A játékipar visszautasítja a BBC vádaskodását

  • Írta: zoenn
  • 2010. december 7.
  • Érdekesség
Link másolása
Hétfő este a BBC Panorama műsora egy szenzációhajhász dokumentumfilmet vetített a videojáték függőségről, miszerint a fejlesztők "rejtett pszichológiai eszközökkel" arra kényszerítik a játékosokat, hogy káros szenvedéllyé váljon a szórakozás ezen formája. A brit játékipar képviselői bírálják a vádaskodásokat.

A TIGA, a brit videojáték-ipar kereskedelmi képviselőiből álló szervezet tegnap kiadott egy nyilatkozatot, válaszul arra, hogy a BBC egy lejárató dokumentumfilmet tűzött műsorra, mely felfedi azokat a rejtett pszichológiai eszközöket a játékokban, melyek arra sarkallják a gamereket, hogy függővé váljanak, és ne tudják letenni kedvenceiket.

A show becsméreléseire az iparág képviselői nemtetszésüket fejezték ki, szerintük a BBC reakciója pusztán megalapozatlan bíráskodás. Richard Wilson, a TIGA vezérigazgatója ugyan személy szerint még nem látta a dokumentumfilmet, de elutasította a Panorama azon állításait, miszerint orvosi értelemben véve a játékok addiktívak.

"Ki tudjuk jelenteni, hogy egyáltalán nem bizonyított a kapcsolat a videojátékok és a függőség között" - olvashatjuk nyilatkozatában. "Az Egészségügyi Világszervezetnek nincs hivatalos orvosi diagnózisa a videojáték-függőségre. A játék csak egy hobbi, holott az emberek minden bizonnyal szenvedélyesen művelik. De ez a szenvedély nem másabb, mint amit egy könyv, TV-műsor, vagy a sport vált ki. Ezen túlmenően az olyan játékok, mint a Wii Sports és az Xbox Kinectje javíthatja testünk fittségét. Sőt játékok a szakképzésben is szerepet vállalnak."

"Különbséget kell tenni az emberek között: vannak akik köznyelvi - tehát nem orvosi - értelemben "rabjai a játékoknak, a zenének, a focinak, vagy egy TV-műsornak is. És vannak azok az emberek, akik klinikailag függők, a drogok és az alkohol rabjai." A kettő nem ugyanaz.

A TIGA jobbnak látná, ha egy független kutatás is kielemezné a függőség kérdését, mivel ezt a kérdést nagyon komolyan kell venni. Azonban azt ők is javasolják, hogy mint minden hobbi esetében, a játékoknál is figyelembe kell venni a moderált megközelítést és a felügyeletet.

Szerintük a szülőknek és a kiskereskedőknek biztosítaniuk kell, hogy a gyerekek csak az életkoruknak megfelelő játékokkal játszhassanak, a videojátékok dobozán pedig egyértelműen fel van tüntetve a korhatár besorolás, így a szülőknek tisztában kell lenniük azzal, hogy mely játékok kerülhetnek a gyermek kezébe.

A TIGA-n kivült több fejlesztő - köztük a Blizzard is - felemelte a hangját a műsor ellen, egyöntetűen az a véleményük, hogy a BBC meglátásai túlzottan is beszűkültek, egyoldalúak.

