A Zenimax és az Oculus között még 2014 májusában mérgesedett el a viszony, amikor a kiadó szerint az Oculushoz igazolt John Carmack jogtalanul vitte magával a Zenimax szellemi tulajdonát, ami a VR-cég későbbi növekedésében és fejlődésében is fontos szerepet játszott.
A kiadó jogi képviselői többször is figyelmeztették a Facebookot és az Oculus csapatát, de egyik oldalról sem kaptak érdemi választ. A történtek után alig egy hónappal később a Zenimax meg is tette a szükséges jogi lépéseket, így beperelték az Oculust és a Facebookot. A beadott kereset szerint a Facebook tulajdonában lévő cég a Carmack által eltulajdonított kutatási anyagokból jogtalanul húzott hasznot, így a Zenimax 2 százalékos tulajdonrészt követelt az Oculusból.
A VR-cég körül aztán később sem rendeződtek a dolgok, 2015 májusában ugyanis a Total Recall Technologies, az Oculus Rift atyjának, Palmer Luckey-nak a korábbi munkahelye csalással és szerződésszegéssel vádolta meg az alapítót. A cég állítása szerint még 2011-ben igazolták le Luckey-t, aki egy VR-szemüveg prototípusán dolgozott náluk. A Total Recall Technologies viszont úgy látja, Luckey az ott szerzett tudást és tapasztalatokat felhasználva álmodta meg az Oculus Riftet, így kárpótlást követelnek tőle.
Ez ügyben ugyan nem történt érdemi előrelépés, de a Zenimax pere most januárban jutott el a bíróságra, ahol tegnap döntés is született. Ennek értelmében 500 millió dolláros kártérítést kell fizetnie az Oculusnak. A texasi bíróság ítélete szerint egyébként a lopás tényét nem lehetett bizonyítani, így a kártérítést a titoktartási szerződés megszegése miatt rótták ki.
A büntetés jelentős részét természetesen az Oculus fogja kifizetni, így 200 millió dollárt a titoktartás megszegése miatt kell majd fizetniük, míg 50 millió dollárt a szerzői jogok megszegéséért. A cég alapítója, Palmer Luckey is 50 millió dolláros kártérítést köteles fizetni, míg a társalapító Brendan Iribe 150 millió dollárral lesz rövidebb.
Az Oculus természetesen fellebbez az ítélet ellen, míg a Zenimax kijelentette, ők eredetileg 2 és 4 milliárd dollár közötti kártérítésre számítottak, így bár örülnek a mostani ítéletnek, nem állnak meg itt és újabb jogi lépéseket fognak tenni.
Na ez oli meg az innovaciot. A nagy ceg csak ul a szellemi termeken, mert a ceg nem kepes semmit sem fejleszteni csak az emberek, vagy az otletgazdak. A ceg csak penzt tud termelni es ennyi.
Majd ha egyszer eled raknak egy ilyen szerzodest, gondolkodj el ezen. En nem voltam hajlando alairni ilyen szerzodest anno, mikor elem raktak. :D
Ha nem vagy még tag, regisztrálj! 2 perc az egész.