Aki rendszeresen használ Steamet, annak valószínűleg már feltűnt, hogy a Valve csapata gyakran kopogtat a hardveres és szoftveres adatainkért, amit aztán ha kedvünk van, megoszthatunk velük. Ezek alapján pedig elkészítik a statisztikáikat, amit mindenki támadni szokott, mert az önkéntes válaszolás miatt már alapból kissé szelektált átlagot kapunk, illetve sosem árulják el a résztvevők pontos létszámát. Mindezek ellenére még így is igazán érdekes lehet pár havonta végigpörgetni a friss eredményeket.
Az operációs rendszereket illetően még mindig a 64 bites Windows 10 az uralkodó a maga 53,53%-os eredményével, bár fontos hozzátenni, hogy ez a szám 12,05%-kal alacsonyabb, mint júniusban, vagyis közel fél évvel ezelőtt volt, köszönhetően a Windows 11 növekedésének. RAM-ból most már majdnem a játékosok felének 16 GB áll rendelkezésre, és a legtöbb számítógépben egy 6 magos CPU duruzsol. Amitől viszont igazán érdekes a friss statisztika, az a videókártyák megoszlása.
Az első hat hely mindegyikét az Nvidia kártyái szerezték meg, sorrendben: GeForce RTX 3060, GTX 1650, GTX 1060, RTX 3060 Laptop, RTX 2060 és RTX 3060 Ti. Az RTX 3060 konkrétan a felmérésben szereplő összes videókártya 5%-át adja, ami nem igazán meglepő, hiszen az Nvidia **60-as szériás középkategóriás kártyái mindig is igazi közönségkedvencek szoktak lenni.
Ami viszont annál meglepőbb, hogy a fent említett kártyák mindegyike olyan középkategóriás kártya, mely vagy az előző, vagy annál idősebb generációba tartozik, a legújabb Ada-architektúrás RTX 4000-es kártyák az élvonal közelében sincsenek. A több generációval korábbi Pascal kártyák adják a felmérésben részt vevő kártyák 18%-át, melyeket a Turing 15,8%-kal követnek, az Ada Lovelace összesítve pedig csupán 9%-ot ért el. Ugyan ez önmagában a nyári adatokhoz képest duplázást jelent, ám az RTX 4060 (többnyire a 8 GB VRAM-nak köszönhető) visszafogott népszerűsége, illetve az egyelőre csak 1% körül mozgó RTX 4070, RTX 4070 Ti és az ezektől még jobban elmaradó csúcskategóriás kártyák szereplése némi aggodalomra adhatnak okot a zöldek számára.
Aminek viszont biztosan örülhetnek, az a statisztika toronymagas vezetése a márkák szintjén. Az Nvidia ugyanis 75,12%-os szeletet tudhat magáénak a felmérés szerint, amit a 16,19%-os eredménnyel követ az AMD és 8,21%-os eredménnyel az Intel. Utóbbi kapcsán pedig, ha valaki azt hinné, hogy ezt az eredményt az Intel a váratlanul megtáltosodó Intel Arc A750 és A770 párosával érte el, akkor igen nagyot téved, az említett kártyák a top50 közelében sincsenek, az eredmény javarészt az integrált Iris XE és az UHD Graphics 620-as széria kártyáinak köszönhetik.
Ami pedig a jövőt illeti: az RTX 5000-es széria érkezése még odébb van, az Ada termékcsalád árának mérséklődésére pedig nem igazán érdemes számítani, tekintve hogy az Nvidia egyelőre még nem tervezi leállítani az RTX 3060-as kártyák gyártását.
Már kb közel két évtizede AMD-s vagyok és szerintem már maradok is. Pláne most hogy feleannyiért vettem 7900 XTXet mint amennyibe kerül a 4090-es Nvidia kártya. Az Nvidia flagship túlárazottan nevetséges, de az meg sanszos hogy a középkategóriában lehet jó fogás zöld csapatban is
Ha nem vagy még tag, regisztrálj! 2 perc az egész.