A WantChina Times riportja szerint 300 dolgozó állt ki a kínai Wuhan városában működő Foxconn üzem épületének tetejére, ahonnan azzal fenyegetőztek, hogy levetik magukat, ha csak nem sikerül valamiféle egyességre jutniuk a gyár vezetőségével.
A beszámolók szerint a dolgozók az Xbox 360 összeszerelésével foglalkozó gyártósoron dolgoztak, s már egy ideje fizetésemelést szerettek volna kérni a Foxconntól. Miután a vezetőség ezt megtagadta, két lehetőséget ajánlottak fel a munkásoknak: vagy maradnak a jelenlegi bérért, vagy pedig némi kompenzáció mellett elhagyhatják a céget. Úgy tűnik, kifejezetten sokan választották az utóbbi lehetőséget, ám végül a vezetőség ezt a lehetőséget is visszavonta - ezután döntöttek úgy a dolgozók, hogy kiállnak az épület tetejére.
Végül Wuhan polgármestere avatkozott közbe, akinek sikerült lebeszélnie őket a csoportos öngyilkosságról, így nem ismétlődött meg a 2010-es eset, amikor is több Foxconn-dolgozó végzett magával - ennek következtében egyébként biztonsági hálókkal szerelték fel az épület oldalait.
A Microsoft egyelőre csak annyival kommentálta az eseményeket, hogy a Foxconn számukra egy fontos partner, s a redmondi cég igyekszik fair módon kezelni és rendszeresen ellenőrizni a nekik dolgozók munkakörülményeit.
Annak akinek meg van képe ide ilyet kommentelni hogy : leszarom meg hasonló, remélem éhendöglik. Majd megtudja milyen fájdalmas is éhenhalni.
A Foxconn már jelenleg is 10 ezer robotot alkalmaz a termékek összeszerelő szalagjain, de ezt a számot 2012-ben jelentős mértékben, 300 ezerre növelik. A harmincszoros növekedés viszont csak az első lépés, 2014 végére elviekben már 1 millió robot végezheti a repetitív munkafolyamatokat az emberek helyett.
A Foxconn bejelentése alapján egy komoly forradalom előtt állunk, amit nyilvánvalóan más gyártók is követni fognak, s Japán után létrejöhet egy másik komoly technológiai gyártóország, ahol az emberi erő helyett a folyamatok jelentős részét gépek végzik.A gyártás így viszont nem is feltétlenül kell hogy Kínában maradhasson, hanem akár a Foxconn, akár más cégek telepíthetik üzemeiket közvetlenül a felvevőpiacokra, például az Egyesült Államokba vagy Európába, ahonnan még a vám sem jelentkezik problémaként.
Az eredmény viszont sok millió kínai munkanélküli lehet, akik eddig is éhbérért dolgoztak szörnyű körülmények közt a gyárakban. Kína eddig leginkább az olcsó munkaerő miatt volt vonzó a könnyűipar és az elektronikai ipar számára is, de ha a nagy szereplők az egyre olcsóbbá, hatékonyabbá és fejlettebbé váló robotokat választják az egyre több fizetést kérő, gyakran hibázó, néha pedig öngyilkosságot elkövető munkások helyett, akkor a helyzet könnyen változhat.
Mire jó Kína?
Miért is szállítaná egy kontinensen keresztül a Foxconn a termékeket, ha hasonló költségek mellett Európában vagy az USA-ban is gyárthat? Igaz ehhez az is kellene, hogy az energiaköltségek és a környezetvédelmi előírások is hasonlóak legyenek, amiről jelenleg szó sincs. Viszont Kína ebben is zárkózik fel, menekülni pedig már nehéz lenne földrajzilag a még olcsóbb emberi munka irányába, így nem sok más lehetőség marad, mint a gépesítés. Kínában ez akár szociokatasztrófához is vezethet, az elmúlt évtizedekben létrejövő óriás gyárvárosok pedig pontosan úgy néptelenednek majd el, mint az USA-ban az autóipar fellegvára Detroit és a hasonló ipari központok az elmúlt időszakban.
video:
Foxconn to Replace Half a Million Employees with Robots
Ha nem vagy még tag, regisztrálj! 2 perc az egész.