A nyolcvanas évek tudományos fikcióinak romantikáját nem hozza vissza már semmi. Viszont elkezdhetjük őket megvalósítani. Önjáró autó, beszélő robot, lebegő gördeszka, virtuális valóság szemüveg, mozdulatokkal vezérelt számítógép, ezekre úgy tekintettünk gyerekkorunkban, mint elérhetetlen találmányokra a távoli jövőből, és lásd, itt van mind, készen, vagy nagyon kész közeli állapotban. Régen volt kalkulátoros Casióm, el se tudtam képzelni izgalmasabb dolgot az életben annál, minthogy folyton nyomogassam, most pedig hasonló érzés fogott el, mikor kézbe vettem a Sony új okosóráját, a Smartwatch 2-t.
A Smartwatch 2 most karácsonykor érkezett meg a boltok polcaira, jelenleg pedig 35-40 ezer forintos áron lehet megvásárolni. Mit kapunk ennyi pénzért? Egy nagyon cool karórát, aminek apró kis képernyőjén Android fut, és ami képes értesítések megjelentetésére, mini appok futtatására. Első ránézésre nagyon szuper kis találmánnyal van dolgunk, a Smartwatch 2 NFC-n keresztül kapcsolódik okostelefonunkhoz, az adatokat pedig Bluetooth-on keresztül továbbítja, csak le kell tölteni hozzá egy appot, és már el is indul a szinkronizálás.
Ha nem világít a háttérfény, akkor is mindig látjuk az időt. Fekete alapon fehér számok mutatják nekünk, hogy hány óra van éppen, a transzflektív kialakítás visszaveri a fényt, így biztosítva a jó olvashatóságot, maga a kijelző négyzet alakú, a készüléken pedig három érintő, és egy fizikai gomb kapott helyet. A fizikai gombbal tudjuk bekapcsolni a háttérfényt, majd a képernyő végigsimításával, vagy a gomb második megnyomásával jelennek meg az ikonok. A jó öreg Android elemek köszönnek vissza a kicsikéről, vannak rajta előtelepített programok, de utólag is beszerezhetünk néhányat, amit izgalmas módon a telefonról kell intéznünk. El kell indítani a Smartwatch 2 programot, majd megjelenik egy lista, ha pedig rábökünk valamelyikre, akkor némi töltés és telepítés után már az órára is került a kiegészítő.
Gyárilag van rajta stopper, időzítő, számológép, elemlámpa és ébresztő, utóbbiak nagyon jópofák. Az elemlámpa fehérré változtatja a képernyőt, így nyújtva fényforrást az éjszakában, az ébresztő pedig rezgéssel kelt minket. Kipróbáltam, és sokkal jobb érezés finom berezonálásra ébredni, mint üvöltő riasztóra, bár azt egy kicsit szokni kell, hogy lefekvéskor rajtad marad az óra. Az alap applikációkon kívül pedig tehetünk rá többek között időjárás, calendar, email, Gmail, Facebook, Instagram, SMS, Runtastic, Endomondo, Twitter, Walkmate, Music Player és kamera appokat is. Nagy találmány ez, ha magunkat akarjuk fotózni, indítsuk el a telefon kameráját, rakjuk le valahova a készüléket, majd álljunk be a kívánt helyre. A kamera képét az órán látva tudjuk ellenőrizni, hogy mindenki középen van, nem kócos, rendesen mosolyog-e, majd ugyanitt megnyomva az exponáló gombot ellőhetjük a fotót is. Hatalmas.
A Smartwatch 2 fantasztikus kiegészítő, régóta vágytam már rá, hogy kipróbáljak egy ilyet, azt kell viszont mondjam, hogy közel sem tökéletes darab. Az érintőgombok krómszínű ikonjai a márkajelzéssel együtt nagyon kilógnak a készülék elegáns megjelenéséből, kevés alkalmazás van rá, és azok se használják ki a lehetőségeiket, de ami a legjobban fáj, az a képernyő minősége. Nagyon gyenge panelt építettek bele a Sony mérnökei, az 1,6 hüvelykre jutó 220x176-os felbontás borzalmas, a pixeleket számolni lehet a képernyőn, a színek pedig fakók, és hamisak. A teszteléshez egy Sony Xperia Z1 telefont is kaptunk, a két eszközt egymás mellé téve a kontraszt csak úgy ordított, még a fehér se volt ugyanaz a kettőn.
