Mint azt bizonyára hallottátok, múlt héten iskolai lövöldözés történt Floridában, amelyben tizenheten vesztették életüket és többen megsebesültek. Az eset nemcsak a fegyvertartás körüli vitákat erősítette fel: azóta több amerikai politikus, és a minap az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump is bűnbakként állította be az erőszakos videojátékokat.
"Oda kell figyelnünk az internetre, mert rengeteg rossz dolog történik a fiatalokkal és a fiatalok elméjével, amely folyamatosan formálódik. Talán tennünk kellene valamit azzal kapcsolatban, hogy mit látnak és hogyan láthatják azokat" - mondta az elnök. "A videojátékoknál hasonló a helyzet. Egyre több embertől hallom, hogy az erőszakos videojátékok hatással vannak a fiatalokra. Ha továbbmegyünk, ott vannak a filmek is. [...] Ha nincs szex benne, csak gyilkolás, a gyerekek már megnézhetnek egy filmet - talán ki kellene találnunk erre egy minősítési rendszert."
Habár az elnök már ebben a pár mondatban is sokat csapong, az egyértelműen kiderül a mondanivalójából, hogy részint az erőszakos videojátékokat teszi felelőssé a floridaihoz hasonló tragédiákért. A konkrét javaslata egy értékelési rendszer bevezetésére vonatkozik, de hogy ez pontosan mit jelent, azt nem tudni: mind a filmek, mind a játékok esetében létezik már ilyen rendszer, hogy Trump ezeket lecserélné vagy kiegészítené, arról már nem ejtett szót. Az elnök egyébként 2012-ben is kifejtette a véleményét a témában, igaz, akkor valamivel hevesebben: nemes egyszerűséggel arról tweetelt, hogy "az erőszakos videojátékok szörnyeket teremtenek".
Az erőszakos videojátékok elleni kampány nem új keletű, de jellemzően az ilyen esetek erősítik fel. 2005-ben egy kaliforniai törvényjavaslat azt célozta volna, hogy kiskorúak ne vásárolhassanak erőszakos játékokat, míg egy most született Rhode Island-i törvénytervezettel különadót vetnének ki rájuk. Robert Nardolillo elképzelése szerint, ha egy játék legalább M (Mature) besorolással rendelkezik, 10 százalékos adót kellene fizetni utána. Az így szerzett adóbevételt iskolai mentál egészségügyi programokra fordítanák.
Ellenvéleményeket is hallani persze, egy 2014-es kutatás például kimutatta, hogy nincs kapcsolat az erőszakos tartalmak és a való életben elkövetett erőszak között. A tanulmány kimondja: a bűnbak-keresés elvonja a figyelmet a valódi problémák, például a szegénység, az oktatás hiányosságai és a mentális egészségi állapot elől.
SZERINTEM nem a használt eszköznél kellene kezdeni az oknyomozást, hogy hol mennyi tragédia történik. Legutóbb késsel szurkáltak, akkor tiltsuk be a késeket?
Szerintem még Mo.-n is többen haltak meg 5 év alatt, de "én csak azoknak a statisztikáknak hiszek, amiket én magam hamisítottam!".
Lőfegyver egy dolog, de azért valljuk be, egy ingyenital is lehet halálos fegyver, nem itt, a végső stádiumban kell kezelni a dolgokat, ha valakit meg akarnék ölni, azt egy sállal is megtehetem... Rabolni meg manapság telefonnal menő, csak az elmaradottak használnak igazi fegyvert.
Lassan oda jutunk, hogy a gyerekeket mindentől védeni akarják.
Ha nem vagy még tag, regisztrálj! 2 perc az egész.