14.
14.
waynerooney108
Lehet! Igenis lehet függőnek lenni! Én is az voltam, és még lennék is, ha ne kaoott volna 3ledet az xboxom! Volt olyan eset, hogy azzal álmodtam! Valaki szerint ez normális? Mert szerintem nem! De úgy látom vannak nálam durvábbak is. Nekem eddig 6 óra a ,,rekordom" egyfolytába játszásból. Nem napi 6 bazz... Egyébként volt nekem is a vége fele ilyen Achievement-vadászos időszakom, de csak azért, mert ,,nem tudtam új játékokat beszerezni" (szar volt a flash). És mivel mostmár nincs lehetőségem játszani, csak videokat nézegetek, írogatok és olvasgatok. De még ez is majdnem függőség!!!
13.
13.
Textmanus
Ide nem korhatár kell, csak némi ész...
12.
12.
Kerik
Ezekre a hülye jenkikre inkább nem mondanék semmit mosmár mert nincs kedvem annyi *-t irni! -.-
11.
11.
givi6
én ezzel egyet értek, amit én tapasztaltam, : egy játék, mondjuk a cod 2 modern,
a játék a csak látásra, nem tűnne izgatonak, mert csak mész lősz, egy pali megy
de az embereket szorakoztatja, !! vajon miért csinálják ?! azhogy direkt beletesznek ilyen függőség okozót, azt nem hinnám, ( bár lehet , fifty-fifty , tlán igaz), szval miért játszol, tom milyen érzés, szval ez van, amerikába csomo merénylet meg gyilkoisságvan játék miatt, meg tudjátok
és már m.o-n is egyre több !!! és nem érdekel ha egy gyerek azt mondja hogy "de
!! " mert lehet ő is függő !
ráadásul csomo ember nem tudja miből marad ki gépezés közbe : ( az "életből", mozgás, ...) arrol nem beszélve hogy káros a szervezetre , napi 6 óra, vagy 12, basszus !
am, csak hozzá fűzném, a mozgást miért írtátok a cikbe ??? O_O az csak is jó!!!
nem okozhat függőséget !
10.
10.
vytros
#9: csinálta*

Még hozzá tenném, hogy amit még megemlítenek, hogy a "loot" meg ilyenek HOZZÁ TARTOZNAK A JÁTÉKHOZ. Azaz a GAMEPLAY része, enélkül nem igazán lehetne megkülönböztetni pár játékot, a fejlődés érzése nélkül persze hogy nem játszanának az emberek, de a játékos társadalom legkisebb részét mutatják be, szal persze hogy megijed a szülő meg minden, hogy a "tök értelmes" gyermeke nehogy hülye legyen mert 1 órát játszott.
9.
9.
vytros
Itt megint nem az a kérdés igazából, hogy ki mennyit játszik, hanem az, hogy mennyire működnek jól azok a bizonyos fogaskerekek az ember agyában, ha eleve egy hülye, őrült, drogos, alkoholista, esetleg egyszerűen nem túl erős agyilag, akkor persze, hogy egy játékra lehet fogni, de lehetne ugyanígy a filmekre is fogni, vagy magára a tévére, ami ezt az egész műsort csinált.

Már nem azért de én előbb állnék be egy sorba egy játékért, amivel akár több órát/napot/hónapot(bár manapság ilyen játékból kevés van) szórakozhatok, mint hogy beálljak egy sorba, ami a Harry Potter 7. részének premierjére visz, amit olyan 2-3 óráig nézhetek tespedve, és semmit nem csinálhatok közben, csak zabálhatok, és ha véletlenül túl hangosan beszélek akkor a hátsó sorban ülő skinhead leüvöltsön.
8.
8.
faint13
2# Létezik a játéktól való füddőség és meg is lehet tőle őrülni. Még itt a GK-n is voltak olyan hírek ha jól emlékszem, hogy japánban egy gyerek egy kést döfött a másik fejébe, mert az csalt amikor játszottak, meg volt egy olyan hír is hogy 1 házaspár folyton valami online cuccal nyomták, és a kisbabájuk éhenhalt mögöttük.
Szerintem nem csak a szülő felügyelete, mert rengeteg olyan kocka létezik, akik már túlvannak ezen az életkor korlátozáson. Van is egy ismerősöm, aki szinte nem is él szociális életet. Folyton CoD-ozik amit ráadásúl saját bevallása szerint nem is szeret, csak hát ahogy ő mondta, máshoz nem ért, abban pro...
Persze hogy a cégek tagadják meg hisztiznek, mert végülis abból élnek ezek hogy a játékaikat veszik, meg játszanak velük.
6.
6.
Jinbobo
Én napi 5órákat játszok, és hajszolom a trófeákat, de ez csak hobbi. Egyébként csak abban szerzek platinum trófeákat amiknek tényleg a rabjává váltam. Lehet hogy kicsit függő lettem, de szerintem ezerszer jobb mint a drog vagy az alkohol. Olyannyira azért nem vagyok kocka hogy ne menjek be melózni. Aki el sem mozdul a gép elől, az tényleg beteg.
5.
5.
Felesleges hisztériázni, a játékok igen is kialakítanak függőséget. Hiszen ha nem érdekelne és nem kerülnél a hatása alá, másnap nem ülnél vissza játszani. A történet vezérlés, a jutalmazási rendszerek mind-mind azért vannak, hogy odakössenek a monitor / tévé elé. Aki ezt tagadja az vagy ostoba, vagy hazudik! Nem az a kérdés, hogy az-e, hanem, hogy mennyire. Itt jön képbe a szülői felelősség, a boltok és terjesztők felelőssége.

