen. Doom, 486, 640*480, 4 MB RAM elég is volt a "boldogsághoz". Mégsem vinnyogtak, hogy úristen, csak 640*480.
Komolyan erről a témáról oldalakat lehetne írni. Meg amikor azon sírnak, hogy atyaúristen a játék csak 5-6 órás lesz. Emlékeztetőül az első Prince of Persia 30 perces vagy egy órás volt és az egyik legjobb játék volt anno. Senki nem sírt miatta.
Jah és a vásárlásűra buzdítás is.
Ez egy ilyen öngerjesztő folyamat. Kell a naqgyobb processzor, hogy kiszámolhassa a csillogóbb windoiwst meg grafikát, de nagyobb winchester is kell, mert akkor ez ugye már többet foglal. Persze akkor már az internetnek is gyorsabbnak kell lennie, hogy le bírja tölteni. És soha nem lesznek elégedettek, hogy végre már elég gyors, fejlett minden. Azt bírom a legjobban, amikor azt mondják, hogy memóriából sosem elég (renderelésnél, meg 3D modellezésnél) Oda tényleg sok kell. DE!! Van 8GB Ram a munkagépében és nem elégedett, mert mittomén. Olynaja van. Erre egy kérdésem volna: Hogy dolgoztak akkor, amikor még csak 4 GB Ram volt a gépben??? (persze nem kell visszamenni 4 MB-ig :P) Tényleg annyival fejlettebb és gyorsabb lenne a program, hogy megérje a dupla memória? Nem. Ez angolosan szólva marketing bullshit. És a nép meg be is kajálja szépen. És örül, hogy plusz 4 GB-ért meg 30 ezer Ft-ért 1 másodperccel hamarabb végez a program.
mdr88: Ezek a kütyük napi használatba lesznek véve. Remélem ,hogy nem.
Én már azon is elszomorodom, hogy az öcsém már nem használja az ellenőrzőt, hanem e-naplóba írja a jegyeket. Komolyan hova haladunk? Inkább a bonyolultabb megoldást választja, mert az elektronikus és menő az egyszerűbb helyett (fogod a tollat és ráírod egy papírlapra). Nagyon szerettem a technológiát, meg ezeket a kütyüket, de egyre jobban kezdem megutálni. Amikor már mindenhova bepofátlankodnak. A legjobb példa erre az időjárás app. Azon tudok kiakadni, amikor megnézi, hogy milyen az idő azon a hülye kütyün, ahelyett, hogy kinézne az ablakon vagy kimenne a hőmérőhöz. Az emberi lustaság netovábbja.
Rengeteget tudnék még ezekről írni. Az egész egy nagy üzlet. Nem a ti érdekeiteket szolgálja. Polgár Tamás Tomcatnek volt egy jó írása arról, hogy miért kell minidg egyre erősebb processzor. A NASA egyik űrprogramját pl. két Pentium 1-es vagy annál gyengébb szintű géppel hajtották végre és mégsem sírtak ,hogy gyenge a hardver. akkor még használták az agyukat. Az a baj, hogy ma már nem szoftvert fejlesztenek a hardverhez, hanem fordítva. Szánalmasan szar, hogy már lassan a kocsikhoz is rendszergazda kell, mert most éppen azt tervezik hogy az is legyen okos. Legyen benne internet, meg a fene tudja mi. Szerintem ezek nem normálisak. Lásd: üzlet. Már megint nem tudnak mit kitalálni és azért lépnek meg ilyen baromságot. Már csak az kell, hogy megjelenjenek az első ilyen kocsik és meghackeljék őket azok, akik magas szinten értenek hozzá. Szerintem bitbandita igenis jobb volt a 90-es évek elején. Akkor még varázsa volt egy számítógépnek, mert nem volt annyira elterjedve. Ma már a nyugdíjasnak is okostelefonja meg mittomén milywen kütyüje van. Nem vagyok olyan, hogy régen minden jobb volt és kész. Én meg is indoklom, hogy miért volt jobb. Vegyük még pl. azúj internetet. Miért kell valakinek 120 Mbit/s vagy 240 Mbit/s-es internetkapcsolat? Egyértelműen torrentezni. Semmivel nem lesz gyorsabb a gamekapocs.hu vagy a pcguru.hu. Ez is példája a feleslegességnek. 40 Mbit bőven elég lenne egy olyan háztartásban, ahol akár 3-4 gép is van.
