Folytatódnak a Blizzard-perrel kapcsolatos események, sorra hullanak a fejek az óriási fejlesztőstúdiónál, az pedig egészen nyilvánvaló, hogy ezt az ügyet már senki nem fogja a szőnyeg alá söpörni. Miután Kalifornia állam szexuális zaklatás és nemi visszaélés vádjával perbe fogta az irvine-i vállalatot, nem csupán házon belül, de a média által és a rajongók köreiben is megfogalmazódott a komoly változtatásokra való igény.
A következmények pedig kézzel foghatók. A stúdióban megállt az élet, az alkalmazottak tiltakozni vonultak, és közös levélben szálltak szembe a helyzetet nem megfelelően kezelő vezetőséggel. Ezek után érkeztek a további perek, bezuhanó részvények és kihátráló szponzorok, a végeredmény pedig az lett, hogy a Blizzard elnöke, J. Allen Brack lemondott a posztjáról. A legfrissebb hírek azonban arról árulkodnak, hogy ez csupán a kezdet volt, nemrégiben újabb oszlopos tagok távoztak a stúdiótól. A Kotaku beszámolója szerint Louis Barriga, Jesse McCree és Jonathan LeCraft is elhagyta a vállalatot - egyelőre nem tudni biztosan, hogy önkéntes lemondásokról vagy elbocsátásokról van-e szó.
Louis Barriga több mint 15 éve dolgozott a Blizzardnál, az utóbbi években pedig a Diablo IV rendezőjeként ismerhettük őt. Barriga korábban a World of Warcraft-csapat prominens tagja volt: küldetés-, rendszer- és vezető játéktervezőként dolgozott a The Burning Crusade, a Wrath of the Lich King, a Cataclysm és a Warlords of Draenor expanziókon, valamint a Diablo III: Reaper of Soulson.
Jesse McCree neve elsősorban az Overwatch-rajongóknak lehet ismerős, hiszen a játék egyik hőse róla kapta a nevét. McCree 2005-ben csatlakozott a stúdióhoz, és ő is számos World of Warcraft-kiegészítőn dolgozott, illetve vezető pályatervezőként felügyelte a Diablo III alakulását. A harmadik távozó személy, Jonathan LeCraft szintén a Warcraft-csapat tagja volt. Ő is 2005-ben csatlakozott a stúdióhoz, ahol vezető játéktervezőként egyengette az MMORPG-t.
A dolgozók megfigyelése kamerákkal pedig még a kevésbé liberális országokban (pl nálunk sem) megengedett.
Nem az a kérdés, hogy hibáztatható-e a cég, hanem az, hogy a panasz a bíróságon megálja-e a helyét.
Az, hogy egyes dolgozók mit és hogyan csináltak a női alkalmazottakkal, az mitől a cég hibája amúgy? Az ember ellen kell feljelentést tenni, nem a cég ellen ebben az esetben gondolom. Nagyon mások lehetnek arrafelé a törvények, ha nem így van. Ami számomra furcsa, hogy a DFEH is régóta tudott elvileg a dologról, mégsem volt egy szál feljelentés sem. Most van ez a per, hogy csak 20% a nők aránya a cégnél, meg átlagban kevesebbet keresnek az még ok, bár mivel nem állami cég, szerintem csak a másodikba fognak tudni belekötni.
Ha nem vagy még tag, regisztrálj! 2 perc az egész.