1988-ban járunk a Földön, ahol a kórház elcsendesedett folyosóján lehajtott fejjel egy szomorú fiú ül egy kórterem előtt. Kezében Sony Walkman, fülén narancssárga szivacsos fejhallgató. A kazettán „Awesome Mix Vol. 1” felirat látható és a háttérben az „I'm not in love” melankolikus dallama szól a 10CC-től... Az egész bevezetőből valahogy érződik, hogy a gyermek nem a disneylandi szülinapi partijára készül, így az amúgy fantasy vígjátékként kategorizálható kétórás alkotás borongós snittel indít a kukoricáját csikorgó fogakkal ropogtató közönség előtti vásznon.
A rövid jelenet, melyben a súlyos beteg anya, elmúlása előtt búcsúra hívja a kényelmetlenül zsúfolt betegszobába az ekkor még apró főhőst, Peter Quillt (Chris Pratt), az első percben beszövi a sztoriba a kezdeti rejtélyt: hol van, és ki lehet az apa, aki nincs a tömegben a halálos ágy mellett, de a kis fickóért az ígéret szerint egy napon eljön majd? A film elején úgy tűnik erre hamar választ is kapunk, hiszen a nő utolsó lehelete után Peter elkeseredettségében kiszalad az épületből a közeli rétre, ahonnan azon nyomban el is viszi egy pontosan ekkor érkező űrhajó. Talán apu volt? Lehet, de nem biztos... A képregényeitől és ezek filmadaptációitól híressé vált stúdió színes animációja után ugyanis egy teljesen más helyszínre váltunk.
Quill már felnőtt, és megkímélt Walkmanjével, melyben ugyanaz az elképesztően jól konzervált kazetta szól mint 26 éve a Földön, egy elhagyatott bolygó felszínén álló romhoz érkezik, mostanra már saját, Milano névre keresztelt csillaghajójával. Miközben a helyszínt vizsgálja egy holografikus eszközzel rekonstruálja az omladozó építmény egykori ábrázatát, ahol különös módon emberi szellemképek és még egy kutya is felbukkan a képen. Kisvártatva betalál az épületbe, ahol tánclépései és a földről felkapott rágcsálóból rögtönzött mikrofonnal eljátszott karaokézása kapcsán hamar nyilvánvalóvá válik, hogy a Galaxis őrzői erősen épít a humorra, ami egy bizonyos fokig kellemes színfolt lehetne egy különben is látványos, nem máglyára való alkotásban, de jóból is megárt a sok, hát még akkor ha a „jó” finom túlzásként szerepel az idézett közmondásban.
A kétórás történet egy ősi ereklyét képező rejtélyes gömb körül szövődik, melynek tartalmára úgy tűnik a galaxis minden rossz fiúja pályázik. Ezt lopja el Peter a Morag névre hallgató lakatlan planétáról közvetlenül a fanatikus kree, Ronan (Lee Pace) embereinek orra elől, akik percekkel a fosztogatóvá cseperedett Quill távozása előtt érkeznek a helyszínre és bizony nincs ínyükre a terrai magánakciója, mellyel Ronan megbízójának, Thanos (Josh Brolin) - a sötét nagyúr - parancsának tesz keresztbe, ami a keményebb galaktikus körökben is viszonylag rossz ómennek számít. Az úrral amúgy már Loki is üzletelt a Bosszúállókban, ahol meg is kapta a chitauri-hadsereget, cserébe azért, hogy a teszerakt leszállítása után az uralma alá kerülhessen a Föld.
Miután Quill a szerencse hátszelével, pengeélen táncolva megszökik üldözői elől, beindulnak a verőemberek jelentései a hatalompiramis teteje felé, és az önmagát „Sztárlordként” neveztető földi férfi néhány perc leforgása alatt olyan kaliberű ellenségekre tesz szert amitől sokunk forgolódna az ágyban egy-két órát az esti fogmosás után. Velünk ellentétben - ahogy egy jó szuperhőstől elvárható -, Peter természetesen fel sem veszi a történteket és máris igyekszik a Nova birodalom központjába, a Xandarra, hogy pénzzé tegye a zsákmányolt golyót.
Eddigre már régen mozgásba lendült a gépezet, mely két irányból ered Quill útjába. Az egyik fejvadász Ronan végrehajtója, Gamora (Zoe Saldana) aki történetesen Thanos fogadott lánya is egyben, a másik pedig Rocket (a mosómedve) akit társa Groot (a fa) kísér Yondu megbízásából. Yondu az a bepöccent fémtarajos kopasz, kék bőrű férfi a fütty-vezérelt nyílvesszővel, aki Quill hoppon maradt társa volt az ereklye ellopásában, és aki amúgy a földi fiút még gyerekkorában elcsípte a kórház kertjéből.
