Négyszázezer helyett negyvenezer. A két gép közötti különbséget az árcédula mutatja tökéletesen, a számok sosem hazugnak. Ha a Dell hatalmas fekete szörnyére azt mondtam, hogy a tabletek Ford Mustangja, akkor a Samsung kis fehér gépe egy Nissan Micra, amit az ára és a praktikuma miatt veszel meg. Elintézheted vele a mindennapi teendőidet, szép, olcsó, befér a legkisebb helyekre, jó márka, sose kell szégyellned. Ha így tekintünk rá, akkor tökéletes választás, nézzük sorban, hogy mit tud.
A Samsung Galaxy Tab 3 Lite a koreai megagyár idei egyik nagy újdonságaként mutatkozott be januárban. Árát tekintve sorozat legolcsóbb tagja lett, 39900 forintba kerül, ami pont egy tízessel olcsóbb, mint a sima 3-as. A gépet a Samsung az ultrahordozható tablet kategóriába sorolta, és valóban, a 7”-os képernyő alkalmassá teszi arra, hogy bármikor bevágjuk dzsekink belső, vagy farmerünk hátsó zsebébe. Vastagsága 9,7 milliméter, súlya pedig 310 gramm, míg egy iPad-et, vagy egy Galaxy Tab 10.1-et általában csak otthon használunk, végigdögölve a kanapén, addig ezt vinni fogjuk mindenhova, nálunk lesz egész nap.
A gép kétféle alapszínben, feketében és fehérben kapható. A fehér változatból viszont lehet venni türkizkék, sárga, és mondjuk barackrózsaszín hátlapos változatot is, bár a fene se tudja, hogy mi ezeknek a hivatalos elnevezése. Ha lány lennék, vagy Fojesz, valószínűleg azonnal rá tudnám vágni. Ami a hardvert illeti, a gép azt adja, amit az árkategóriától elvárhatunk. Dual Core 1.2GHz CPU, 1GB RAM, 8GB belső memória, Marvell PXA986 chipset és Vivante GC1000 GPU, ha ezek mondanak valamit. A WiFi, a Bluetooth, a GPS, a microSD és a stereo Jack alap, ahogy a hátlapi kamera is, ami ezúttal 2 megapixeles, és persze alig lát, de valljuk be, nincs is idiótább dolog a világon, mint amikor valaki tablettel fényképezik. A Galaxy Tab 3 Lite a műszaki adatait tekintve nagyjából kihozta azt, amit ennyi pénzből ki lehet, nyilván vannak ennél erősebb kínai darabok, de a márkát is meg kell fizetni.
A márkát és a minőséget. A Samsung jó brand, jól mutat öltönyhöz és rövidgatyához is, mindig rendesen össze van rakva, nem recseg, nem üreges. A műanyagok minősége rendben van, de nem lehet panasz az akksira se, ami 9 óra internetet bír, jól le lehet vele tehát húzni a sűrű napokat is, én éjszaka szoktam tölteni, telefonnal együtt. Ami pedig a designt illeti, a gépet a középkategóriába sorolnám, szép és elegáns, de a vastag keret miatt nem tűnik se prémiumnak, se igazán modernnek. Pedig csak annyi kellett volna, hogy felnagyítják a Galaxy S4-et, vagy S5-öt, a csúcsmobil formája tökéletes lett, Da Vinci se alkothatna szebbet.
A gépet Android 4.2 Jelly Bean hajtja, TouchWiz Essence kezelőfelülettel, a szokásos exkluzív előtelepítések mellett megtalálható rajta a válogatott alkalmazásokat felvonultató Samsung Apps bolt, illetve a Play Áruház is, ami a kínai noname darabokról hivatalos támogatás híján a legtöbbször nem mondható el. Még egy ok arra, hogy ne vegyünk meg minden szart a DX-ről. A Galaxy Tab 3 Lite teljesítménye viszont csak a minimálisan elvárt szintet éri el, a menülapozó hajszál híján nem szaggat csak, de érezni rajta, hogy erőlködik, a programok gyorsan indulnak, és többnyire jól is használhatóak, a gép e-mailre, internetezésre és appokra tökéletesen alkalmas, illetve elbír a legtöbb casual játékkal is. Jól megy rajta az Angry Birds, az Angry Birds GO, a Cut the Rope 2, a Plants vs. Zombies 2, a Temple Run és a Top Gear: Race The Stig, a komolyabb címek viszont már akadnak, a Real Racing és az Asphalt 8: Airborne sajnos felejtős. A 3D Mark androidos kiadása az Ice Stormra 2583, az Ice Storm Unlimitedre 2448, az Ice Storm Extreme-re pedig 1345 pontot adott, ami másfél csillagra volt elég, persze csodát 40 ezerért minek is várnánk.
A gép az eddigiek alapján tökéletes ár-érték aránnyal bír, van viszont egy dolog, amiben nagyon csalódtam. És ez nem más, mint a kijelzője. A tablet legfontosabb darabját nagyon elhanyagolta a Samsung, a gépbe mindössze egy 600x1024-es felbontású, 169 PPI-s pixelsűrűségű WSVGA TFT LCD kijelző került. Igen, egy TFT. Mintha kétezer kurva kettőt írnánk. Gyengék rajta a színek, nehezen olvashatóak a betűk, mindennek tetejébe pedig olyan rossz a betekintési szöge, hogy gyakorlatilag egyedül szemből lehet rendesen élvezni. Ha csak egy kicsit is megmozdul a kezünk, akkor a képernyő az egyik irányból máris szürkülni, a másikból színeződni kezd, jó nyilván nem válik használhatatlanná, de az élményt rendkívül rombolja. Ezen spórolták meg azt a tízezrest a gyárban, a sima Samsung Galaxy Tab 3 se egy Retina Display, de ilyen problémái nincsenek, el is kérnek érte 49900-et. A százas pszichológia.
A képernyő borzalmas minősége ellenére mégis azt mondom, hogy jó vétel. Ha szeretnél egy márkás, olcsó, de viszonylag jó teljesítményű tabletet, ami pont arra kell, hogy átmenetet biztosítson a telefonod és a laptopod között, akkor a Samsung Galaxy Tab 3 Lite tökéletes lesz neked. A gép praktikus, szép, és nagyon jól használható a mindennapokban, egy rendes telefont nem kapsz ennyiért, pedig az negyed ekkora, és dobhatod ki fél év múlva. Ugorj el egy Media Marktba, próbáld ki.
Kapcsolódó cikkek
Lehet, hogy a htc one-om magasra tette a mércét!
Ha nem vagy még tag, regisztrálj! 2 perc az egész.