Valamit valamiért persze, a gyengébb panel kevesebb áramfelvételt jelent, az óra így pedig 2-4 napig is bírja egy töltéssel, de ha nem nagyon használjuk, akár 1 hét is benne lehet. A feltöltés ráadásul nem több egy óránál, így akik hozzám hasonlóan azért nem akartak eddig okosórát, mert féltek tőle, hogy az mindig a konnektorban lesz, mint a telefonjuk, azok megnyugodhatnak. Nem nagy nyűg egy ilyet életben tartani, kiegészítőként hasznát láthatjuk a telefon mellett, és mindezek mellett ráadásul még rettenetesen menő is. Egészen biztos, hogy a barátaid megnézik rajtad, kérdezgetnek, ki akarják majd próbálni, klassz egy ilyet hordani, csak arra kell vigyázni, nehogy nekivágd a liftajtónak, vagy a korlátnak. De egy rendes órára is odafigyelsz mindig.
A Smartwatch 2 szabadon testre szabható. A watch face menüponton belül választható hozzá rengeteg skin, van digitális számkijelzés félkövérrel írt órával, és vékonyra formázott perccel, egymás alatt, vagy egymás mellett, különböző méretekben, illetve analóg mutató is, fehér vagy fekete háttérrel, percosztással, számokkal vagy azok nélkül. Ezen kívül meg lehet változtatni a háttérképet, illetve lecserélhetjük a szíjat is. Az órát fekete gumi, fekete műanyag, színes vászon és barna bőr csuklórögzítőkkel árulják, de bármilyen 24mm-es szíj rárakható, ami csak nekünk tetszik. Ja, és a legfontosabbat majdnem elfelejtettem. Az óra IP57-es védettséggel rendelkezik, vagyis teljesen védett a por ellen, vízbe kerülés esetén pedig 1 méterig, 30 percre garantáltan nem ázik be.
Érdekes, hogy kezdenek elterjedni az okosórák, játékra viszont még senki se gondolt. Pedig ahogy a tabletek és a telefonok elkezdtek second screenként üzemelni a konzolunk mellett, saját alkalmazással kezelve például karakterünk telefonját, úgy az órát is ki lehetne használni, talán még izgalmasabban is, mint a másik két kütyüt. Képzeld el, hogy a Mirror’s Edge új részét nyomod éppen, Faith hatalmas ugrásokkal rója a métereket a város felhőkarcolóinak tetején, időre kell elvinnie egy csomagot, a visszaszámláló pedig nem a tévén, hanem az órádon van. Mindig rá kell nézni, mintha te lennél a főhős, de nem lenne rossz egy új Knight Rider játék se. „Pajti, gyere értem” - mondanád az órának, nem lenne hatalmas fejlesztés megcsinálni, ott a Playstation, ott az óra, csak össze kell kötnie őket a Sony-nak.
Kétarcú szerzemény ez az okosóra. Kezd kiforrni, de még nem érte el azt az állapotot, amikor azt mondhatnánk rá, hogy tényleg igazán hasznos. Jelenlegi állapotában egy klassz divatcikk csupán kockáknak, mutatja az utat a jövő felé, de még félve lép csak rá. A Sony Smartwatch 2 kellemes a szemnek, minőségi felépítésű, szép és modern, viszont a gyenge képernyője, és foghíjas alkalmazáskínálata nem teszi tökéletesen szerethető, és mindennapi használatú készülékké. Még ha a jelenlegi kínálatban az egyik legjobb darab is.
Kapcsolódó cikkek
ráadásul ez csak egy teszt. úgymond érdekességként, de már micsoda nyálverés megy
erre mondta nagyapám: minek a parasztnak csokoládé?
Ennek még most nincs sok értelme, de majd ha nem csak kiegészítőként fog létezni és telefonálni is lehetlesz vele +legalább olyan minőséget fog tudni produkálni, mint az okosteló, akkor már több értelme lesz. Viszont elképzelem mennyibe fog fájni. :) Jelenleg meg ha kíváncsi vagy az időre és nincs nálad óra, akkor előkapod a mobilod, hisz az mindig veled van. De tényleg nagyon gáz az ára, ahhoz képest mit tud, mint kiegészítő.
De amíg ilyen külvilág számára vállalhatatlan külsőt erőltetnek az elektronika köré, addig kár is a funkcionalitásról beszélni, mert senki sem fogja venni.
A vízálló telefonra meg a 4k felbontásra, de egy kör alakú kijelzőre már nem?
Amiért ténylegesen futnék a boltba, az a Balogh Gábor-féle koncepció:
https://www.behance.net/gallery/Smartwatch-Concept/14929833
A többit elásnám, mint Atari az E.T játékokat.
Ha nem vagy még tag, regisztrálj! 2 perc az egész.