Ahogy várható mikor az egyenlet minden változója egy helyre kerül, megkezdődik a konfrontáció, és az érintett felek ütik-lövik egymást minden eszközükkel, ami az arzenáljukban található. Éppen amikor a végéhez közelít a harc, megjelenik a nova rendfenntartó erő, és az egész csapatot egy a történet szempontjából nagyon kényelmesen koedukáltnak tervezett börtönbe, a Kyln-re szállítják. Az ellenségekből lett társaságot a közös érdek – a szökés, és a bosszú – itt kovácsolja egybe örökké tartó barátságukba, mely végül megmenti a galaxist, de legalábbis egy bizonyos bolygót a teljes pusztulástól. De ennyi pont elég is lesz a spoilerekből.
A színészi teljesítmény minden szereplőtől hozta az elvárható szintet, de rendező, James Gunn aki a Holtak hajnala és a Scooby Doo-filmekben végzett munkájáról ismerhetünk levágott itt-ott néhány kanyart, főleg a kiaknázható drámaibb jelenetek elviccelésével, és a semmibe vett fizikai törvényszerűségek terén, amitől tovább erősödik az egyre megalapozottabbnak tűnő gyanúm, hogy a Marvel filmekről egy dolog biztosan elmondható: a sci-fi műfaj – bár előszeretettel alkalmazzák a szuperhősös mozgóképekre – erősen túlzó az inkább fantasy jellegű alkotások leírására. Nincs is ideillőbb indoklás erre, mint a semmi közepén lebegő aszteroida felszínén Ronan és Thanos párbeszéde közben, vagy a Gyűjtő (Benicio Del Toro) bázisa köré épült űrállomás egyik „erkélyén” látható, boldogan vákuumot lélegző szereplők. Az utcai ruhában a légüres térben repülő Quillről és a Hadron-igazságosztó fegyvert csupasz karral tartó, a hajó burkolatán álló Drax-ról (Dave Bautista), aki a csapat utolsó tagja lesz, már említést sem teszek.
Persze tudom, a Mickey egér játszóteréhez hasonlóan a Marvel-adaptációkat sem a lenyűgöző tudományos precizitás és a drámaian magával ragadó történet miatt szeretjük, hanem a látvány miatt és a felesleges agyműködést nélkülöző szórakozás miatt. Ebből természetesen a CGI-szakértő stúdióhoz méltó mennyiségben akad bőven. Az effektek, a helyszínek, és a karakterek külsőre nagyon szépen kidolgozottak. A hangokkal és Tyler Bates által komponált zenével is minden teljesen rendben.
A vágások jók és a nem túl összetett történet is gyöngyöző homlok és zavart tekintet nélkül követhető. Bár talán a kritikából elsőre annyira nem egyértelmű, de azért én is kedvelem a műfajt és ugyan tisztában vagyok, hogy milyen céllal készülnek ezek a feldolgozások, azért úgy érzem egy kicsivel kevesebb beleerőszakolt humorral és egy árnyalatnyival életerősebb történettel valóban nagyszerű film készülhetett volna. Mindettől függetlenül még így is inkább javaslom a megtekintést, mint a kihagyást, mert az összkép azért egyáltalán nem rossz!
A folytatásra ugyan még várnunk kell, de a pihenéssel töltött idő amúgy is Marvel-filmekkel van kikövezve. 2015-ben jön az Ant-Man, az új Bosszúállók, a Fantasztikus négyes rebootja, 2016-ban az Amerika kapitány 3 és az X-Men: Apokalipszis, mely csak néhány cím a 2017-es második részig.
Szereplők: Chris Pratt (Peter Quill), Zoe Saldana (Gamora), Dave Bautista (Drax), Vin Diesel (Groot eredeti hangja), Bradley Cooper (Rocket eredeti hangja), Michael Rooker (Yondu)
Forgatókönyv: James Gunn, Nicole Perlman
Producer: Victoria Alonso, Louis D'Esposito, Alan Fine, Stan Lee, Nikolas Korda, Jeremy Latcham
Rendezte: James Gunn
Zene: Tyler Bates
Játékidő: 121 perc
Nemzetközi bemutató: 2014. augusztus 1.
Hazai bemutató: 2014. augusztus 14.
IMDB: 8.7
Metacritic: 76%
Rotten Tomatoes: 92%
Gamekapocs: 7.1
Úgy kezdeném, hogy nem volt rossz. A karakterek, a színészek is tetszettek, mégis úgy érzem, mintha az egész nem tudta volna komolyan venni magát.
Mintha egy 18+ os filmet megvágtak volna, hogy gyerekek is elmenjenek, vagy egy gyerekfilmet vettek volna kicsit keményebbre, hogy a felnőttek is élvezkedjenek.
Jó film, nagyon nem tudok rá rosszat mondani, de nem az én zsánerem. Idióta történet, poénok stb. Komolyan mondom, az új Hitman, amit viszont még csak meg sem akartam nézni, csak belecsöppentem, jobban tetszett. Ezen is elszórakoztam, de ha legközelebb találkozok vele, (ami tuti a TV-ben lesz) biztosan elkapcsolok.
