HWSW: Alapprogramokat fog leradírozni az őszi Windows 11 frissítés
- Írta: szlav
- 2024. május 30.
A Microsoft várhatóan ősszel adja ki a Windows 11 soron következő nagy frissítési csomagját, a jelenleg még tesztelés alatt álló 24H2-t, ami számos jól megszokott, eddig a rendszer részeként érkező alkalmazást mellőz és elavultnak nyilvánít majd. A megszűnő vagy leállítás alatt álló funkciók listája a Microsoft Learn blogon keresztül érhető el, megtalálható köztük a WordPad szövegszerkesztő, a még a Windows Phone idejéből származó, hangutasításokkal vezérelhető Cortana virtuális asszisztens, és még más eszközök.
A Wordpad kivezetése már nem olyan nagy meglepetés, tavaly lehetett először hallani arról, hogy Microsoft a jövőben nem fogja a Windows asztali operációs rendszerhez mellékelni a WordPad szövegszerkesztőt, egy egyelőre ismeretlen dátumtól kezdve pedig az alkalmazást teljesen eltávolítják a rendszerből a következő frissítések - később újra sem lehet telepíteni a Microsoft által elavultnak hívott Windows-funkciót. A Microsoft eddig általában finomabban vált meg a beépített alkalmazásoktól, visszamenőleg nem „törölte le” azokat, és hosszabb ideig adott volt a lehetőség az utólagos telepítésre.
Azt is tudni lehetett, hogy az idővel okafogyottá vált Cortanát is leváltja majd a Copilot AI-asszisztens, ami szintén a következő nagy Windows 11 kiadással valósul meg, de a dedikált app támogatását már tavaly megszüntette a cég. A frissítéssel fog eljutni a felhasználókhoz a dedikált Copilot alkalmazás, amit a felhasználók méretezhetnek, mozgathatnak.
A Cortana 2014-ben nagy sikert aratott a Windows Phone 8.1 idejében, de még akkor sem tudta felvenni a versenyt fejlettség terén az olyan rivális digitális asszisztensekkel, mint a Siri, az Amazon Alexa és a Google Assistant, és az asztali számítógépeken sem aratott nagy sikert. A Microsoft ezután nem általános célú virtuális asszisztensként, sokkal inkább a Microsoft 365 részeként elérhető, beágyazott produktivitási segédként próbálta terelgetni a termékét.
Az eddig alapértelmezetten elérhető programok és eszközök közül mellőzni kell még a Step Recorder, azaz Problémarögzítő szoftvert, amit többek közt támogatás kérése és működési problémák dokumentálásának céljára készült. A Microsoft sorban válik meg egyre több, a hibák elhárításában szerepet játszó eszköztől, korábban a Hibaelhárítók és a rendszer használatát segítő Tippek alkalmazással kapcsolatban jelentette be, hogy eltávolítja azokat, a Tippek szintén az ősszel érkező frissítés áldozatául esik.
Habár a Cortana sosem aratott sikert széles körben, ugyanez nem mondható el a WorldPadről. Szerencsére a felhasználói nem maradnak alternatíva nélkül. További részletek a HWSW-n.
Helyadatok (nehogy, ha ellpoják a gépet, ne lehessen megtalálni) , hirdetési azonosító (hogy a *téged érdeklő* hirdetéseket kapjad), automatán a netre kerülő képek és dokumentumok (sima adatgyűjtés és profilozás, nem is beszélve a sok sztár meztelen képeiről, amik ki lettek hekkelve a felhőből), szóval ezek alapból nekem nem a zsánereim. Ráaásul ezekkel keményen vissza is lehet élni akár 20 év múlva is, ami persze most nem törvényes, de az emberek olyan gyakran változtatják a törvényeiket, amennyiszer a vagyonos lobbik, vagy a vezetők csak mondják nekik.
Az ilyen előfizetéses szolgáltatások kliensei meg megint: miért kéne az mindenkinek alapból? Spotify-t és netes zenét nem használok, mert mp3-ban nyomom gyerekkorom óta offline, havidíj és reklámok nélkül, de a netflix meg a böngészőtől kezdve az okosTV-ig mindenen megy és ahhoz miért pont a Windows-ra kéne akkor nekem egy dedikált app, ami felmegy automatán telepítéskor?
Érted. Nem azzal van bajom, ha valaki használja, de aki használja az fel tudja magának telepíteni. Tehát a böngészőt is feldobja magának mindenki, akkor a Spotify-t is fel tudná, nem? Nem azért sírok, mert a pasziánsz benne van, de van, ami nem kéne bele.
Pont tegnap előtt fejlesztettem gépet (alaplap+proci+ram) és ezért telepítettem utána egy vindózt. Itt azért emltendő, hogy miután mindent összedugtam, az előző platformon lévő Win11 simán bebootolt, csak kb 30 másodperccel több kellett neki. Na de kidobtam ezt a win-t, mert kb két év alatt vagy 50 giga szemét összejött benne, ahogy minden játék és program meghagyja uninstall után a saját szemetét. Aztán a win 11 a telepítőben már keménykedik, hogy adjad meg a szériaszámot, úgyhogy pofátlanul bedobtam neki egy win 10 retail számot, amit 800 éve vettem 3000 forintért g2a-n és simán elfogadta, úgyhogy lett is belőle egy Win 11 pro.
Ezek után kb az első 10 perc, hogy törölgesse az ember a sok bloated szarságot. A Cortana, az időjárásra kattintás után bejövő propaganda hírek, amik full az ellenkezőjét mondják a valóságnak, a Onedrive és minden mennyisegű foshalmaz, mint a Spotify, a Netflix, minden fogyatékos szar, vagy a fiókodat egészben felmásoló és felhasználó Outlook és minden. egyes. mételye. az emberiségnek. jön. a rendszerrel.
Komolyan, a win telepítés utáni első 10 perc csak törölgetés.
Ha nem vagy még tag, regisztrálj! 2 perc az egész.