Még emlékszem, amikor a TN-panellel ellátott monitorok az élvonalba tartoztak, olyan válaszidőket és frissítési gyakoriságot produkáltak, amiről az IPS és a VA panelek csak álmodoztak. A technológiai azonban gyorsan fejlődött, és a TN-monitorok szépen a perifériára szorultak, manapság az olyan új hívószavak, mint az OLED, egyre jobban megfizethetővé váltak és gamer szempontból sem kell már szégyenkezniük. Akadnak azonban kivételek, ilyen az Agon Pro AG246FK, amely megmutatta, nem kell ódzkodnunk az elavultnak számító TN-től, sőt, ha igazán extrém képfrissítést szeretnénk, akkor kihívója se nagyon akad.
Az AOC nem véletlenül a világ egyik vezető monitorgyártója, hiszen termékei ár-érték arányban kétségtelenül verhetetlenek, még akkor is, ha anyagminőségen cserébe itt-ott némi spórolást láthatunk. Az Agon Pro AG246FK ugyanazzal a TN-panellel rendelkezik, mint az Asus ROG Swift Pro PG248QP, csak már lényegesen olcsóbban, 300 ezer forint alatt hozzá lehet jutni a 24,1 hüvelykes bestiához. A kis mérettel nincs gond, főleg, hogy mellé Full HD felbontás társul, ami - a pixelsűrűség miatt - bőven megbocsátható ilyen képfrissítés mellett, és a gépünk is meg fogja köszönni.
A csomagot szétbontva, a monitor összeszerelése igen egyszerű feladat. Mindössze néhány csavart kell becsavarni, és az ezüst állvány egy kattintással a kijelzőhöz illeszthetjük - máris üzemképes az egész. Ergonómiailag is a kötelező köröket futja, a magasságot 150 mm-ig, míg a dőlést 30 fokig állíthatjuk, ha szeretnénk a képernyőt 90 fokkal elforgathatjuk az óramutató járásával megegyező irányban, így függőlegesen is használható lesz. Persze VESA-kompatibilis az egész, így a legtöbb állványra fel fogjuk tudni rögzíteni. Ismerős extra az ötszögletű RGB-fény a monitor hátulján, amit már láthattunk korábban az Agon Pro-termékcsalád többi tagjánál. A fényeffektek a G-Menu szoftverrel, vagy a kijelző saját menüjében állíthatóak, ha valakinél ez fontos szempont, ám a mérsékelt fényerő miatt csodát ne várjunk tőle.
Semmi tolakodó dizájn, a monitor megjelenése letisztult, a szürke szál-csiszolt műanyag kicsit ugyan kopogós, amely hiába matt, szépen gyűjti az ujjlenyomatokat, bár ha a tajvani gyártó így tudja alacsonyan tartani az árat, akkor ennyi kompromisszum simán belefér. Főleg, hogy egy jópofa extrát is kapunk a képernyő bal oldalából kihúzható fejhallgató-tartó személyében. Tekintve, hogy az Agon Pro AG246FK-t sokan fogják versenyekre vinni, kis mérete és súlya miatt könnyen hordozható, és így a fülesek tárolása is meg lesz oldva, és itt az anyagminőségébe sem lehet belekötni, nem kell attól tartanunk, hogy letörik.
A csatlakozók tekintetében is hozza a kötelezőt: egy Displayport 1.4-et és két HDMI 2.0-át találunk rajta, az előbbi biztosít elegendő sávszélességet az 540 Hz-hez, utóbbiak esetében 240 Hz-cel kell beérnünk. A monitor tartalmaz három USB 3.1 Gen 1 Type-A portot, valamint egy 3,5 mm-es Jack-bemenetet a fejhallgatókhoz, egy kalap alatt megoldható minden eszközünk csatlakozása - még egy plusz pont a mobilitásnak! Habár egy joystickkel is navigálhatunk az OSD-menüben, tudjuk, hogy a meccsek közben nem mindig van időnk ezzel bíbelődni. Kapunk azonban egy korong alakú, kábeles Quick Switch portot is mellékelve, amit az asztalon simán a kezünk közelébe helyezhetünk, bármikor gyorsan és kényelmesen válthatunk háromféle képernyőprofil között. Ez egyébként végre már más gyártónak is eszébe juthatna...
Most már essen szó a teljesítményről is, hiszen ez adja az Agon Pro AG246FK sava-borsát! Az 540 Hz szinte már nevetségesen gyors, sőt a legtöbb játékos még a 360 Hz-et is túlzásnak tarthatja, és az okostojások ilyenkor szoktak előrukkolni azzal az aforizmával, miszerint az emberi szem ilyen tartományban már képtelen különbséget tenni, magyarán nem fogjuk simábbnak érezni a képfrissítést. Pedig ha tudnák, hogy az 540 Hz-nek bizony nem kevés ráhatása van egy kompetitív FPS játékmenetére, akkor beléjük fagyna a szó. Kezdve mindent azzal, hogy már az egér is összehasonlíthatatlanul fürgébben reagál az asztalon matatva, ám mikor betöltünk egy játékot, szinte egy teljesen más dimenzióba kerülünk. Minden túlzás nélkül!