Mondom az élvezhető filmezés módjait:
- Mozi
- dvd/bdrip tv-n(esetleg monitoron)
- Akármilyen lemezes formátum(DVD/BD), házimozi rendszeren
Amit te említettél az az igénytelenség tetőfoka, és egy ilyen filmnél a saját szórakozásodtól fosztod meg önmagadat az okádék minőséggel(meg amúgy minden más filmnél is...)
De mindenképpen érdemes megnézni ;)
Jó mozizást Mindenkinek ;)
De igazából a tesztet olvasva abban sem vagyok biztos, hogy egyáltalán végignézte a filmet.
Ezzel az erovel a Star Wars: egy senki hulyegyerek, aki valojaban egy urvarazslo egy nagypapi, egy rancos kis gnom, egy szemeteskuka meg egy Metropolisbol lopott robot segitsegevel szetlovi a tudobajos apja es annak ekcemas fonokenek bolygonyi urbazisat.
Ez valahol félúton a nonszensz és a infantilitus maximus között.
Értem én, hogy humor, meg minden, de azért kéne már egy határt szabni az abszurditásnak.
Mert mi lesz így a második részben (merthogy lesz, az kétségtelen...)?
Egy 20 láb magas, japánul beszélő totemoszlop, Lady Gaga húsdresszben, egy CIA-s zenélő műfenyő, egy gépfegyveres hipster pingvin meg egy tekercs kung fu klotyópapír megint megvédik a galaxist?
"Szerintem" a véleményéhez mindenkinek joga van, és annak ellenére hogy az esetek 90%-ában két más véleményen lévő ember végül nem képes közös nevezőre jutni (és ezt előre tudja is jól mindkettő), azért mi újra meg újra ütköztetjük ezeket a véleményeket, mert érdekel minket a MÁSIKÉ.
Ez ilyen egyszerű. Ha leírom a véleményemet, vagy blogot írok valamiről, az sosem azért van, mert el akarom törölni mások egyéni látásmódját. Van akit/akiket persze én sem kedvelek, de még a hülye Traktorost sem fosztanám meg a véleményétől, mert akkor is joga van hozzá, ha nekem történetesen baromira nem tetszik, és ő sem bír engem!
Nem akarom én senkinek sem megmondani miről mit gondoljon, csak van egy stílusom, ami miatt azt érezhetitek, hogy én mindig meg akarom mondani mit gondoljatok, pedig baromira nem ez a helyzet.
Jól teszed ha teszel a véleményemre, nem hagyod hogy befolyásoljon, és helyette ragaszkodsz ahhoz a jó élményhez, amit neked a film szerzett!
Örülök neki, ha te jól szórakoztál, de ettől számomra még nem lesz könnyebb palástolni a csalódottságomat.
Ennek ellenére ha kifejezésre is juttatom, azzal senkit nem akarok bántani. Szeretném ha ezt tudnátok.
Ja, és a Sötét lovag óta nem voltam 2-szer egy filmen moziban, egészen tegnapig. Mint képregényfilm kiváló. Akiknek meg nem tetszett, azoknak meg valszeg a szar sem elég büdös...
BTW amit most a GK kiadott filmkritika címén kurva messze áll a kritikától :). A film felét szépen elspoilerezték, konkrét érvet nem kaptunk arra, hogy tulajdonképpen miért is 7.1 stb stb... Nah mindegy is, nem a végső szám az ami a legjobban zavar(amúgy továbbra sem értem a 7.1-et, mert ettől azért jóval több a film), hanem a hozzá nem értés amit kritikaként neveztek... Távolról sem kritika ez. Ezt vegyétek lehetőleg építő kritikának a részemről, de ez most gyalázatosra sikeredett...
Moziélményről nehéz lenne beszélni, ilyet az AXN SciFi-n is kapsz, és még a fejed sem fájdul bele. (Rohadt 3D... De nem bírom...)
Igaz, Ronant jelentosen felerositettek, Draxot es a xandari Nova Corpsot meg legyengitettek a kepregenyhez kepest.
Es meg nagyon sok lehetoseguk van a folytatasra, eleg ha behozzak a kepbe a tobbi nagy birodalmat: a Shi’art vagy a Skrullokat, no meg ha Thanos tevekenyen is beszall a mokaba. A Marvel Infinity sztoriban Thanos kb. egyedul tartja magat Thor, Hulk, Captain Marvel meg Hyperion ellen. :D
(Kepregeny spoiler, a filmeket valoszinuleg nem erinti.)
http://static.comicvine.com/uploads/scale_super/11112/111121459/3474873-7530516277-34733.jpg
http://static.comicvine.com/uploads/scale_super/11112/111121459/3474956-7146257431-34733.jpg
http://static.comicvine.com/uploads/scale_super/11112/111121459/3474958-6480186336-34733.jpg
(...Vagy csak kinőttem az ilyesmiből. Fene se tudja... Egyébként cselekmény az itt nincsen, illetve ami van, azt a cikk írója el is lőtte abban a kemény két mondatban lol.)
Eddig 2014 év filmje nálam.
Várom és remélem, hogy a folytatás is lesz ilyen színvonalas.
Ha nem vagy még tag, regisztrálj! 2 perc az egész.