Jövőbe tekintő sorozat 7. rész: Holo TV, EveR-1, Socket PC

Link másolása
Kissé hosszúra nyúlt szünet után ismét olvashattok néhány érdekességet a technikai újdonságokról. Mivel sok minden történt cikksorozatunk legutolsó része óta, nem volt könnyű dolgom kiválogatni, hogy az érdekesebbnél érdekesebb felfedezések közül melyekről szóljak néhány szót. Végül úgy döntöttem, hogy a következő három téma megfelelő lesz:
Holo TV
Első témánk a Hologram TV, melyről ha másért nem, azért is érdemes szólni, mert a feltalálója a kis hazánk béli Balogh Tibor. A televízió legnagyobb különlegessége, hogy képes 3 dimenziós képek megjelenítésére. Így ha elhaladunk a képernyő előtt, akkor az ott megjelenített objektumot más szögből is megtekinthetjük. A Holo TV, mint ahogy a neve is mutatja a holografikus technológián alapul, melynek következményeként a kijelzőt kissé balról, illetve jobbról szemlélő néző a helyzetének megfelelő szögből látja a megjelenített 3D-s képet.


Balogh Tibor okleveles villamosmérnök. Még 1982-83 során rendezte be első lézerlaboratóriumát, ahol holográfiai kísérleteket folytatott. 1984-ben rendezte meg első kiállítását Magyarországon, amit később több külföldi is követett. A Holografika nevű cégét 1989-ben alapította és már a 90-es évek eleje óta a háromdimenziós televíziózás alapjainak kifejlesztésére irányuló kutatásokat végzett. Munkája során együtt dolgozott a Sony és a Philips szakembereivel, végül 2001-ben mutatták be az első holografikus 3D displayt. Azóta a technológia javításán dolgozik.


A kijelző minősége sokat javult 2001 óta, a nemrégiben bemutatott változattól már leesik az ember álla, hogy finoman fogalmazzak. Nem is csoda, hogy érdeklődni kezdett a találmány iránt mind a Peugeot, mind a Renault.


Amíg egy szokványos 4:3-as monitor 7,4 megapixelt, egy 16:9-es pedig 9,8 megapixelt képes megjeleníteni, addig a holo display 50,3-at. Éppen az a legnagyobb hátránya a találmánynak, hogy egyelőre igen költséges az ehhez szükséges technikai háttér biztosítása. A kép megjelenítéséért a háttérben 64 XGA (1024*768) kijelző áll, amelyek a különböző nézőpontbeli képeket közvetítik a holografikus kijelzőre. Így egyazon képet többen is szemlélhetnek egyszerre, mindenféle megkötés, vagy különleges szemüveg nélkül.


A Holo TV feltalálója szerint már nincs messze az az idő, amikor ilyen televíziók leváltják minden háztartásban a szokványos társaikat. A szórakoztatáson kívül pedig rengeteg területen lehet majd használni a találmányt, orvosi eszközök kifejlesztését már meg is kezdték. Mivel a boltok polcain egy ideig még biztos nem találkozunk ilyen TV-kel, így letölthettek 2 videót, melyen megnézhetitek az eszközt működés közben.

EveR-1

Következő témánk nem kevésbé érdekes, ugyanis ez a név egy androidot takar. Régóta olvasgatok már a robotika találmányairól, alakulásáról, de mindezidáig azt tapasztaltam, hogy minden robotnál valamilyen speciális tulajdonságra mentek rá a készítők. Így a mellett, hogy azt nagyon jól tudja, más területen teljesen tehetetlen a robot. Androidok készítésébe eddig nem sokan mertek belevágni, hiszen nem kis feladat egy teljesen emberi külsővel megáldott robot elkészítése. Nos a koreai KITECH-nek (Korean Institute for Industrial Technology) ez már részben sikerült az EveR-1 megalkotásával. Az android egy 160cm magas, 50 kilós 20as éveiben járó „leányzó". A képeket illetve videót megtekintve lenyűgözően sikerült a külső.


EveR-1 egyelőre csak a felső testét képes mozgatni (törzs, kezek, fej, ajkak, szemek, arcizmok) 35 motor segítségével. A test mozgása ugyan hagy még némi kívánnivalót maga után, de az arc mozgását profin oldották meg. Az arcban elrejtett 15 miniatűr monitorral látja is az őt néző személyeket, így mindig a vele társalgóra tud nézni. Bizony, társalgásra is képes, megért 400 szót és rengeteg válasszal van ellátva. Ajkainak mozgása pedig szinkronizálva van a mondandójával. A bőr realisztikusságát egy szilikon anyag biztosítja, mely nagyon hasonlít a rendes emberi bőrre és az arcmimikánál is lenyűgözően szuperál.


