Közzétették az idei GDC-hez készült felmérés eredményeit

  • Írta: JesusHun
  • 2025. január 22.
  • Hír
Link másolása
Az évente megtartott konferencia előtt most is elkészült a játékipar állapotát felmérő kérdéssorozat, amit ez alkalommal több mint 3000 fejlesztő töltött ki.

A GDC (Game Developers Conference) rendezvénye idén sem maradhat el, ami ezúttal San Francisco városában kerül majd megrendezésre március 17 és március 22 között. Ezt megelőzően a szervezők már 13. alkalommal teszik fel a játékipar legégetőbb kérdéseit, aminek az eredményeit közzé is tették.

A több mint 3000 megkérdezett fejlesztő statisztikái alapján felállt adatok szépen bemutatják mennyi minden változott az elmúlt 1 év leforgása alatt, a válaszadók egyharmada például károsnak tartja a generatív mesterséges intelligencia játékgyártásra gyakorolt hatásait — idén 30% gondolta így, tavaly még csak 18% volt —, tízből egy személyt pedig személyesen érintett a 2024-ben végigsöprő nagy elbocsájtás hullám.

41%-uk érezte valamilyen szinten a kirúgások hatásait, 29%-nak személyesen a közvetlen kollégáitól kellett elköszönnie, 4% pedig a stúdiója bezárása miatt kényszerült munkahelyet váltani. Az erre adott okok 22%-ban átszervezések voltak, 18%-ban a csökkenő bevételeket okolták a felettesek, 15%-ban a piaci változások álltak a háttérben, 19%-ban pedig egész egyszerűen ki sem derült miért kellett távozniuk.

A generatív mesterséges intelligenciára visszatérve a megkérdezettek 52%-a dolgozik olyan cégnél, ahol már alkalmazzák a technológiát, 36%-uk pedig személyesen is használja valamilyen módon. Az üzleti és pénzügyi részen a legmagasabb az AI eszközök használata (51%), ezt a termelés és a csapatvezetők követik (41%), a sort pedig a közösség, a marketing és a PR zárja (39%).

Azt is megkérdezték milyen formában finanszírozzák a saját fejlesztéseiket, amiből kiderült, a válaszadóknak több mint a fele (56%) a saját pénzét is beletolta készülő játékába, míg csupán a 28%-a jelölte meg a projekt-alapú vagy kiadó által pénzelt opciót. A saját pénzt befektetők 89%-a valamennyire sikeresnek értékelte a dolgokat, így ez tűnik a legjobb megoldásnak ha valaki saját játék fejlesztésén gondolkodik. A társfejlesztő szerződésekkel voltak a legelégedettebbek (37%), míg a kockázati tőke (32%) és a közösségi finanszírozás (31%) végeztek a lista alján.

A klímaváltozás is hatással volt a játékiparra, a fejlesztők 16%-át — vagy a céget ahol dolgoznak — érte valamilyen természeti katasztrófa, ebből 73% az áradásokat, hurrikánokat, viharokat, és egyéb, vízzel összefüggő csapásokat jelölte meg, a többiek pedig az extrém hőséget, erdőtüzeket és a földrengéseket.

A teljes listát grafikonokkal és szemléltető ábrákkal itt lehet megtekinteni, amiből többek között az is kiderül, mi jelenleg a legkedveltebb fejlesztési platform — spoiler alert, 80%-uk PC-n hegeszti jelenlegi projektjét.

Hozzászólás írásához be kell jelentkezned!
Ha nem vagy még tag, regisztrálj! 2 perc az egész.
Egy kis türelmet kérünk...