A számok nyelvére lefordítva az 1,85 ms-os képkockaidő és a 0,5 ms GtG pixelátmeneti válaszidő iszonyatos reszponzivitást nyújt a lövöldözős játékokban, ahol a megfelelő reflexek szükségesek, a képernyőnek pedig azonnal vizuális frissítést kell produkálnia. Minden más csupán sallang, így a TN-viszonylatban jónak mondható 99,6 százalék sRGB és 94,7 százalék DCI-P3 lefedettségével, valamint DisplayHDR 400 tanúsítvánnyal. Az igazság az, hogy színhűsége össze sem hasonlítható a manapság divatos IPS vagy OLED panelekével, de ez a monitor nem is velük akar versenyezni, amellett, hogy korrekt, amit látunk. Munkára és minden másra illendő egy másik kijelzőt használni, ha pedig játszani kell, és a gyorsaság számít, akkor az Agon Pro AG246FK teljesen más ligát képvisel.
Ám ehhez az kell, hogy gépünk ténylegesen képes legyen kicsikarni magából 540 fps-t az adott játékot futtatva. A négyéves GeForce RTX 3070-mel erre csak úgy voltam képes, ha jelentősen visszavettem a Valorant és a Counter-Strike 2 grafikus beállításaiból, cserébe viszont olyan élményben volt része, amiben előtte még soha. Kicsit szürreális az egész, ahol minden apró mozdulatom úgy tükröződik a képernyőn, mintha minden a valóságban történne mintha egy ablakon keresztül lövöldöznék az ellenfelekre. Nem pusztán “sima”, nem ez a legjobb szó rá, hanem pofátlanul realisztikus, mikor minden késleltetés semmivé foszlik. Az egér azonnal reagál, a minden kilőtt lövedék pontosan oda megy, ahová szántuk. Minden ezredmásodperc pontosságú, az emberi agy számára szinte felfoghatatlan. Az én 144 Hz-es LG monitorom érzékenysége össze sem hasonlítható vele.
Amikor megszűnik a látott kép és az emberi reakció közötti határvonal, mert minden kiadott parancs azonnal végbemegy, és csupán a saját képességeinken áll vagy bukik a győzelem, már elérte a célját az Agon Pro AG246FK. Ez már sportolók közege, ahol a halandók csupán vendégek lehetnek. Minden fanyalgónak fityiszt mutat ez a monitor, el sem tudom képzelni, milyen hasznos igáslova lehet az e-sportolóknak, ahol a minimális előny csupán az edzettségen és az egészséges táplálkozáson, magyarán az emberi határok kitolásán múlik, pont, mint más sportágakban. Ebben az intervallumban a technológia a játékos részévé válik, ami összenő vele, és használatában minimális kompromisszumot sem hoz. Érdekes volt megtapasztalni milyen érzés lehet ezen a szinten játszani.
Nem hinnéd, de lehet még tovább fokozni az egészet! Például az FPS 1 mód bekapcsolása némileg természetellenes képet eredményez, cserébe fényesebbé teszi az árnyékokat, így az ellenfelek kevésbé tudnak elrejtőzni a sötétben, minden más kicsit furcsán néz ki, de valamit valamiért. A játékmód teljes letiltásával meglepően erős színkontraszttal szembesülünk, ami már egészen megközelíti az olcsóbb IPS panellel felvértezett megjelenítők képességeit.
A TN technológia egyéb gyengeségei viszont feltűnőek: pontosan szemben kell ülnöd a monitorral, hogy a korlátozott látószög ne befolyásolja a betekintési élményt, továbbá a konzolosok sem tudnak mit kezdeni az Agon Pro AG246FK-val, nem nekik találták ki, lévén a max 120 fps lópikula a készülék valódi tudásához képest. Kontrasztaránya 1490:1-es, amivel lekörözi a legtöbb IPS-képernyőt, de a 353 nites maximális fényereje nem, viszont a VA-t és az OLED-et e tekintetben felülmúlja, energiafogyasztásban pedig még mindig verhetetlen a TN. Tényleg csupán az a baj, hogy az újabb technológiákba nagyon belekényelmesedtünk, amitől a gyengébb képminőséget már nem biztos, hogy tolerálni fogjuk..
Nem az Agon Pro AG246FK fog szélesebb közönséget megszólítani az AOC palettájából, és abban is biztos vagyok, hogy a legtöbb játékos bizonyára más kijelzőt fog választani ebben az árkategóriában. Viszont ha e-sportoló vagy, netán komolyabban űzöd a kompetitív játékokat és a lehető leggyorsabb monitorra vágysz a piacon, amit bármikor magaddal tudsz cipelni versenyekre, akkor bizony nem kell tovább keresgélned.
Kapcsolódó cikkek
Ha nem vagy még tag, regisztrálj! 2 perc az egész.