A játékosoknak és a fejlesztőknek is tartogatott újdonságot az AMD GDC-s bejelentéssorozata, amely alapján a hardvergyártónak egyértelmű célja, hogy dominálja a VR-piacot, és a lehető legtöbb VR-kompatibilis konfigurációban legyenek ott a termékei.
Kissé megkésve, de az NVIDIA után az AMD is bejelentette, hogy címkézéssel segíti majd a játékosokat a VR-kompatibilis hardverek kiválasztásában. A Radeon VR Ready Premium címkét olyan videokártyák (illetve ezekre épülő számítógépek) kaphatják meg, amelyek bizonyosan használhatók lesznek az Oculus Rifttel és a HTC Vive-val, ennek megfelelően az R9 290-sorozat, az R9 295X2, az R9 390-sorozat, az R9 Nano az R9 Fury-sorozat tagjai tartoznak majd ide kezdetben.
Ezzel párhuzamosan megjelenik a Radeon VR Ready Creator jelölés is, amely a VR-ban gondolkodó fejlesztőknek segít az eligazodásban - ennek az első képviselője az újonnan bemutatott Radeon Pro Duo videokártya lesz.
AMD Radeon Pro Duo bejelentés
Az AMD ugyanis itt mutatta be a legújabb két GPU-s videokártyáját is, amit nemes egyszerűséggel a legerősebb VR-kompatibilis GPU-ként harangozott be a cég. Az 1500 dollárt kóstáló, folyadékhűtéses Radeon Pro Duo lényegében két Radeon R9 Fury X-et foglal magába, és valamikor az év második negyedében fog megjelenni.
A két darab Fiji GPU-t és 8 GB HBM memóriát felvonultató videokártya számítási teljesítménye 16 teraflops, és a mérések szerint a GeForce Titan Z-t és a Radeon R295X2-t is megveri. Bár a kártya három darab nyolctűs tápcsatlakozóval érkezik, ezek közül a harmadik inkább azoknak szól, akik túlhajtanák a vasat, a TDP értéke amúgy 350 watt lesz.
A Radeon Pro Duo természetesen a LiquidVR-t is támogatja. Ez az AMD saját VR SDK-ja, amely arra hivatott, hogy leegyszerűsítse a virtuális valóságot kínáló játékok fejlesztését és optimalizálását. Az eszközt az Oculusszal és a HTC-vel közösen dolgozta ki a gyártó.
Sulon Q - egyszerre VR és AR
De nemcsak szoftveresen, hanem hardveresen is segíti a többi szereplőt az AMD. A Sulon Technologies nevű vállalattal együttműködve készítik el a Sulon Q-t, amely egyszerre funkcionál VR- és AR-szemüvegként. Az AMD segítsége azért volt szükséges, mert a Sulon Q a HoloLenshez hasonlóan számítógéptől független, önállóan számoló (és kábel nélküli) eszköz lesz, ami alapjáraton nagyobb kényelmet és szabadságot ígér, mint a legtöbb hasonszőrű kiegészítő.
A Sulon Q-ba FX-8800P APU került, ez 4 CPU- és 8 Radeon R7 GPU-magot használ HSA-támogatás mellett, amely a bejelentés szerint lehetővé teszi, hogy "konzoljáték minőségű" látványt kapjunk a szemüveg 2560x1440 pixel felbontású OLED-kijelzőjén. A 256 GB-os SSD-vel és Windows 10-zel headset valamikor tavasszal kerül majd boltokba, az ára azonban nem ismert, és kérdéses az akkumulátorának üzemideje is.
Továbbá...
Az AMD emellett a HTC Vive és az Aperture Science Robot Repair demó közreműködésével demózta a következő generációs Polaris 10 GPU-t, amit már kifejezetten DirectX 12-re és VR-ra tervezett a gyártó, 14 nanométeres csíkszélesség mellett.
Végül bejelentette, hogy közreműködik a Crytek VR First kezdeményezésében, amely VR-laborokkal szereli fel az egyetemeket és a főiskolákat világszerte.
Egy 9600GT kivételével mindig is AMD kártyáim voltak. Sok ismerős leszólt, pedig nekem ment eddig is minden szépen és nem is kellett túlzottan sokat a gépre költenem. Jelenleg egy HD7850-em van, ami szintén mindenhol jól domborít, viszont elismerem, így is vannak hülyeségek. Pl. a Dirt Rally hiába piros logós fejlesztésű játék, hillclimb pályákon sok helyen hiányzik a textúra és ez általában ugyanígy igaz a többi Evolved játékra is, az AMD-sek jobban szívnak vele.
Sőt. 256bit az nVidiánál már 100 fölött kezdődött.
Majd közvetlen, vagy közvetett módon nagyobb nyereségre tehetnek szert.
Nem csak pénz. Az Nvidia jelenleg a diszkrét videokártyapiac ~83%-át lefedi. Természetes, hogy a piacvezetőre jobban odafigyelnek, különösképp, ha nem csak pár százalékkal vezet a másik előtt, hanem a piac négyötödét uralja.
Mikor elértem a 970 vs. 390 kérdéshez, sokáig vaciláltam. Valamiben ez a jobb, valamiban az. De mivel reálisan a 970 "csak" 3500 mb és a másik része 1/7 sebességgel bíró 500 mb, kicsit kiábrándított. Meg persze az R9 390 8gb, ami a jövőre nézve jobb befektetés. Tehát mellettük döntöttem. Persze annyi hőt termel, hogy egy óra játszás után forró, mint a kipufogó. Csak jobb hűtővel ajánlom ( MSI, vagy Sapphire NITRO)
Ha nem vagy még tag, regisztrálj! 2 perc az egész.