Nekem pl. egy 6 éves Core 2 Duo gépem van. Igaz, akkor csúcsgép volt. A mai nappig jó., Egyáltalán nem érzem, hogy váltanom kéne (max. játékok). semmivel nem lesz gyorsabb az internet vagy az oprendszer. Öcsémnek 4 magosa van, leteszteltem. Ugyanígy van az újabb windowsokkal és még sorolhatnám. Egyszóval üzlet az egész. A Facebookról külön értekezhetnék, de elég ha csak annyit említek meg, hogy Zuckerberg azért találta ki ,mert nem volt barátja az egyetemen. Szerintem ez nem fejlődés, hanem vissazfejlődés. Amikor kitalálnak egy technológiát, hogy azzal oldják meg bonyolultabban, a sokkal egyszerűebben, kevesebb erőforásból megoldható dolgokat. Lásd: NASA esete az űrporgrammal.
Többet nem íro, de még számtalan példát tudok említeni.
Persze nem azt mondom, hogy ragadjunk le a windows 3.1-nél meg a dosnál, meg a 486-nál, de azt mondom, hogy ez a sok fejlesztés mind felesleges, csak üzlet.
A VR-nek pedig nincs értelme. Így is sok időt töltenek a gép előtt, hát még aztán.
És látszik, hogy van jövője, mert nem csak az Oculus van, hanem már Sony, meg isten tudja hány cég fejleszti a VR-t. Szerintem már idén, év vége fele kijönnek a korai verziók. Amikbe speciel én nem mernék egyből pénzt kiadni, de meglátjuk.
Fiatal vagy még (de ne aggódj, ez gyorsan elmúlik:) a te generációd már abba született bele, hogy természetes a mobil, a net, a net a mobilon, stb. Nálatok sok minden már eleve "alap", nekem szerencsém volt végignézni ahogy az egész populárissá válik (faszt volt szerencsém, úgy cserélnék veled mint a huzat) a korai nyolcvanas évektől. Te a korodnál fogva nem éltél még meg olyan szintű változást, hogy ezt relatíve objektív módon fölmérd.
Szóval a mobilokkal is az a gond, hogy kicsi a kijelzője, egyre nagyobbak lesznek, egyre hatalmasabbak, látszik már az, hogy még többre vágynak a látvány terén az emberek, de kezd az egész kényelmetlen lenni.
Tehát ha az egész egy szemüveg lenne mondjuk, aminek a külseje egy pici kijelző arra a célra, hogyha mondjuk jön egy üzenetem, de amint kihajtom és felveszem a legnagyobb tévéket is röhögve maga mögé utasító kijelzőt kapok, na akkor már nem is kérdés, hogy mi lesz a trend.
Régen ezekre a dolgokra be kellett valami nehéz laptopon vagy számítógépen logolni, de most csak figyelmeztet, ha jött levelem. Gyakorlatilag azt is mondhatnám, hogy ez a postaládája egy modern embernek... de nem ? - internet forradalom van gyerekek! - én tutira nem állok neki levelet írni már kézzel és biztosan nem rohanok bélyegért a boltba. (ezt nevezik platformnak, amikor valami olyat teszel le az asztalra, amit igazából semmi mással sem lehet kiváltani - és széles körben jóság, ekkor kezdődik rá a szoftver dömping no és persze a konkurens hárdverek szaporodása)
1. Egyértelműen igaza van Zuckerbergnek... manapság már mindenki egy szuperszámítógépet hordoz telefonnak nevezve a zsebében, ezt ne felejtsük el, minden csak időtávlati kérdés. (ami régen egy szobában, az most egy köröm felületén is elfér)
2. A TV-k egyre nagyobbak lesznek, de sosem fogják elérni azt a méretet, amelyet az Oculus rift már jelenleg is nyújt. Próbáljátok ki nyugodtan, utána pedig fórumozzatok szépen. Amint felveszed és körbekukkolsz benne, rájössz, hogy eddig hiányzott valami a tévézésből (és a monitor élményéből is), az olyan 3D élmény, amely pl teljesen észrevétlenül teszi a dolgát a VR-ben, valamint az, benne vagy és nem csak egy megfigyelőként veszel részt.
3. Nem csak a vas lesz a fontos a jövőben, bár szerintem nehéz dolga lesz elszakadnia a PC-től, de szerintem nem is erre gondolhatott, hanem arra a példára, hogy átugrok a haverhoz, zsebemben a saját vr élménycuccom és mindig magamnál tartom, mellesleg ez a mobilom is, de PC-re kötve még jobb ;).
4. Amint az ember komolyabban foglalkozik a témával, beindul a fantáziája és még vagy százezer ilyen dolgot is ki tudna találni, nekem csak ez a pár ötlet jutott az eszembe, szerintem ezek teljesen reálisak, pl: én szívesen nézném az egyik oldalon a mobilom kijelzőjét, de ha megfordítom és felveszem, akár szemüvegként is funkcionál és egyből mobil vr élmény, de ha összekötöm a pcvel, akkor meg aztán brutál grafikai vr élmény....
ui: Csak szép fokozatosan! :)
Ha nem vagy még tag, regisztrálj! 2 perc az egész.