A fejlesztést vezető Mr. Baeg Moon-hong elárulta, hogy 3 billió won-t (kb 690 milliárd forint) öltek bele EveR-1 létrehozásába. Valamint terveik között van, hogy az év végéig létrehoznak egy férfi androidot is, mellette pedig elkezdik EveR-2 fejlesztéseit, mely 2007 elejére be is fejeződhet. Az új verzió várhatóan képes lesz már leülni, felállni, illetve járni is. Természetesen tovább finomítják az arcmimikát és még kommunikatívabb lesz.


Az EveR-1 elnevezés egyébként az Eve, mint Éva, az első nő nevéből és az R, mint robot betűből épül fel. Az Évának egyfajta üzenete is van, ugyanis úgy tekintenek EveR-1-re, mint az első androidra. A valóság azonban az, hogy a japánok már megelőzték a koreaiakat 2005-ben, egy Actroid nevezetű robottal, ami ugyan még sokkal szerényebb képességekkel bírt, de mégis azt számítjuk a világ első androidjának. Az Actroidot egyébként inkább kommunikációra tervezték, ugyanis 40 ezer szót ismert négy nyelven és több, mint 2 ezer választ tudott. A készítők ráadásul némi iróniával is felszerelték, ugyanis arra kérdésre, hogy ő robot-e, azt a választ adja szaggatottan, hogy „Y.e.s, I. a.m. a. r.o.b.o.t" (Igen, én egy robot vagyok), majd normális hangon folytatja: „Just kidding" (Csak vicceltem). Tudomásom szerint az Actroidot munkába is állították: különféle expokon ültetik ki információs bódékba, ahol szívesen válaszol minden érdeklődőnek. Az EveR-1-nek is hasonló feladatokat képzeltek el a készítői.

Socket PC


Az utolsó téma már nem olyan futurisztikus, de mindenképpen érdekes, ugyanis nem másról van szó, mint a világ első fali PC-jéről. A Chip PC Technologies ötletes találmánya már június közepétől kapható is. A fali PC pont akkora, mint egy szabványos fali konnektor, vagy ethernet aljzat, mégis tartalmaz egy 500 Mhz-es AMD RISC processzort (1.2 Ghz-es normál processzornak felel meg), egy 8MB-os 3D video vezérlőt, 128MB miniatűr BGA DDR2 memóriát, 64MB flash memóriát.


A Socket PC alkotói megpróbáltak minden igényt kielégíteni, ugyanis rendelkezik analóg és DVI monitor csatlakozással, multimédiás csatlakozópontokkal (mikrofon, hangszóró), USB-s billentyűzet és egér csatlakoztatási lehetőséggel (odafigyeltek, hogy támogatott legyen a P/S2-US átalakítási lehetőség). Továbbá a fali PC rendelkezik PC/SC smart card olvasóval és támogatott minden külső USB-s eszköz kezelése, így nyomtatót, optikai meghajtót, kamerát is csatlakoztathatunk. Mindemellett a hálózati csatlakozás is megoldott.


Az egyébként Jack PC-nek elkeresztelt fali PC-n Windows CE fut és 392 dollár az ára. A készítők honlapjáról (http://www.chippc.com/) egyébként rengeteg információt tudhatunk meg a fali PC-jük biztonsági megoldásaitól kezdve a részletes technikai adatokig. Tudtommal jelenleg csak ők próbálkoztak ilyesmivel, de nyilván nagy sikere lesz az olyan helyeken, ahol számít a helytakarékosság és nincsenek különleges igények (bár mint említettem, törekedtek a lehető legtöbb eszközzel való kompatibilitásra).


Ennyi fért bele a Jövőbe Tekintő hetedik számába, remélem sikerült felkeltenem az érdeklődéseteket az érintett témákkal a technika fejlődése iránt. Reményeim szerint cikksorozatunk következő részére nem kell majd sokat várnotok…

Kapcsolódó cikkek

Hozzászólás írásához be kell jelentkezned!
Ha nem vagy még tag, regisztrálj! 2 perc az egész.
Egy kis türelmet kérünk...