A probléma az, hogy mivel ezek a kontrollok nem működnek, előbb-utóbb megpróbálják majd korlátozással vezérelni a dolgot (erre már több példa volt a közelmúltban is, hogy Németben / Ausztráliában nem vagy csak cenzúrázva jelent meg egy játék) és ez csak egy dolgot fog jelenteni: aki legál játszik megszívja :((( Szopóka-nyalóka!
4.
4.
anomynus
Tipikus televíziós kirohanás a konkurencia ellen. Extrém eseteket említ, csúsztat, és mindent elfogad ami az ő verzióját támasztja alá. A kedves szülő (szőke hölgy) az ipart teszi felelőssé azért mert a fia 12 órát játszik 1 nap és antiszociális lesz. Magába nem néz, a riporter sem teszi fel a kérdést : nem neked kellett volna közbelépned? Koreai anyuka is panaszkodik aztán kiderül hogy verte a gyereket. Csoda hogy a játékba menekül?
A szakértő szerint azért alakul ki függőség mert a Game jutalmaz és ez még több játékra ösztönöz (patkányos jelenet). Az iskola is így működik, mégsem iskolafüggő senki. Mindazonáltal az ipar érdeke nem az hogy 1 Game-el minél többet játsz, hanem hogy játszd végig gyorsan és vegyél egy másikat.
A riporter az elején elcsodálkozik hányan állnak sorba "csupán egy játékért". A Harry Potter megjelenésénél többen voltak, persze az nem okozhat függőséget mert nem jutalmaz!?
Az EIDOS embere jól mondja : vannak függő személyiségek. A gyerekekért pedig a szülő a felelős. Jönnek itt a kislánnyal aki meghalt annyit játszott, mert a szomszédban van az on-line játékterem. A sarkon is van kocsma még sem alkoholisták a gyerekeim. Non sense.
Figyeljünk a családra, barátokra, törődjünk egymással , ennyi. És játszunk!
2.
2.
JacoB
ez annyira a baromság... hogy okozhat egy játék függőséget ? vagy hogy lehet egy játéktól megőrülni ??? én is szeretek játszani.. .de napi 1 órát... és több véres játékkal játszottam.. és sohasem jutott eszembe hogy bemegyek az iskolába és elvágom a padtársam torkát...
1.
1.
hakydakillah
Hát, pedig vannak tényleg nagy betegek, akiket gyógyítani kellene… Főleg az achievement / trophy huntereket… Rengeteg havert ismerek, akik már nem a játék minőségére mennek, hanem hogy minél egyszerűbben beszerezhető pontokat adjon a játék, vagy képesek hónapokon át szarakodni, hogy pl. meg legyen a maximális pontszám a GOW-ban..
Hozzászólás írásához be kell jelentkezned!
Ha nem vagy még tag, regisztrálj! 2 perc az egész.
Egy kis türelmet kérünk...