160 dollárt ér egy PlayStation Vita

  • Írta: fojesz
  • 2012. január 22.
  • Érdekesség
Link másolása
Ahogy az lenni szokott az új konzolok megjelenése után, úgy a PlayStation Vita esetében is néhány elvetemült azonnal szétkapta a Sony kütyüjét, majd alkatrészenként utánanézett, hogy a gép mennyit ér. Természetesen ez csak becslés, de érdekességnek akkor sem utolsó.

A PlayStation Vita nem olcsó kütyü, az persze már más kérdés, hogy valaki örömmel hajlandó kifizetni 250, illetve 300 dollárt azért a teljesítményért, játék- és szolgáltatáskínálatért, amit a Sony konzolja (esetlegesen) nyújtani tud. Természetesen ahogy az lenni szokott, a konzolgyártók mindig jóval olcsóbban ússzák meg a gépek összeszerelését, ezért is érdekes, mikor néhány szakértő csavarhúzóval esik neki a konzolnak, hogy alkatrészenként becsülje meg annak tényleges értékét.

Ezt a sorsot az itthon február 22-én megjelenő PlayStation Vita sem kerülhette el, most is a UBM TechInsights munkatársai végezték el a nemes feladatot: szétszedtek a drágábbik, 3G-s Vitát, majd megvizsgálták, melyik alkatrész, mennyibe kerül:

  • Érintőkijelző: 50 dollár
  • Akkumulátor: 3 dollár 60 cent
  • Kamerák: 3 dollár 50 cent
  • Wi-Fi, BT antenna, GPS: 3 dollár 50 cent
  • NAND: 6 dollár
  • SDRAM: 9 dollár 25 cent
  • Processzor: 16 dollár
  • BB+XCR: 16 dollár 25 cent
  • Nem elektronikus anyag: 11 dollár
  • Egyéb: 30 dollár
  • Mellékelt anyagok: 10 dollár


A végeredmény 160 dollár, ami ugye lényegesen alacsonyabb összeg, mint ami a 300 dolláros árcédulán szerepel.

Persze kár lenne háborogni, hogy a Sony 140 dollárt keres minden egyes 3G-s Vitán, mert nem így van: egyfelől ez csak becslés, inkább csak érdekességnek jó, másfelől pedig számos más költséget, például a terjesztési és marketingköltséget sem tartalmazza a felsorolás, ami bizony rányomja a bélyegét a végösszegre.

16.
16.
- fehér rágógumi: 0,5 dollár.
15.
15.
Kumite
#11: Természetesen nem vagyok annyira naív, hogy azt higgyem, hogy a Sony a sarki elektro bolt árain szerzi be az alkatrészeket...

Vagy Te tudsz olyan helyet a közeledben, ahol 50 dollárért, azaz 12-14 ezer forintért lehet venni 5 colos multi touch kapacitív érintőkijelzőt? Hát kisméretű kamerából kettőt is szintén egy ezresért?

Természetesen az árbecslés készítői azon az áron becsülték meg a dolgokat, amennyibe a Sonynak kerülhet. Mint én, ők is tisztában vannak azzal, hogy a gyártó a kiskernél olcsóbban kapja meg.
14.
14.
adye
#2: Ezen az oldalon főleg Apple cuccokról találsz részletes leírásokat, képekkel:
http://www.ifixit.com/
13.
13.
Quent1n
Nem vészes a 300 dolcsis ár. Amúgy is inkább a játékokon akarják majd visszahozni a költségeket gondolom.
11.
11.
Zserigta
#7: 1 dolgot nagyon elfelejtettél.
Hogy a Sony, nem annyiért szerzi be az alkatrészeket, mint ahogy az a becslésbe szerepel, hanem jóval olcsóbban.
A becslésben szereplő árak kisker árak, még a Sony, a nagykernél is olcsóbban szerzi az alkatrészeket, köszönhetően az alkatrészgyártókkal kötött szerződései miatt. Szóval az a 160$-os ár a Sony esetében lehet csak 100$ vagy annyi se.
10.
10.
danez11
#8: ha jól tudom, egy dvd-t legyártani 5mp
9.
9.
randall13
#8: 300? 5-öd ennyi pénzért kapni ha 100as csomagolásban veszem.
8.
8.
strike19
Minden terméknek az árba nagyobb százalékba a szellemi értékét fizeted meg nem csak az anyagot.Pl:ennyi erővel mért nem lehet dvd filmet venni 300 Ft mert annyiba kerül a írható dvd.
7.
7.
Kumite
#3: Márpedig biztos, hogy a Vitát veszteségesen árulják.
MS 360 indulásakor 50$-t bukott / darab, Sony a PS3-mal az elképesztően magas ár mellett is 200-250$ bukás volt, per darab.

A 160$ csak az alkatrészek ára, nincsenek benne az alábbi költségek, amik minden egyes géphez hozzáadódnak:
1.) alkatrészek szerelőműhelybe szállítása
2.) összeszerelés
3.) csomagolás: mind a papírdoboz és leírások pénzbe kerülnek, mind a csomagolás folyamata
4.) terjesztés

Ezek mellé jöttek még az összeszerelést megelőző lépések: közvéleménykutatás, lehetőségek felmérése (biztos nem egy ötlet volt, amit végigvittek, hanem menet közben ezernyit dobtak ki és vettek fel), tervezés (technikaitól kezdve, hw architektúrán és belső szoftveren át egészen addig, hogy milyen legyen a papírdoboz színe), fejlesztés (hw, sw), logisztika (mit, kitől, hogyan rendeljenek, hogy legyen odaszállítva).
A kész termékek pedig ilyen költségeket hoznak még, miután már ott állnak a boltok polcain eladásra várva:
reklámozás (eszméletlen pénz, tavaly pl. a Microsoft 500 millió dollárt szánt a Windows Phone 7 marketingjére), telefonos vagy email support biztosítása az összes nagyobb régióban, márkaszervizek fenntartása, online rendszer üzemeltetése.

1000%, hogy minden példány után buknak, még akkor is, ha csak az alkatrész, összeszerelés és terjesztés díjait adjuk össze, a fentieket kihagyva.

A Sony saját elmondása szerint 3 év múlva várja, hogy a Vita költségei pozitívba billentik a mérleget, de ehhez az kell, hogy jobban fogyjon, mint a PSP. 3 év nagyon sok idő...
6.
6.
tundra
Kutatás-fejlesztés, oprendszer, gyártás, reklám, terjesztés, online felület költsége még mind rárakódik...
4.
4.
NoRush
És persze a munkást is fizetni kell, aki összerakta... az a 300$ pontosan megfelelő.
3.
3.
Split
Igazából aki meglepődik azon, hogy ekkora difi van az előállítási, és eladási költség között, az nem tudom hogy hol élt eddig. :D
Mindenesetre abban azért biztos vagyok, hogy az egyéb kiadások megtérítése mellett akad még rajta hasznuk, nem is kicsi. Az azért hülyeség, amit a Microsoft nyilatkozott arról, hogy nekik nincs is haszon a konzolok eladásán, inkább a játékokból folyik be a pénz. Napersze...
2.
2.
Kreto
Azért az félelmetes hogy az alkatrészek milyen olcsók. Így szétboncolva sosem láttam. Ez viszont elgondolkodtatott hogy a mobilokon mennyit kereshetnek. Valaki nem tud ilyen oldalt amin hasonló boncolgatások vannak?
Hozzászólás írásához be kell jelentkezned!
Ha nem vagy még tag, regisztrálj! 2 perc az egész.
Egy kis türelmet kérünk...